Sobota 4. januára, 2025
Francúzsky prezident Emmanuel Macron na obrazovkách počas televízneho novoročného prejavu k národu z Elyzejského paláca v Paríži 31. decembra 2024. (Foto: KIRAN RIDLEY/AFP via Getty Images)

Novoročné prejavy najsilnejších mužov planéty: Macron sa ospravedlnil, Si Ťin-pching pohrozil Taiwanu

V predvečer nového roka sa niekoľko najvplyvnejších medzinárodných hláv štátov a vlád v novoročných prejavoch obrátilo k obyvateľom svojich krajín. V niektorých z nich zohrávala významnú úlohu vojna na Ukrajine. V prejavoch mnohých západných lídrov však bola menej výrazná ako v predchádzajúcich rokoch. Niektoré vyhlásenia vyvolávajú dojem, že myšlienka možného vyjednaného mieru v roku 2025 získava na význame.

Putin: „Všetko dopadne dobre“

Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin vo svojom prejave zdôraznil, že jeho krajina je „hrdá na odvahu a statočnosť“ svojich vojakov. Putin sa výslovne nevyjadril k pokračovaniu alebo možnému ukončeniu vojny s Ukrajinou.

Namiesto toho priznal, že jeho krajina pochopila, ako „samostatne, pevne a slobodne zvládnuť najťažšie výzvy“. Teraz sa zamýšľa nad budúcnosťou. Rusko je „presvedčené, že všetko dopadne dobre“. Po volebnom víťazstve Donalda Trumpa v USA ruský prezident niekoľkokrát opatrne naznačil ochotu začať s ním a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským rokovať. Bol tiež pripravený pristúpiť na kompromisy. Putin však nenaznačil, ako ďaleko by táto ochota zašla.

Zelenskyj: Ukrajina bude „naďalej bojovať za mier“

Vo svojom novoročnom príhovore Zelenskyj zasa vyjadril nádej na „nový rok so životom bez vojny“. Hovoril však aj o potrebe „bojovať za dostatočne silnú Ukrajinu každý deň nadchádzajúceho roka“. Len takáto krajina by bola podľa neho „rešpektovaná na bojisku aj za rokovacím stolom“.

Ukrajina bude „pokračovať v boji za mier“, pokračoval Zelenskyj. Ten „nám nebude darovaný“, ale podľa neho musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme „zastavili Rusko a ukončili vojnu“. Ukrajina v predchádzajúcom roku utrpela vojenské neúspechy. Existujú aj náznaky, že bojová morálka ukrajinských vojakov klesá.

Scholz: „Zachovať chladnú hlavu, aby sa vojna nestupňovala“

Nemecký kancelár Olaf Scholz tiež vyjadril ľútosť nad „brutálnou agresívnou vojnou Ruska proti Ukrajine“. V tejto situácii „Ukrajinu nenecháme osamotenú a budeme ju naďalej podporovať ako nikto iný v Európe“. Scholz však spomenul aj obavy mnohých občanov z eskalácie situácie. S odkazom na to povedal: „V súčasnosti je to pre nás veľmi dôležité… Zároveň však vláda bude naďalej zachovávať chladnú hlavu, aby sa vojna nerozšírila.“

Macron vo svojom novoročnom príhovore kritizoval sám seba

V novoročných príhovoroch francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a britského premiéra Keira Starmera sa do popredia dostali otázky domácej politiky. Obaja politici sú v ťažkej situácii. Macron priznal, že urobil chybu, keď po júnových voľbách do EÚ rozpustil Národné zhromaždenie. Ospravedlnil sa občanom za to, že „vytvoril chaos“.

Predčasné voľby vyústili do patovej situácie medzi centristami a ľavicovým a pravicovým okrajom. Ľavicová aliancia a krajná pravica spoločne v decembri 2024 zvrhli premiéra Michela Barniera. Vo svojom novoročnom príhovore sa Macron odvolával na „zjednotenú krajinu od Saint-Denis po Tahiti“ – a za udalosti, ktoré k tomu prispeli, označil olympijské hry a Notre-Dame. Vyjadril tiež nádej, že bude schopný prijímať zákony s meniacou sa väčšinou. Odmietol odstúpiť.

Predseda vlády Spojeného kráľovstva Keir Starmer oznámil, že chce „pokračovať v boji za zmenu“. Bol si vedomý toho, že „je ešte veľa práce“. A bol si vedomý, že pre mnohých ľudí je ťažké myslieť na budúcnosť, „keď musíte všetok svoj čas venovať tomu, aby ste prežili týždeň“.

Starmer dosiahol triumfálne víťazstvo v minuloročných júlových parlamentných voľbách. Medzitým však utrpel hlbokú stratu popularity. Obyvateľstvo okrem iného trpí pretrvávajúcimi vysokými cenami energií a potravín.

Si Ťin-pching opäť hrozí Taiwanu „zjednotením“

Čínsky komunistický vládca Si Ťin-pching vo svojom novoročnom príhovore vyhlásil, že chce „podporovať svetový mier“. Ruského prezidenta Putina označil za svojho „najlepšieho priateľa a súdruha“ a ubezpečil ho o „prehĺbení strategického partnerstva“.

Jeho slová zneli menej pokojne, pokiaľ ide o Taiwan. „Nikto nemôže zastaviť zjednotenie Číny s Taiwanom,“ pohrozil Si Ťin-pching. Ľudia na oboch stranách Taiwanského prielivu sú „jedna rodina“. Nikto nemôže „prerušiť naše rodinné väzby alebo zastaviť historický trend smerujúci k národnej jednote“.

Žiadny oficiálny novoročný prejav v USA

Odchádzajúci prezident Joe Biden si v posledných dňoch roka 2024 vybral krátku dovolenku na ostrove St. Croix. Odtiaľ predniesol smútočný prejav pri príležitosti úmrtia 39. prezidenta USA Jimmyho Cartera.

Novozvolený prezident Donald Trump usporiadal na prelome rokov vo svojom sídle Mar-a-Lago slávnostný galavečer a tiež tam predniesol prejav. Na svojich profiloch na sociálnych sieťach však zverejnil len video, v ktorom boli zostrihané scény a výroky z jeho prvého prezidentského obdobia a z rokov, ktoré predchádzali jeho nedávnemu volebnému víťazstvu.

Jadrom posolstva boli sľuby, že svojich voličov nikdy nesklame a že USA majú pred sebou úspešnú budúcnosť.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj