NRSR neprijala uznesenie na opätovné odsúdenie ruskej vojny na Ukrajine
Národná rada (NR) SR v utorok neprijala uznesenie k druhému výročiu vojenskej agresie Ruska na Ukrajine. Návrh vo februári predložila skupina opozičných poslancov. Chceli tak primäť vládnu garnitúru podporovanú parlamentnou väčšinou, aby jednoznačne pred európskou verejnosťou, ako aj pred domácimi voličmi deklarovala svoj postoj k vojenskej agresii.
„Ak totiž Národná rada SR neprijme toto vyhlásenie, aby vyhovela voličom vládnej koalície, demaskuje sa pred zvyškom Slovenska ako aj pred zahraničím ako bezcitný podporovateľ vojenského agresora, ktorý stojí na opačných pozíciách ako Európska únia a NATO. Ak naopak toto uznesenie podporí, preukáže tým pred svojimi voličmi, že v skutočnosti ich v predvolebnej kampani oklamala, a iba využíva ich kognitívnu slabosť na to, aby sa udržiavala pri moci,“ uviedli poslanci v materiáli.
Uznesením mal parlament dôrazne a opätovne odsúdiť ničím nevyprovokovanú, neodôvodnenú a neoprávnenú vojnu Ruskej federácie proti Ukrajine. Rezolútne mal napríklad odmietnuť aj ničím nepodložené presvedčenie Ruskej federácie, že Ukrajina nemá právo na existenciu. NR SR mala tiež skonštatovať porušenie viacerých medzinárodných zmlúv. Chceli tiež vyzvať Rusko k okamžitému zastaveniu vojenskej operácie.
Poslanci neprijali ani návrh uznesenia, ktorý sa týkal smrti ruského opozičného politika Alexeja Navaľného. Návrh podali opoziční poslanci ešte vo februári. Uznesením mal parlament okrem iného zaviazať vládu, aby si predvolala ruského veľvyslanca na Slovensku a aby mu adresovala výzvu na dôkladné vyšetrenie smrti Navaľného.
Poslanci odmietli novely týkajúce sa protifašistického odboja a ITP
Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli novelu zákona o protifašistickom odboji, postavení a pôsobnosti Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, ako aj novelu zákona o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov (ITP). Obe predložil opozičný poslanec Juraj Krúpa (SaS).
Zmenou zákona o protifašistickom odboji chcel zamedziť zneužívaniu protifašistického odboja či odkazu Slovenského národného povstania na propagáciu proruských naratívov. Do zákona navrhoval doplniť ustanovenie, ktorým by sa zakázalo zneužívať odkaz protifašistického odboja a zneužívať pietne a spomienkové akcie pri príležitosti významných historických výročí a pamätných dní na obhajobu, propagáciu a oslavu „nedemokratických režimov Sovietskeho zväzu, iných domácich a zahraničných komunistických režimov (vrátane režimu Komunistickej strany Československa a Komunistickej strany Slovenska), ako aj dnešného imperialistického režimu Vladimira Putina“. Slovenský zväz protifašistických bojovníkov návrh odmietal a označil ho za protidemokratický.
Novelou zákona o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím ITP chcel predkladateľ odstrániť problém s dlhodobou nefunkčnosťou komisie na kontrolu používania ITP. Argumentoval, že požiadavky na jej zloženie neumožnili od jej zavedenia komisiu až doteraz kreovať. Navrhoval preto upraviť požiadavky na dvoch členov komisie.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK