Piatok 22. novembra, 2024
(Foto: FB / Úrad špeciálnej prokuratúry GP SR)

Obvinenia ÚŠP sú podľa premiéra Fica nezmyselné, podľa opozície môže Slovensko prísť o miliardy eur (+Video)

Obvinenia, ktoré boli vznesené v posledný deň fungovania Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), sú spolitizovaným účelovým krokom. Vláda nemá dôvod sa nimi zaoberať. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD). Myslí si, že v prípade posledných krokov Daniela Lipšica a jeho tímu mohlo ísť o zneužitie právomoci verejného činiteľa.

„Vypustili to tak, aby znovu vytvárali tlak na generálneho prokurátora, keďže Generálna prokuratúra bude rozhodovať o sťažnostiach voči obvineniam vzneseným prokurátormi ÚŠP,“ upozornil v súvislosti s obvineniami. Špeciálna prokuratúra v posledný deň svojho fungovania vzniesla viacero obvinení v rôznych kauzách, medzi obvinenými majú byť napríklad finančník Jaroslav Haščák či predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Podľa medializovaných informácií čelí obvineniu i bývalý poslanec Národnej rady György Gyimesi či vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra.

Premiér mieni, že posledné aktivity ÚŠP korešpondujú s krokmi úradu, ktorý podľa Fica porušoval ľudské práva. „Je to mimoriadne účelový krok, nezmyselné obvinenia, a my tomu nebudeme venovať absolútne žiadnu pozornosť,“ dodal k podnetom ÚŠP.

Zároveň ocenil uistenia generálneho prokurátora Maroša Žilinku, že po zrušení ÚŠP ako organizačnej súčasti GP je garantované plnenie všetkých úloh, ktoré prokuratúre vyplývajú z príslušných zákonov.

Fico sa tiež kriticky vyjadril k aktivitám opozičného PS. Predseda hnutia Michal Šimečka je podľa Fica v súčasnosti v Bruseli, aby priamo žiadal v súvislosti so zrušením ÚŠP a novelizáciou trestných kódexov o zastavenie eurofondov pre Slovensko. „My vedieme s Európskou komisiou vecný a kvalifikovaný dialóg, ktorý prebieha vždy pri témach vyvolávajúcich otázky, napriek tomuto dialógu PS chce, aby EÚ potrestala Slovensko. To, čo robí, je hospodárska vlastizrada,“ povedal Fico. Upozornil, že aj ústavný súd (ÚS) uznal, že v prípade zrušenia špeciálnej prokuratúry nejde o protiústavný krok, nezastavil účinnosť zákona v tejto časti.

Aktivity PS kritizuje aj podpredseda vlády pre eurofondy a plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD). Myslí si, že najsilnejší opozičný subjekt sa snaží prostredníctvom Bruselu zasiahnuť do prezidentských volieb. Rovnaký cieľ malo podľa Kmeca aj iniciovanie zastavenia medzivládnych česko-slovenských konzultácií.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) je presvedčený, že na strane vlády je dostatok argumentov, aby presvedčila EK. „Nie sú žiadne závery, na základe ktorých by mohol niekto konštatovať, že príde k zastaveniu eurofondov či zdrojov z plánu obnovy,“ zdôraznil Blanár.

M. Šimečka: Premiér má záchranu peňazí z plánu obnovy vo svojich rukách

Premiér Robert Fico má záchranu peňazí z plánu obnovy vo svojich rukách. Zdôraznil to podpredseda Národnej rady SR a predseda opozičného PS M. Šimečka. Odmieta premiérove slová o tom, že nabáda na odobratie eurofondov a peňazí z plánu obnovy.

„Práve naopak, dnes v Bruseli robím to, čo by mal robiť Robert Fico – bojujem a lobujem, aby Slovensko o peniaze z EÚ neprišlo. Vysvetľujem našim partnerom, že Slovensko je viac ako Fico,“ zdôraznil šéf progresívcov. Vláda podľa jeho slov ohrozila peniaze z plánu obnovy zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a novelou trestných kódexov.

Politika vlády je podľa Šimečku dlhodobo neudržateľná. „Vyzývam Roberta Fica, aby podnikol všetky kroky na záchranu miliárd pre Slovensko z plánu obnovy. Ide o priamy dôsledok jeho krokov, pred čím ho opakovane varovali európske inštitúcie, my v opozícii aj desiatky tisíc ľudí na námestiach,“ dodal Šimečka s tým, že v Bruseli je na dlhodobo plánovanom volebnom kongrese európskej liberálnej strany ALDE.

B. Gröhling: Obnovenie ÚŠP bude v programe SaS i požiadavkou pri vstupe do koalície

Obnovenie ÚŠP bude v programe strany SaS, ale aj jednou z požiadaviek pri vyjednávaní o vstupe do budúcej koalície. Predseda SaS a poslanec Národnej rady SR Branislav Gröhling to deklaroval na stredajšej tlačovej konferencii.

„Pre boj s korupciou a organizovaným zločinom je nevyhnutné, aby sme mali takúto samostatnú špecializovanú inštitúciu,“ uviedla poslankyňa Mária Kolíková. Poukázala na to, že obdobné inštitúcie fungujú aj v ďalších krajinách Európskej únie. K jej vytvoreniu sa podľa nej SR zaviazalo aj k medzinárodných zmluvách. Je presvedčená, že zrušenie ÚŠP bolo v rozpore s ústavou.

Jedinečnosťou špeciálnej prokuratúry bolo podľa Kolíkovej aj to, že sa prerušili lokálne väzby na krajských prokuratúrach. Upozornila, že len šesť špeciálnych prokurátorov bude na osobitnom oddelení.

Poslanec Ondrej Dostál poďakoval Danielovi Lipšicovi za doterajšie pôsobenie vo funkcii špeciálneho prokurátora. Za najhoršie rozhodnutie bývalej vládnej koalície považuje zvolenie Maroša Žilinku za kandidáta na generálneho prokurátora a jeho následné vymenovanie. „Maroš Žilinka to potvrdzuje opäť aj v tejto chvíli tým hanebným spôsobom, ako sa vysporiadal s prokurátormi špeciálnej prokuratúry,“ myslí si.

Demokrati: Za zrušenie ÚŠP hrozí Slovensku pozastavenie eurofondov a sankcia

Za zrušenie ÚŠP hrozí Slovensku zastavenie financií z plánu obnovy a sankcia v plnej výške, teda 6,4 miliardy eur. Tvrdí to mimoparlamentná strana Demokrati. Hovorí o porušení dohody o pláne obnovy, kde sa Slovensko zaviazalo, že bude mať zavedený mechanizmus na predchádzanie podvodov a korupcie. Vláda podľa strany toto ustanovenie porušila. Demokrati chcú urobiť všetko pre obnovu ÚŠP.

„V zmluve sa píše, že ak porušíme toto pravidlo a nebudeme mať účinné mechanizmy na predchádzanie podvodov a korupcie, môže Európska komisia (EK) udeliť sankcie až do výšky sto percent z plánu obnovy. Pripomínam, že drvivá väčšina investícií po celej krajine je financovaná práve z európskych peňazí,“ uviedol expremiér zo strany Demokrati Eduard Heger. Vyzval preto Roberta Fica, aby začal rokovať s vysokými európskymi úradníkmi.

Od stredy zaniká ÚŠP, jeho prokurátori boli zaradení na jednotlivé oddelenia GP SR. Prípady, kde bola podaná obžaloba alebo kde je návrh na podanie obžaloby, by mali naďalej zostať súčasným prokurátorom. Kauzy z prípravného konania budú rozdelené primárne na krajské prokuratúry naprieč Slovenskom. Zrušenie ÚŠP bolo súčasťou nedávno schválenej zmeny trestných kódexov.

Prečítajte si aj