Piatok 21. februára, 2025
Ilustračná fotografia (Foto: Pixabay / pexels)

Nový stavebný zákon: výsledok lobingu veľkých firiem alebo uľahčenie výstavby pre bežných ľudí?

Nový stavebný zákon prináša zásadné zmeny s cieľom zrýchliť a zjednodušiť stavebné procesy. Zákon zlúči územné a stavebné konanie do jedného procesu, zavádza striktné lehoty pre úrady a mechanizmus fikcie súhlasu pri ich nečinnosti. Podľa ministra dopravy Ráža bolo zákon nevyhnutné prijať, aby sa zabezpečila efektívnejšia výstavba. Napriek viacerým pozitívnym zmenám však odborná verejnosť vrátane Stavebnej komory SR upozorňuje na možné riziká, ako je zvýšenie korupcie či nejasnosti v kategorizácii stavieb. Zákon vstúpi do platnosti v apríli.

Za zákon hlasovali všetci poslanci pôvodnej koalície

Na mimoriadnej schôdzi parlamentu (5. 2.) zvolanej na hlasovanie o zdravotníckej legislatíve a novom stavebnom zákone, bola 80 hlasmi poslancov schválená nová úprava zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku. Za zákon hlasovali všetci poslanci pôvodnej koalície. Z opozície ho podporila Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

Nový stavebný zákon má za cieľ zjednodušiť a zrýchliť stavebné procesy, znížiť administratívnu záťaž pre stavebníkov a zvýšiť profesionalitu štátnej stavebnej správy. Po novom sa budú zámery posudzovať v rámci jedného konania. Doteraz boli posudzované v dvoch stupňoch, a to v územnom a stavebnom konaní.

Minister dopravy Jozef Ráž (nom. Smer-SD) privítal schválenie novej legislatívy, keďže niekoľko desiatok rokov sa čakalo na nový efektívnejší stavebný zákon, ktorý by zabránil prieťahom v konaní. „Zákon zavádza prísne lehoty pre úrady, fikciu súhlasu pri nečinnosti a zlúčenie územného a stavebného konania,“ objasnil šéf rezortu hlavné výhody novej legislatívy. Dodal, že v súčasnosti, keď chcel niekto stavať, musel si zabezpečiť množstvo povolení. Po novom by sa to malo zjednodušiť a urýchliť. 

„Dnes, ak chce niekto stavať, potrebuje od 10 do 35 povolení, v závislosti od typu stavby. Odteraz budú všetky dotknuté orgány a firmy viazané lehotou 30 dní na vydanie stanoviska. Ak sa tak nestane, bude platiť fikcia súhlasu,“ zdôraznil Ráž výhody novej legislatívy. Zákon, ktorý 13. februára podpísal aj prezident Peter Pellegrini, začne platiť od 1. 4. 2025.

Stavebná komora vidí naďalej problémy

Stavebná komora SR, zastúpená prezidentom Ivanom Pauerom, upozorňuje na to, že nový stavebný zákon môže priniesť problémy a riziká. Potenciálnym negatívnym dôsledkom by sa dalo podľa slov komory vyhnúť, ak by tvorca zákona dodržal záväzok, ku ktorému sa zaviazal na rokovaní s komorou koncom roka 2023. Nestalo sa tak, no aj napriek tomu bol zákon presadený s očakávaním, že zrýchli stavebné konania a podporí výstavbu nájomných bytov.

„Zákon sa opäť nezbavil nánosu developerských, politických a rôznych komerčne zameraných záujmov, len nie záujmov skutočného rozvoja stavebníctva, hospodárskeho, ekonomického a sociálneho rozvoja Slovenskej republiky a jej občanov,“ skonštatoval Pauer.

Šéf stavebnej komory kritizuje, že zákonodarca neupustil od nezmyselného „delenia stavieb na tzv. „vyhradené stavby“, pre ktoré sa budú musieť vydávať osobitné osvedčenia vybraným stavebným firmám a osobitné osvedčenia pre stavbyvedúcich a stavebných dozorov, čo bude rozdeľovať a deformovať stavebný trh, nehovoriac o tom, že tento výmysel poskytne možnosti na korupčné správanie,“ opisuje Pauer nástrahy stavebnej legislatívy na portáli stavebného magazínu.

Podľa neho, ak už malo dôjsť k rozdeleniu stavieb, zákonodarca mal novo definované stavby súvisiace s bezpečnosťou štátu zaradiť pod kategóriu „špeciálne stavby“. Pauer tvrdí, že vo svete sú takéto stavby pod zvláštnym režimom, ktorý zahŕňa bezpečnostné preverovanie pracovníkov projektanta a zhotoviteľa, čo úplne postačuje. Alternatívne by ich realizáciu mohli zabezpečovať firmy so stopercentnou štátnou účasťou a kontrolou, čo by bolo pre štát aj jeho rozpočet najefektívnejším riešením, myslí si.

Fikcia môže byť zneužívaná

Pauer upozornil na viaceré ďalšie nevyriešené problémy v zákone, najmä v oblasti projektovej prípravy, riadenia a kontroly výstavby. Kritizoval aj plne elektronickú komunikáciu medzi účastníkmi konania, ktorá v Česku spôsobila stámiliónové škody bez náhrady. 

Najväčšie riziko šéf stavebnej komory vidí v stanovenej fikcii, že ak sa stavebný úrad do 30 dní nevyjadrí, stavba sa automaticky považuje za schválenú. To podľa jeho slov otvára dvere možnému zneužívaniu. Tvrdí, že zákon je výsledkom lobingu veľkých firiem a nekompetentnosti tvorcov, ktorí od roku 2006 nedokázali pripraviť stabilný a nadčasový stavebný zákon.

„Napriek tomu, čo som vo veľkej skratke uviedol, môžem konštatovať, že aktuálne predložený návrh stavebného zákona je od r. 2006 z doterajších návrhov najlepší, ale to neznamená, že v krátkej dobe sa nebude musieť začať s jeho novelami a potom ho bude potrebné nahradiť úplne novým zákonom, a tým by sa malo začať už včera,“ zhodnotil ešte pred hlasovaním o návrhu Pauer.

Nelegálne stavby to majú spočítané

Nový stavebný zákon sa pasuje aj s riešením nelegálnych stavieb a zavádza dodatočný proces legalizácie pre stavby už postavené bez povolenia ešte pred jeho účinnosťou. Cieľom zákonodarcu je, aby boli v lehote stanovenej zákonom tieto stavby odstránené alebo dodatočne schválené.

Zákon umožní legalizáciu dlhodobo užívaných stavieb bez oficiálneho povolenia. Podľa dôvodovej správy sa tým zabezpečí, že používané stavby, ale klasifikované ako nelegálne alebo neskolaudované, získajú právny štatút. Ak vlastník splní stanovené podmienky, stavebný úrad môže vydať rozhodnutie o spôsobilosti stavby na užívanie, ktoré bude mať rovnaký účinok ako kolaudačné rozhodnutie.

Nová stavebná legislatíva „ustanovuje dodatočný postup vo vzťahu k nepovoleným stavbám zhotoveným do účinnosti navrhovaného stavebného zákona, aby sa do určitého času buď takéto stavby dodatočne osvedčili, alebo odstránili. Sleduje sa tým, aby tieto stavby nefigurovali ako trvalo nepovolené, neskolaudované, ale roky bezproblémovo užívané,“ vysvetlilo ministerstvo.

Zároveň schválená nová úprava sprísňuje pravidlá pre nelegálne stavby, ktoré sa objavia po účinnosti zákona – zvyšuje sankcie, zavádza prísnejšiu prevenciu a efektívnejšie nástroje na ich riešenie. Už nebude možné dodatočne povoľovať čierne stavby, ako to bolo možné doteraz. Rozšíri sa zodpovednosť za nelegálnu výstavbu a zvýšia sa finančné pokuty, aby odradili od porušovania stavebných predpisov. Zároveň sa podporia kontrolné mechanizmy za účelom promptnejšieho odhaľovania a odstraňovania „čiernych“ stavieb.

Budúcnosť prinesie úpravy

Pavol Kováčik, prezident Zväzu  stavebných podnikateľov Slovenska napriek mnohým výhodám, ktoré nová legislatíva prináša, poukazuje na ďalší nedostatok. Podľa jeho slov politickým rozhodnutím zostali prvostupňové stavebné úrady na obciach v ich pôvodnom, roztrieštenom počte. „To objektívne bude prinášať komplikácie v riešení doterajších problémov: odbornosti rozhodovania, zastupiteľnosti u menších úradov, digitalizácie, a v neposlednom rade aj systémovej podjatosti,“ upozornil šéf zväzu.

Kováčik doplnil, že opísaná situácia si bude neskôr vyžadovať uskutočnenie zmien. „Som toho názoru, že tento stav bude strednodobo neudržateľný a v budúcnosti bude musieť vláda pristúpiť k riešeniu problému rozdrobenosti verejnej správy na Slovensku, nízkej výkonnosti a profesionality a vysokých nákladov.“

Minister Ráž v relácii Braňo Závodský naživo na Exprese pripustill, že do budúcna môže byť potrebné uskutočniť nejaké zmeny v novom stavebnom zákone.

Prečítajte si aj