NZK: Koalícia zamietla podnety na Šimkovičovú a Kotlára
Ministerka a poslanec sa vyhnú trestu za propagáciu súkromnej firmy.
Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií sa odmietol zaoberať podnetom Nadácie Zastavme korupciu, ktorý smeroval na preverenie možného porušenia zákona ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou a poslancom Petrom Kotlárom. Výsledkom je, že verejnosť sa nedozvie, či obaja verejní funkcionári svojím konaním porušili zákon, a neprídu ani o 12 mesačných platov, čo je štandardná pokuta za takéto pochybenie.
„Opäť sa ukázalo, že výbor, v ktorom má koalícia väčšinu, zlyhal v napĺňaní svojho základného poslania – chrániť verejný záujem a zabezpečovať dodržiavanie zákona o ochrane verejného záujmu,“ uviedol Ľubomír Daňko z Nadácie Zastavme korupciu. „Tento prípad nie je len o reklamných tričkách na jachtárskych pretekoch, ale o dlhodobej praxi, kedy sa verejní funkcionári neštítia využiť svoje postavenie na propagáciu súkromných spoločností,“ dodal.
Koalícia zablokovala otvorenie prípadu
Na zasadnutí výboru dňa 17. septembra 2024 neprešlo hlasovanie o začatí konania voči ministerke a poslancovi. Väčšina prítomných členov výboru z radov koaličných poslancov sa zdržala hlasovania alebo bola proti. Predsedom výboru je Veronika Remišová a výbor rozhoduje väčšinou prítomných hlasov.
Nadácia ešte v júni podala podnet pre podozrenie, že obaja verejní funkcionári mohli porušiť zákon o ochrane verejného záujmu, keď sa počas jachtárskych pretekov v Chorvátsku prezentovali v tričkách s logom spoločnosti, ktorá tieto preteky organizovala. Zákon jasne stanovuje, že verejný funkcionár nesmie používať svoje meno, podobizeň alebo hlas na reklamu. Týmto konaním mali ministerka aj poslanec konať v rozpore so zákonom, čo je dôvodom na sankcie.
Chýbajú sankcie a nezávislý dohľad
„Koaliční poslanci opäť demonštrovali, že ochota riešiť takéto prípady končí, keď ide o ich vlastných kolegov,“ tvrdí Daňko. Podľa neho je tento prípad jasným dôkazom, že na Slovensku stále chýba nezávislý orgán, ktorý by takéto prehrešky kontroloval a sankcionoval. Ministerka a poslanec sa tak vyhnú nielen konaniu, ale aj pokute, ktorá by mohla dosiahnuť výšku ich 12 mesačných platov.
Daňko vyzval vládu, aby konečne vytvorila nezávislý kontrolný orgán, ktorý nebude podliehať politickým tlakom a bude môcť nezávisle vyšetrovať a sankcionovať prehrešky verejných funkcionárov. „Kým nebudú tieto prípady dôsledne riešené, bude to len ďalší signál, že verejní funkcionári sú nedotknuteľní a môžu si robiť, čo sa im zachce,“ dodáva Daňko.
Verejný záujem musí byť nad osobnými výhodami
Nadácia Zastavme korupciu dlhodobo upozorňuje na prípady, kde verejní funkcionári zneužívajú svoje postavenie na osobné obohatenie alebo propagáciu súkromných záujmov. Tento prípad len potvrdzuje, že súčasný systém kontroly verejných funkcionárov je neúčinný a potrebuje zásadnú reformu.
„Som rád, že môžem ďalej pokračovať vo svojej práci a venovať sa fenoménu korupcie vo verejnom živote. Takéto prípady musíme dôsledne monitorovať a verejnosť musí vedieť, že existuje tlak na dodržiavanie pravidiel,“ uzavrel Daňko.
Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia nutne odrážať stanovisko The Epoch Times.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK