Ombudsman predloží v NRSR mimoriadnu správu o policajnej brutalite k zadržaným
Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský vystúpi v pléne Národnej rady (NR) SR s mimoriadnou správou o porušovaní ochrany pred mučením či neľudským a ponižujúcim zachádzaním, ktorému sú vystavené osoby zadržané políciou. Dôvodom je zvýšený počet takýchto podaní aj ich závažnosť.
„Vzhľadom na to, že stúpa počet podaní v tejto oblasti, pričom podľa zistených skutočností je porušenie základného práva a slobody závažného charakteru, využijem svoje zákonné oprávnenie predložiť Národnej rade SR mimoriadnu správu,“ informoval ombudsman. Požiada, aby správa bola prerokovaná na najbližšej schôdzi NR SR v budúcom roku.
Dobrovodský zdôraznil, že si váži prácu polície pri ochrane zdravia, života i majetku obyvateľov SR a rešpektuje fakt, že z uvedených dôvodov má polícia právo použiť i násilie. „Pri použití legálneho násilia je potrebné dodržiavať ľudskoprávne rámce. Moje poznatky však nasvedčujú tomu, že tieto podmienky nie sú naplnené vždy,“ skonštatoval Dobrovodský o prípadoch, ktoré porušujú právo na ochranu pred mučením, ponižujúcim a neľudským zaobchádzaním či iným zásahom do osobnej slobody. „V 21. storočí, keď sa osobná sloboda a dôstojnosť človeka považuje za niečo ‚posvätné‘, nemôžem akceptovať tento stav, a preto musím Národnej rade Slovenskej republiky predložiť mimoriadnu správu,“ dodal ombudsman.
Správa bude podľa jeho slov obsahovať i legislatívne a nelegislatívne námety na zlepšenie situácie. „Ich spoločným cieľom bude napríklad predchádzanie neodôvodnenému násiliu policajtov či garantovanie primeranosti policajných zákrokov voči obyvateľom Slovenska,“ vysvetlil verejný ochranca práv.
Inšpiráciu pre odporúčania v mimoriadnej správe chce hľadať aj v cudzine. V pláne má napríklad návštevu spolkového úradu pre prevenciu korupcie vo Viedni, v ktorom bolo zriadené oddelenie pre vyšetrovanie a sťažnosti na policajné zneužitie. Takisto sa chce zaujímať o rakúske skúsenosti s používaním telových kamier príslušníkov polície.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK