Odborový zväz zdravotníctva kritizuje návrh zmeny legislatívy v súvislosti s lekárskymi výpoveďami
Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) kritizuje vládny návrh na zmenu legislatívy v súvislosti s lekárskymi výpoveďami. Odborári nesúhlasia s konštatovaním, že je v súlade s ústavou. Poslancov Národnej rady (NR) SR vyzvali, aby novelu zákonov neschválili. SOZ ZaSS o tom informoval v utorok.
Predseda SOZ ZaSS Anton Szalay a podpredsedníčka zväzu Daniela Pochybová upozornili, že navrhovateľ v legislatíve vybral iba určité zdravotnícke povolania, na ktoré sa majú opatrenia vzťahovať. Návrh je podľa nich problematický z viacerých dôvodov.
„Kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti (ÚZS) je podľa predkladateľa taká situácia, keď poskytovatelia ÚZS nie sú schopní zabezpečiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti, pričom táto situácia vznikne nezávisle od ich vôle. Zahŕňa nielen aktuálny stav, ale aj situácie, pri ktorých existuje potenciálna hrozba, že takýto stav nastane aj v budúcnosti. Okrem iného tam patrí aj nedostatok personálu,“ upozornil SOZ ZaSS.
Zväzu sa ďalej nepáči ani to, že mimoriadna situácia by mohla byť vyhlásená na základe sociálnych alebo iných faktorov, pričom nie je stanovené, aké faktory to sú. Nepozdáva sa im ani to, že zmeny v zákone nemajú stanovené obdobie platnosti.
„Zvolený postup novelizácie zákonov vytvára precedens aj pre iné činnosti v spoločnosti,“ dodal zväz.
Lekárske odborové združenie o vládnom kroku poznamenalo, že kabinet nie je ochotný riešiť problémy v zdravotníctve a nariaďuje nútené práce tým, ktorí riešenie problémov požadujú. Obe strany zároveň deklarovali ochotu dohodnúť sa.
Opozícia nesúhlasí s legislatívou reagujúcou na výpovede lekárov
Opoziční predstavitelia kritizujú legislatívu reagujúcu na výpovede lekárov, ktorá je na programe aktuálnej schôdze NR SR. Hnutie Slovensko hovorí v súvislosti s ňou o terore zdravotníkov. SaS avizuje, že prípadným schválením návrhu sa prehĺbi nedôvera a frustrácia lekárov. KDH zase apelovalo na okamžité riešenie aktuálnej situácie spojenej s výpoveďami.
SaS označila legislatívu ako rukojemnícku. Hovorila o šikane a represii lekárov. Apelovala na koaličných poslancov, aby za návrh nehlasovali. „Ešte sa dalo rokovať. Nebolo potrebné vyťahovať najvyšší kaliber, teda násilie na svojich občanoch, aby chodili do práce. Lenže vláda má toľko arogancie, že je pripravená nedohodnúť sa. Tento signál zneisťuje pacientov,“ dodal poslanec parlamentu Tomáš Szalay (SaS). Na vládny kabinet s ďalšími predstaviteľmi strany apelovali, aby priniesol skutočné riešenia.
Hnutie Slovensko mieni, že novela je výsledkom zlyhávania rokovaní vlády s lekárskymi odborármi. Stojí za požiadavkami odborárov. Pripomenulo, že krízu spôsobili vládni predstavitelia, ktorí zmenili okrem iného nastavenie odmeňovania zdravotníkov. Avizovalo, že pri hlasovaní v parlamente legislatívu jeho poslanci nepodporia. „Vláda arogantne berie z miezd nelekárskym profesiám, bez ktorých lôžková zdravotná starostlivosť nemôže fungovať. Podáme znova pozmeňujúci návrh, aby sa na mzdy zdravotníkom nesiahalo,“ dodal poslanec a exminister zdravotníctva Marek Krajčí (Slovensko, Za ľudí a KÚ).
KDH upozornilo v súvislosti s výpoveďami lekárov na obavy pacientov. Nesúhlasí však s „kriminalizáciou lekárov“. „Vláda by sa už konečne mala s lekármi dohodnúť a premiér Robert Fico (Smer-SD) by si mal osvojiť, že zdravotníctvo je a musí byť premiérskou témou,“ dodal poslanec a líder kresťanských demokratov Milan Majerský.
Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok zaradili do programu aktuálnej schôdze legislatívu súvisiacu s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Rokovať by mali o nej začať už dnes. Prebrať ju majú v skrátenom legislatívnom konaní. Úprava dopĺňa do zákona o civilnej ochrane obyvateľstva definíciu mimoriadnej udalosti, za ktorú bude možné považovať aj kritickú nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Pre zdravotníckych pracovníkov sa má ustanoviť povinnosť poskytovať počas tejto mimoriadnej udalosti zdravotnú starostlivosť.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK