Záznamy FBI hovoria o tom, ako bolo vyšetrovanie nadácie Clintonovej zámerne ukončené prokurátorom
Zo zverejnených záznamov FBI vyplýva, že federálni prokurátori odmietli vzniesť obvinenia proti nadácii Clintonovej, čo prinútilo FBI ukončiť vyšetrovanie tejto organizácie.
Prokuratúra USA pre východný okres Arkansasu odmietla v januári 2021 vzniesť obvinenia voči nadácii Clintonovej. Zo záznamov vyplýva, že tento krok podnietil FBI k uzavretiu prípadu, na ktorom sa pracovalo roky.
Záznamy (pdf) získal a zverejnil denník The New York Times na základe žiadosti podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
V čase, keď bola Hillary Clintonová ministerkou zahraničných vecí, bola jednou z deviatich členov Výboru pre zahraničné investície v USA, ktorí v roku 2010 schválili predaj väčšinového podielu spoločnosti Uranium One ruskej štátnej spoločnosti. Spoločnosť má bane a iné projekty v USA. V tom istom roku dostal Bill Clinton 500 000 dolárov od banky napojenej na ruskú vládu za jeho prejav v Moskve. Nadácia Clintonovej tiež dostala pred schválením dary od predstaviteľov spoločnosti Uranium One. Nezverejnila ich napriek tomu, že sa tak zaviazala spraviť, skôr než sa Clintonová stane ministerkou zahraničných vecí.
Potom, ako sa v roku 2015 dozvedela o daroch verejnosť, nadácia uviedla, že urobila chyby. „Avšak konáme rýchlo, aby sme ich napravili a podnikli sme kroky k tomu, aby sa už v budúcnosti nestali,“ uviedla nadácia.
Podľa Clintonovej boli tvrdenia o tom, že bola podplatená za schválenie predaja „opakovane vyvrátené“.
Novo odhalené vyšetrovanie nadácie Clintonovcov trvalo len niekoľko dní, a to tesne pred odchodom prezidenta Donalda Trumpa z funkcie.
Trump porazil Clintonovú vo voľbách v roku 2016 a v roku 2020 prehral s prezidentom Joeom Bidenom.
Biden bol inaugurovaný 20. januára 2021.
Ministerstvo spravodlivosti USA (DOJ), pod ktorý patrí Úrad pre amerických prokurátorov, sa odmietlo vyjadriť. Nadácia Clintonovej na otázky neodpovedala.
Prokurátori majú „konečnú právomoc“
Aj v prípadoch s presvedčivými dôkazmi rozhodujú o vznesení obvinenia prokurátori, povedal pre The Epoch Times George Hill, analytik FBI na dôchodku.
Prokurátori majú podľa neho „konečnú právomoc“.
Hill bol jedným z členov pracovnej skupiny, ktorá vyšetrovala bombový útok na bostonský maratón. Spomína si, ako predložil podľa neho nezvratné dôkazy o tom, že istá žena vedela o bombovom útoku, ale vtedajší prokurátor odmietol vzniesť obvinenie.
Agenti FBI zhromažďujú dôkazy a predkladajú prípady prokurátorom, ktorí ich pred vznesením obvinenia preskúmajú.
V prípade trestných vyšetrovaní odmietnutie žaloby zvyčajne znamená, že vyšetrovanie je zastavené, povedal pre The Epoch Times Kyle Seraphin, bývalý agent FBI, ktorý sa nedávno stal whistleblowerom.
„Keď sa to raz ukončí, je to už skončené. Už s tým nie je kam ísť,“ povedal.
Naopak, kontrarozviedne alebo protiteroristické vyšetrovanie môže pokračovať, aj keď sa trestné stíhanie zamietne, pretože agenti sa snažia zhromaždiť ďalšie dôkazy.
Zničené dôkazy
Po uzavretí prípadu úradníci nadácie Clintonovej dôkazy zničili.
„Všetky dôkazy získané počas tohto vyšetrovania boli vrátené alebo inak zničené,“ uvádza sa v jednom zo záznamov.
Bývalí agenti FBI uviedli, že toto je pri uzavretí prípadu typické.
„Nie je dôvod uchovávať dôkazy, keď je prípad uzavretý,“ povedal pre The Epoch Times Steve Friend. Vyjadril obavy z toho, že pri vyšetrovaní vlámania sa do Kapitolu zo 6. januára 2021 porušila FBI svoje vlastné pravidlá.
Bývalí agenti uviedli, že citlivejšie informácie, ako napríklad informácie od dôverných zdrojov, môžu byť ponechané.
FBI odmietla odpovedať na otázky týkajúce sa tejto záležitosti.
Napriek tomu, že ide o normálny postup, spôsob, akým sa záležitosť vyvíjala, je podľa bývalých agentov podozrivý.
„Podarilo sa im to byrokraticky načasovať tak, aby počas Trumpovej administratívy mohli použiť výhovorku, že nemôžu komentovať prebiehajúce vyšetrovanie. Potom nastúpila Bidenova administratíva, ktorá to uzavrela a zničila dôkazy, takže ich teraz nemôžu poskytnúť Kongresu,“ povedal Friend. „Je to až príliš jednoduché.“
Rozhodnutie uzavrieť prípad dostali podľa bývalých agentov pravdepodobne najvyšší predstavitelia ministerstva spravodlivosti, keďže Clintonová bola prezidentskou kandidátkou.
Vyšetrovanie trvalo roky
Podľa správy osobitného právneho zástupcu Johna Durhama sa vyšetrovanie nadácie začalo v januári 2016. Úrady FBI vo Washingtone, New Yorku a Little Rocku v Arkansase začali vyšetrovanie možnej trestnej činnosti vrátane podozrenia, že zahraničné vlády „poskytli alebo ponúkli príspevky nadácii výmenou za priaznivé alebo preferenčné zaobchádzanie zo strany Clintonovej“, uvádza sa v správe.
Prinajmenšom jedno z týchto vyšetrovaní vychádzalo z reportáže v knihe Petra Schweizera „Clinton Cash“.
Keďže Clintonová bola prezidentskou kandidátkou a vyšetrovali ju tri rôzne úrady, „bolo tu pochopiteľne potrebné uskutočniť koordinačné stretnutia medzi miestnymi úradmi, ústredím FBI a príslušnými prokuratúrami Spojených štátov, ako aj zložkami ministerstva,“ uvádza sa v Durhamovej správe.
Úradník ministerstva spravodlivosti Raymond Hulser odmietol trestné stíhanie 1. februára 2016, hoci uviedol, že toto rozhodnutie „nie je záväzné“ pre prokurátorov USA ani terénne oddelenia FBI. Na druhom stretnutí v tom istom mesiaci zástupca riaditeľa FBI Andrew McCabe nariadil úradom, aby prípady uzavreli, ale po stretnutí sa s odporom súhlasil s tým, že to prehodnotí. Na konci stretnutia sa úradníci dozvedeli, že akékoľvek vyšetrovacie kroky potrebujú povolenie od McCabea, pričom toto obmedzenie platilo až do augusta 2016.
Prípad sa neskôr presunul do Arkansasu, kde agenti FBI získali záznamy o darcoch nadácie na základe predvolaní od prokurátorov, uviedol denník The New York Times.
Hovorca nadácie uviedol, že Durhamova správa „zdôraznila to, čo bolo jasné už mnoho rokov – v nadácii Clintonovej nikdy nedošlo k žiadnemu pochybeniu“. Hovorca pre The New York Times uviedol, že nadácia bola „vystavená politicky motivovaným obvineniam, ktoré sa nezakladajú na pravde“.
„Durhamova správa dokazuje, že vedenie FBI a Ministerstva spravodlivosti ochránilo kampaň Hillary Clintonovej, zatiaľ čo začalo naplno vyšetrovať Trumpovu kampaň,“ uviedol pre The Epoch Times republikán Barry Moore (republikán – Alabama).
„Všetci Američana by tým mali byť znepokojení. Zdá sa, že orgány, ktoré by mali byť nad politikou a sústrediť sa na ochranu amerického ľudu, sa namiesto toho zameriavajú na ovplyvňovanie volieb, aby pomohli demokratom. Súdny výbor Snemovne reprezentantov, ktorého som členom, pozval Durhama, aby svedčil. Budeme pokračovať v pátraní po pravde a pracovať na tom, aby sa vláda, ktorá má moc, zodpovedala zákonu.“
Jeff Sessions, vtedajší generálny prokurátor USA vymenovaný Trumpom, poveril prokurátora USA Johna Hubera, Obamovho nominanta so sídlom v Utahu (tiež vymenovaného Trumpom), aby preskúmal obvinenia týkajúce sa predaja Uranium One. Toto vyšetrovanie sa údajne skončilo v roku 2020 bez vznesenia obvinení.
Z originálneho článku preložil Peter Petko.