Sobota 12. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Sídlo Kórejskej centrálnej banky v Soule, Južná Kórea, 14. januára 2022 (Jung Yeon-je/ AFP via Getty Images)
, »

Ostré testy digitálnej meny v Južnej Kórei. Európska komisia skúma slovenské zakotvenie hotovosti v ústave

Kórejská centrálna banka (BOK) tento mesiac spustila rozsiahle trojmesačné testovanie digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) s názvom „Projekt Hangang“.

Okrem miestnej centrálnej banky sa na projekte zúčastňuje ďalších sedem veľkých juhokórejských bánk – KB Kookmin, Shinhan, Hana, Woori, NH Nonghyup, Industrial Bank of Korea a BNK Busan.

Podľa mediálneho domu BusinessKorea je do testovania zapojených okolo 100 000 Juhokórejčanov starších ako 19 rokov, ktorí si teraz môžu zameniť svoje úspory na bankových účtoch za digitálne tokeny a platiť nimi v obchodoch niekoľkých reťazcov, na Silla University a v dvoch online obchodoch.

Do projektu sa zapojil napríklad aj známy globálny reťazec 7-Eleven, ktorý „CBDC zákazníkom“ ponúkol pri nákupe tovaru zľavu 10 %.

Platby sa uskutočňujú pomocou QR kódu a celková transakcia je počas testovacieho obdobia limitovaná sumou 5 miliónov digitálnych wonov (približne 3112 eur).

Centrálne banky budú mať väčšiu kontrolu nad platbami

Podľa proponentov CBDC ide nielen o veľmi hospodárny, ale aj o veľmi bezpečný systém. CBDC tiež ponúka celú škálu využitia v praxi, napríklad vysporiadanie zložitých transakcií, automatizovanú výplatu dávok, automatizovaný výber daní, zjednodušenie dedičských konaní, či garantované biznisové platby.

Avšak existujú aj obavy z destabilizácie komerčných bánk alebo z kybernetických rizík, prípadne z toho, že CBDC umožní bankám alebo vládam sledovať finančné transakcie občanov.

Načrtol to aj Augustin Carstens, šéf Banky pre medzinárodné vyrovnanie (BIS), ktorý v roku 2020 na samite Medzinárodného menového fondu (MMF) priamo uviedol: „Snažíme sa vytvoriť ekvivalent k platbe v hotovosti a je medzi nimi veľký rozdiel. Napríklad pri hotovostných platbách dnes nevieme, kto použije stodolárovú bankovku alebo tisíc pesos. Kľúčový rozdiel pri používaní CBDC je ten, že centrálna banka bude mať absolútnu kontrolu nad pravidlami a reguláciami, ktoré určia používanie tohto druhu záväzku centrálnej banky. A budeme mať technológie, aby sme si to vynútili.“

Ako môžu vlády využívať finančné páky na potrestanie „nepohodlných občanov“, sme videli počas pandémie covidu v Kanade počas protestov kanadských vodičov kamiónov začiatkom roka 2022. Kanadské úrady zmrazili bankové účty niektorým účastníkom protestov vrátane ich finančných podporovateľov a organizácií.

Pravdepodobne najďalej je v tomto smere Čína, ktorá uviedla do života pilotnú verziu digitálneho jüanu už v apríli 2020 a známy je aj jej systém sociálneho kreditu, ktorý môže priamo ovplyvňovať, čo si človek môže svojou kreditnou kartou kúpiť a čo nie.

ECB finalizuje prípravy na zavedenie digitálneho eura

Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová začiatkom marca uviedla, že cieľom ECB je dokončiť prípravy na digitálne euro do októbra 2025, avšak jeho zavedenie naďalej závisí od schválenia legislatívy a spolupráce zainteresovaných strán.

„Termínom pre nás bude október 2025 a my sa na tento termín pripravujeme, ale nebudeme sa môcť pohnúť, pokiaľ ostatné strany, zainteresované strany, ako ich nazývam – Eúrópska rada, komisia a parlament – skutočne nedokončia legislatívny proces, bez ktorého sa nebudeme môcť pohnúť,“ oznámila Lagardeová.

Podľa online prezentácie Michala Vodrážku, riaditeľa odboru regulácie platobného styku Českej národnej banky (ČNB) z marca 2025, „banková rada ČNB zatiaľ neprijala žiadne rozhodnutie vo veci prípadnej emisie českých CBDC. Nevyhnutným predpokladom pre možnosť vydávania CBDC zo strany ČNB by bola zodpovedajúca zmena legislatívy, keďže súčasná právna úprava emisiu CBDC v Českej republike neumožňuje“.

Situácia na Slovensku

Na Slovensku zatiaľ pretrváva nízke povedomie o CBDC, pričom medzi obyvateľstvom s najväčšou pravdepodobnosťou prevláda opatrný postoj voči zmenám na úkor hotovosti. Prejavilo sa to aj v legislatíve.

V júni 2023 slovenský parlament schválil ústavnú novelu, ktorá zaručuje právo používať hotovosť ako platobný prostriedok. Tento krok bol motivovaný obavami z potenciálnej straty súkromia a možného vytlačenia hotovosti digitálnou menou. Poslanci zo strany Sme rodina, ktorí novelu navrhli, ju označili za ochranu pred „vonkajšími príkazmi“ typu digitálneho eura.

„Právo na hotovosť znamená zabezpečenie slobody a súkromia každého občana. Rôznymi obmedzeniami používania hotovosti sa takéto právo môže stať len formálnym a môže uškodiť tým najzraniteľnejším,“ uviedol spolupredkladateľ ústavného zákona a bývalý podpredseda parlamentu Peter Pčolinský

Európska komisia však slovenské ústavné právo na hotovosť, ktoré bolo prijaté v roku 2023, začala prešetrovať. Ak dospeje k rovnakému záveru ako dospela ECB, Slovensku bude hroziť žaloba a vysoká pokuta. 

ECB zastáva názor, že podľa európskej legislatívy nemá krajina platiaca eurom kompetencie rozhodovať o jeho právnom režime. ECB seba označuje za zástankyňu používania hotovosti, zároveň však zdôrazňuje, že slovenské orgány nemajú na prijímanie takýchto pravidiel právomoc.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj