Sobota 23. novembra, 2024
Na snímke minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) a koordinátorka Klimatickej koalície Lucia Szabová. (Foto: FB / Tomáš Taraba • SNS - ŽIVOT NS / Klimatická koalícia)

Odborníci nechcú prehradenie Dunaja, podľa Tarabu ide o projekt z minulosti

Odborníci zo štyroch krajín vyzývajú na prerušenie rokovaní o prehradení starého koryta Dunaja, projektu Insula Magna. Žiadajú vládu a najmä ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) o vytvorenie priestoru pre širokú odbornú diskusiu a informovanie verejnosti o detailoch rokovaní, ktoré v súčasnosti vedie minister s maďarskou stranou. Informovala o tom koordinátorka Klimatickej koalície Lucia Szabová. Projekt je podľa Tarabu na stole desiatky rokov a SR neurobila žiadnu dohodu s Maďarskom.

Signatári vyzvali verejnosť na podporu nesúhlasného stanoviska k výstavbe štyroch nových prehradení v starom koryte Dunaja pod Bratislavou. Vo výzve zdôrazňujú, že vítajú snahy o ukončenie dlhoročného sporu o Dunaj, ale nesúhlasia s realizáciou takého projektu. Poškodí podľa nich záujmy ako Slovenska, tak aj Maďarska v oblasti vodného hospodárstva, ochrany životného prostredia, vodnej dopravy a športovej a rekreačnej plavby.

Ďalej signatári výzvy upozornili na riziká spojené s prehradzovaním Dunaja. Vymenúvajú problémy od poškodenia krehkého ekosystému rieky, cez ohrozenie zdrojov podzemnej vody až po vplyvy na ochranu pred povodňami. Konštatujú tiež, že nové prehradenia v Dunaji sú v rozpore so záväznými stratégiami a plánmi, smernicami aj novým nariadením o obnove prírody.

„Prehradenie Dunaja je tiež v rozpore s pripravovanými, ale už aj sčasti realizovanými opatreniami na zlepšenie stavu Dunaja a jeho ramennej sústavy, ktoré sú financované z európskych aj verejných zdrojov,“ uviedla Szabová. Dodala, že nové bariéry na Dunaji by napríklad znemožnili migráciu pôvodných dunajských rýb, najmä jesetera a vyzy veľkej.

„Podpredseda vlády považuje celú záležitosť za falošný naratív opozičného hnutia Progresívne Slovensko a pár pseudoaktivistov, ktorí tým len zakrývajú, že od počiatku boli proti výstavbe Vodného diela Gabčíkovo a sú proti akejkoľvek vodohospodárskej infraštruktúre, čo sa ukázalo aj počas týchto dní,“ uviedlo ministerstvo životného prostredia. Deklaruje, že Slovensko neurobilo žiadnu dohodu s Maďarskom. Maďarská strana len vláde Ľudovíta Ódora poslala list s vyjadrením sa k projektu Insula Magna, čo však podľa envirorezortu nie je žiadnou novinkou. „Ide o projekt, ktorý je na stole už desiatky rokov, pričom na časť tohto projektu malo Maďarsko čerpať aj eurofondy,“ doplnilo.

Projekt Insula Magna je podľa odborníkov diskutovaný ako súčasť riešenia sporu medzi Maďarskom a Slovenskom v nadväznosti na rozsudok Medzinárodného súdneho dvora vo veci Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros. Rokovania vedie za slovenskú stranu Taraba.

Prečítajte si aj