Utorok 29. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Senior redaktor Epoch Times Jan Jekielek (vľavo) a reportéri Eva Fuová (druhá zľava) a Dan Berger (vpravo) pózujú s Bradom Pomerancem (druhý zprava), koordinátorom ocenenia Rady pre náboženských komunikátorov, počas slávnostného večera Wilbur Awards 2025 v Salt Lake City 25. apríla 2025 (Madalina Vasiliu/ Epoch Times)

Novinári Epoch Times získali hlavné ceny za práce o náboženských témach

Hlavným kritériom pre udelenie cien bola „briliantnosť komunikácie o viere a náboženstve s dôrazom na spravodlivosť, profesionalitu, čestnosť a rešpekt“.

Dvaja novinári amerického vydania Epoch Times, z ktorého pravidelne čerpá slovenské vydanie, prevzali 25. apríla ocenenie za prácu odhaľujúcu porušovanie ľudských práv čínskym komunistickým režimom a za snahy o podporu Židov vo vojnovom Izraeli.

Ceny boli odovzdané na výročnom zasadnutí Rady pre náboženských komunikátorov (Religion Communicators Council) v Salt Lake City.

Reportérka Eva Fu, ktorá pôsobí v New Yorku a vo Washingtone, získala hlavnú – Wilburovu cenu 2025. Toto ocenenie je najvyššou poctou udeľovanou radou, ktorá oceňuje mimoriadnu prácu v oblasti komunikácie náboženských tém, hodnôt a otázok v sekulárnych médiách.

Rada udeľuje Wilburove ceny každoročne od roku 1949. Ocenenie nesie meno Marvina C. Wilbura, „priekopníka v oblasti náboženských verejných vzťahov, dlhoročného lídra rady a bývalého predstaviteľa presbyteriánskej cirkvi“, uviedla organizácia.

Fu bola ocenená za svoju prácu, v ktorej odhalila, ako čínsky komunistický režim utajuje desivú prax odoberania životne dôležitých orgánov väzňom svedomia pre prosperujúci transplantčný biznis. Denník Epoch Times vo svojich reportážach zdokumentoval, že režim odoberá orgány zdravým väzňom svedomia, aby ich predal pacientom, ktorí cestujú do Číny na transplantáciu.

Reportér Epoch Times Dan Berger pôsobiaci v Atlante získal na slávnostnom večeri Cenu za vynikajúcu prácu (Award of Excellence). Toto ocenenie vyzdvihuje príspevky výnimočnej kvality, ktoré si bezpochyby zaslúžia uznanie, uviedla rada.

Bergerova ocenená práca zachytáva, ako americkí Židia podporovali Izrael tým, že v čase vojny cestovali do krajiny a dobrovoľne pomáhali.

Ocenenia rady vyzdvihli výnimočné novinárske práce publikované v roku 2024 dvadsiatimi médiami v oblasti tlačenej a online žurnalistiky, vydavateľstiev, podcastov, rozhlasu, televízie a filmu.

Víťazov vybrala porota zložená z profesionálov z rôznych médií na základe obsahu, kreativity, dopadu a kvalite komunikácie náboženských hodnôt. Konečným kritériom bola „briliantnosť komunikácie o viere a náboženstve s dôrazom na spravodlivosť, profesionalitu, čestnosť a rešpekt“, uviedla rada v tlačovej správe.

„Tohtoročné príspevky na mňa urobili veľký dojem – je povzbudivé vidieť, s akou snahou o porozumenie a prepojenie pristupujú autori k témam viery,“ konštatoval koordinátor podujatia Brad Pomerance.

„Ich práca odráža tému nášho stretnutia, ktorou je spolupráca prostredníctvom komunikácie, pričom dokazuje dôležitú rolu komunikácie pri budovaní mostov medzi rôznymi skupinami.“

„Tajné a zamlčiavané“

Pri preberaní ocenenia Eva Fu poďakovala rade za ocenenie jej práce, a vyzdvihla ľudí, ktorí sa s ňou podelili o svoje srdcervúce skúsenosti.

„V roku 2006 bola naša redakcia Epoch Times prvou, ktorá informovala o tejto téme po tom, ako sa nám ozvali informátori z Číny a odhalili systematické zabíjanie väzňov svedomia – najmä praktizujúcich Falun Gong – s cieľom odoberať im orgány,“ povedala počas svojho prejavu na slávnostnej večeri.

Falun Gong je duchovná prax, ktorá bola verejnosti predstavená v Číne v roku 1992 a od roku 1999 je prenasledovaná čínskym režimom, keď si získala odhadom 70 miliónov priaznivcov – viac ako mal členov čínsky komunistický režim. Učenie Falun Gongu nabáda svojich nasledovníkov, aby žili podľa troch princípov: pravdivosti, súcitu a tolerancie.

„Dnes je [zabíjanie režimom kvôli orgánom] stále tajné a zamlčiavané. Stačí sa opýtať čínskej aplikácie umelej inteligencie DeepSeek a uvidíte, akú malú toleranciu má Čínska komunistická strana k tejto otázke – aplikácia ju okamžite cenzuruje.“

Vo svojom prejave Fu dodala, že na to existujú dôvody, keďže povedomie o porušovaní ľudských práv a cenzúrnych praktikách režimu rastie.

Dnes však už je možné priniesť aj správy obsahujúce nádej, pretože povedomie o porušovaní ľudských práv a cenzúrnych praktikách čínskeho režimu sa začína rozširovať po celom svete, poznamenala vo svojom ďakovnom prejave.

Za prítomnosti redaktora Epoch Times Jana Jekielka (vľavo) a reportéra Dana Bergera (druhý zľava) preberá reportérka Eva Fu Wilburovu cenu 2025 počas slávnostného večera na výročnej konferencii Rady pre náboženských komunikátorov v Salt Lake City 25. apríla 2025 (Madalina Vasiliu/ Epoch Times)

„Zastrašovanie nefunguje na všetkých. V súčasnom Kongrese USA sa prerokúvajú tri federálne návrhy zákonov zamerané na potláčanie núteného odoberania orgánov. A štyri štáty prijali zákony zakazujúce krytie nákladov na transplantácie orgánov z Číny zdravotnými poisťovňami,“ povedala.

Senior redaktor Epoch Times Jan Jekielek vyjadril vďačnosť za prácu Evy Fu, ktorá podľa neho pokračuje v jeho vlastnom úsilí odhaľovať nútené odoberanie orgánov prostredníctvom novinárskych reportáží. Jekielek momentálne moderuje reláciu American Thought Leaders.

„O hrôzostrašnej praxi režimom riadeného odoberania orgánov informujem od roku 2006, keď ma presvedčili nahromadené dôkazy o reálnosti, a dojímá ma, keď vidím, že ďalšia generácia – áno, hovorím o Eve – preberá túto záležitosť do vlastných rúk,“ dodal Jekielek.

„Skúsenosť mi ukázala, že pokiaľ ide o takéto zločiny proti ľudskosti, hovoriť pravdu je obzvlášť náročné, pretože ľudia sa bránia prijať hrozivú realitu – aj kvôli pocitu, že by na ňu mali nejako reagovať. Wilburová cena je dôkazom toho, že s časom, vytrvalosťou a novou generáciou odhodlaných novinárov, ktorí sa spájajú s verejnosťou, je možné túto ohavnú prax ukončiť.“

Pred slávnostným večerom Fu opísala, prečo pre ňu ocenenie veľa znamená.

„Mnoho ľudí mi vyjadrilo svoju dôveru tým, že mi otvorene porozprávali, čím si prešli, vrátane veľmi bolestných spomienok. Som vďačná, že toto ocenenie umožní, aby ich hlasy zazneli ešte silnejšie,“ uviedla Fu, ktorá sa narodila v Číne.

Už ako dieťa si uvedomovala, ako čínsky komunistický režim „núti malé deti zrádzať vlastné svedomie“. „Moja kamarátka zo základnej školy, ktorá praktizovala Falun Gong, sa celé roky v škole neodvážila priznať svoju vieru zo strachu pred trestom. Nemohla verejne vyjadrovať svoje hodnotové postoje.“

Fu začala pracovať ako reportérka pre Epoch Times v roku 2019. Povedala, že jednou z jej prvých úloh bolo spraviť reportáž zo zhromaždenia v New Yorku, kde sa stretla s preživšími z čínskych väzníc a pracovných táborov, „ktorí mi rozprávali o krutostiach, ktoré si dnes ťažko dokážeme predstaviť“.

„Jedna žena, ktorá bola uväznená, pretože sa odmietla vzdať svojej viery vo Falun Gong, mi rozprávala, ako bola nútená čistiť toalety, hoci trpela následkami bitia a ďalšieho mučenia v čínskych detenčných zariadeniach… Ich odvaha a odhodlanie prežiť aj v týchto krutých podmienkach ma inšpirovali. A vďaka našim médiám som mala možnosť šíriť ich príbehy ďalej.“

Víťazi tohtoročných výročných cien udeľovaných Radou pre náboženských komunikátorov – reportéri Epoch Times Eva Fu (8. zľava) a Dan Berger (7. zprava) – pózujú na fotografii počas výročnej konferencie organizácie v Salt Lake City 25. apríla 2025 (Madalina Vasiliu/ Epoch Times)

Medzi tohtoročnými ocenenými boli okrem iných agentúra Associated Press, rozhlasová stanica CBC Radio, relácie CBS 60 Minutes a Sunday Morning, časopis Harper’s Magazine, Národný verejnoprávny rozhlas NPR News a viac ako desať ďalších médií.

Syn preživších holokaust

Druhý ocenený reportér Epoch Times Dan Berger poďakoval za uznanie svojej práce a za možnosť písať o Izraeli a o diskriminácii Židov.

Sedemdesiatročný rodák z Buffala v štáte New York sa rozhodol stať sa novinárom už pred desiatkami rokov, keď počas služby v Mierových zboroch sedel v chatrči v moslimskej dedine v západnej Afrike.

Vtedy si, ako spomenul, uvedomil, že je čas začať premýšľať o „skutočnej práci“ – a vedel, že svoj titul z anglickej literatúry z Yaleovej univerzity chce využiť inak ako na ďalšie štúdium anglickej literatúry.

So svetom zostal v kontakte čítaním časopisov Newsweek a Time, ktoré dostával zadarmo vďaka americkým daňovým poplatníkom, a tiež kópií International Herald Tribune, ktoré boli k dispozícii v neďalekom meste.

Vtedy si povedal: „Toto zvládnem.“

Rozhodol sa pre štúdium žurnalistiky, pričom začal pracovať ako novinár zameraný na lokálne spravodajstvo v severnej časti štátu New York a na Floride. Neskôr sa novinárskej práce vzdal, aby sa mohol venovať výchove detí.

V roku 2022, keď jeho deti dospeli, ho oslovil bývalý kolega z floridskej redakcie, ktorý vtedy pracoval ako editor v Epoch Times. Po útoku na Izrael 7. októbra 2023 sa Berger pustil do pokrývania konfliktu aj nárastu antisemitizmu v Spojených štátoch a vo svete.

Berger, syn preživších holokaust, odcestoval v marci 2024 do Izraela, aby o konflikte informoval priamo z miesta.

Podľa neho je dnes väčšina spravodajstva voči Izraelu zaujatá. Zmysel svojej práce vidí v tom, že ukazuje „druhú stranu príbehu“.

„V posledných rokoch som sa naučil vážiť si pozitívne sily náboženstva, nielen medzi svojimi spoluveriacimi, ale aj medzi mnohými veriacimi, s ktorými denne spolupracujem,“ povedal Berger.

„Vidím, ako ich viera pomáha udržiavať ich každodenný život v rovnováhe – či už ide o protestantov, katolíkov, praktizujúcich Falun Gong a ďalších. Vidím, ako náboženstvo podporuje hodnoty súcitu, slušnosti a nesebeckosti.“

„Takýchto hodnôt svet nikdy nemá dosť,“ skonštatoval ocenený novinár Epoch Times.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj