
Ozbrojené sily Európskej únie: Maďarská armáda
Seriál o súčasných armádach krajín Európskej únie
Maďarská armáda, podobne ako ďalšie krajiny strednej a východnej Európy, je v procese prezbrojovania, ktoré sa u nej začalo v roku 2018. Plán modernizácie, v ktorom dochádza napríklad k výmene starých sovietskych tankov za najmodernejšie nemecké Leopardy, by mohol byť podľa odhadov ukončený v roku 2028.
Pokiaľ ide o počet členov obranných síl, už v roku 2020 hovorilo maďarské ministerstvo obrany, že plánuje zvýšiť počet aktívnych vojakov z 26 na 37,5-tisíc a rezervistov z 8 na 20-tisíc.
Zdá sa, že maďarská armáda nemá v náborových cieľoch také problémy ako napríklad česká. V januári 2025 označil náčelník generálneho štábu maďarskej armády rok 2024 za „prelomový“ a zdôraznil, že v minulom roku sa pre službu v maďarských obranných silách rozhodlo ďalších takmer 3 500 mužov a žien, čo podľa neho znamená, že to robia „dobre a zatraktívnili toto povolanie“.
V rámci tohto cieľa generál Gábor Böröndi uviedol, že považuje za dôležitú najmä morálku vojakov, pričom vyhlásil, že pre neho je najdôležitějšie, že veľká časť vojakov „je na seba hrdá“. „Duša vojaka je kľudná, keď vidí, že je hrdý, v bezpečí a je o neho postarané a že je postarané aj o jeho rodinu,“ povedal generál.
Podľa odhadov NATO za rok 2024 vynaložilo Maďarsko na obranu takmer 4,16 miliárd eur, čo by malo zodpovedať pre približně 2,11 % maďarského HDP.

Pozemné sily
3 brigády, 4 pluky
Podľa plánu modernizácie Zrínyi 2026 (vydaného v roku 2020) má Maďarsko zvýšiť počet aktívnych vojakov z 26-tisíc na už zmienených 37,5-tisíc. V roku 2026 by mal počet vojakov aktívnej služby dosiahnuť počet 30-tisíc.
Maďarské pozemné sily dnes disponujú novými tankami Leopard 2A7HU v celkovom počte 24 kusov. Cieľom ministerstva obrany je dozbrojiť na celkový počet 48 tankov Leopard, ktoré nahradia 30 až 40 starých sovietskych tankov T-72M1.
Leopard 2A7HU je špecificky upravený vylepšeniami prispôsobenými maďarskej armáde s najväčšou hmotnosťou v triede 2. Jeho primárnu výzbroj tvorí 120mm kanón, spriahnutý 7,62mm guľomet FN MAG, a na streche tankovej veže je v diaľkovo ovládanej zbraňovej stanici od spoločnosti FN Herstal umiestnený 12,7mm ťažký guľomet M2 Browning.
Jedným z kľúčových vylepšení maďarského modelu je zosilnenie panciera strechy veže a integrácia nového systému riadenia paľby s podsystémom, ktorý je schopný automaticky sledovať cieľ pomocou termovíznej kamery.
Medzi ďalšie novinky v maďarskej armáde patrí nákup 218 pásových obrnených vozidiel pechoty Lynx KF41 tiež od nemeckého výrobcu Rheinmetall, čo Maďarsko ohlásilo už v roku 2020. Prvé kusy dostalo v roku 2022 a minulý rok dokonca prvé kusy z výrobnej linky nemeckého výrobcu v maďarskom Zalaegerszegu.
Vo výzbroji Maďari disponujú niekoľkými druhmi kolesových obrnených vozidiel sovietskej, tureckej či americkej výroby, 24 pásovými delami PzH 2000, v protivzdušnej obrane sovietskymi 2K12, niekoľkými systémami NASAMS a „twinovými“ Mistralmi.
V roku 2018 mala maďarská armáda zaradiť do výzbroje prvé české pištole P-07 a P-09, samopaly CZ SCORPION EVO 3 a útočné pušky CZ BREN 2. Zbrane sú licenčne vyrábané v maďarskej firme Arzenal.
Maďarské pozemné sily tvoria dokopy 3 obrnené brigády a ďalšie 4 pluky – prieskumný, technický, chemický a hasičský.

Letectvo
3 základne, 2 brigády, raketový pluk
Vzdušné sily Maďarska tvorí Vrtuľníková a výsadková brigáda, Letecká brigáda a Raketový pluk. Podľa dostupných informácií majú maďarské vzdušné sily približne 5,7-tisíc príslušníkov, 26 lietadiel a 37 vrtuľníkov.
Maďarské nebo stráži 14 bojových stíhačiek Gripen JAS-39 prenajatých od Švédska. Medzi bojovými vrtuľníkmi majú ruské Mi-24 a medzi prepravnými Mi-8 a Airbusy.
Vzdušné sily rovnako prechádzajú zásadnou modernizáciou. Okrem transportných a tankovacích lietadiel KC-390 nakúpilo Maďarsko dve dopravné lietadlá Airbus A319 a dva menšie stroje Falcon 7X alebo transportné vrtuľníky Airbus H145M a Airbus H225M.
Raketový pluk protivzdušnej obrany využívá nový systém protivzdušnej obrany NASAMS, vyrobený americkou zbrojovkou Raytheon a nórskym koncernom Kongsberg. Raketový systém ničí všetky typy vzdušných cieľov na strednú vzdialenosť od stíhacích lietadiel a bojových vrtuľníkov, cez drony až po leteckú muníciu. Na ničenie cieľov využívá riadené strely AMRAAM s predĺženým doletom, ktoré používajú aj nadzvukové bojové lietadlá.
V rámci Radarovej jednotky pod velením Strediska riadenia vzdušných operácií prebehla v roku 2023 dodávka a montáž izraelských multifunkčných radarov LM 20-84, ktoré tvoria takzvané „oči“ známeho izraelského systému Iron Dome.

Špeciálne sily
1 brigáda
Do roku 2023 sa brigáda skladala z 34. práporu špeciálnych síl „László Bercsényi“ a 88. ľahkého zmiešaného práporu. Od tej doby bola organizácia brigády reformovaná, avšak jej usporiadanie zatiaľ nebolo zverejnené.
Jednotku riadi Veliteľstvo špeciálnych operácií na leteckej základni Szolnok. V roku 2005 dorazil do Szolnoku mobilný výcvikový tím armády Spojených štátov, ktorý pomohol transformovať prieskumný prápor na prápor špeciálnych operácií. Operátori práporu slúžili vo vojne v Afganistane spolu s ďalšími jednotkami špeciálnych síl NATO.

Územná obrana a pomocné sily
7 pluků
Územnú obranu Maďarska tvorí celkovo sedem plukov, ktoré majú základne na rôznych strategických miestach krajiny od Budapešti po Győr. Jednotky sa zameriavajú na obranu územia a podporu pravidelných vojenských jednotiek.
Teritoriálne obranné jednotky sú tvorené záložníkmi a dobrovoľníkmi. Tí sú vycvičení a vybavení na podporu regulérnych obranných síl počas krízových situácií.
Ďalšie jednotky
Medzi ďalšie obranné sily patria pluk na zneškodňovanie výbušnín a riečna flotila, kybernetická jednotka, vojenská polícia, logistické jednotky, velenie pre modernizáciu a transformáciu armády, posádková brigáda v Budapešti, Signálna a veliteľská brigáda a 32. pluk Národnej čestnej stráže.
Zaujímavosťou je prápor Ludovika založený 1. februára 2011, ktorý poskytuje kandidátom na vojenských dôstojníkov učebný plán a všeobecnú vojenskú prípravu. Vyučuje výcvik, inšpekciu, dôstojnícku etiku alebo morálku. Okrem univerzitného vzdelania prápor umožňuje tiež všeobecný strelecký, bojový a poľný výcvik.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK