Nové zlúčeniny môžu podporiť hojenie rán bez jaziev. Vyplýva to zo štúdie na zvieratách
V súčasnosti neexistuje liek, ktorý by dokázal zabrániť alebo zvrátiť tvorbu jaziev.
Vedci z Rutgersovej univerzity v New Jersey zistili, že molekula uvoľňovaná črevným parazitom podporuje hojenie rán u myší. „Vyvinuli sme novú terapiu na liečbu kožných rán, ktorá uprednostňuje regeneračné hojenie pred zjazvením,“ uviedol v tlačovej správe William Gause, riaditeľ Centra pre imunitu a zápaly na Rutgersovej univerzite a hlavný autor štúdie.
Po poškodení tkaniva môže telo ranu zaceliť buď regeneráciou kože alebo zjazvením. Regenerované tkanivo má rovnakú štruktúru a funkciu ako staré tkanivo, zatiaľ čo zjazvením vzniká tkanivo, ktoré má iný vzhľad a je náchylné na rôzne komplikácie.
Dr. George Cotsarelis, riaditeľ kliniky pre vlasy a vlasovú pokožku na Pensylvánskej univerzite, ktorý sa na štúdii nepodieľal, uviedol, že telo má tendenciu uprednostňovať zjazvenie pred regeneráciou kože, a preto sa výskum zameriava na identifikáciu chemickej látky, ktorá by telo nasmerovala, aby si vybralo regeneráciu kože.
„Tvorba jaziev môže byť problematická a viesť ku komplikáciám vrátane bolesti, obmedzenia pohybu a infekcií,“ povedal Gause pre Epoch Times, zatiaľ čo regenerácia tkaniva „môže obnoviť funkciu kože a znížiť pravdepodobnosť komplikácií“.
„V jazvách tiež chýbajú potné žľazy, vlasové folikuly, takže nemajú nervové zakončenia,“ poznamenal Cotsarelis a dodal, že tkanivá v jazvách majú často obmedzené zmyslové funkcie.
Tvorcovia štúdie napísali, že chemické látky vylučované črevným parazitom Heligmosomoides polygyrus, ktorý sa prirodzene vyskytuje u hlodavcov, urýchľujú regeneráciu kože.
Štúdia bola uverejnená v časopise Life Science Alliance a hlavní autori podali patentovú prihlášku na svoju molekulu.
Urýchľuje hojenie
V experimente boli myši poranené 5 mm bodnou ranou na chrbte. Následne im aplikovali parazitickú chemikáliu a boli sledované po dobu 12 dní. Autori opísali chemikáliu ako imitátor TGF-beta (TGM).
TGM sa viaže na receptor TGF-beta, ktorý sa podieľa na hojení rán u ľudí aj myší.
Autori zistili, že na tretí deň po bodných ranách došlo u myší liečených prostredníctvom TGM k 40-percentnému zmenšeniu veľkosti rany v porovnaní s 15-percentným zmenšením v kontrolnej skupine.
Medzi prvým a druhým dňom bol medzi oboma skupinami len malý rozdiel vo veľkosti rany. Od druhého do ôsmeho dňa však mali myši liečené prostredníctvom TGM otvor rany výrazne menší.
Rany liečené prostredníctvom TGM tiež vylučovali menej hnisu.
„Domnievame sa, že TGM môže mať potenciál zlepšiť hojenie rán. Plánujeme preskúmať jeho účinnosť pri liečbe rán na ľudskej koži. Dúfajme, že to bude viesť k jeho užívaniu ako predajného liečiva,“ povedal Gause.
Regenerácia kože u myší
Zatiaľ čo u myší liečených TGM sa urýchlilo hojenie rán, regenerácia kože nastala neskôr, až po 12 dňoch podávania TGM.
Autori zistili, že u myší liečených TGM sa štruktúra kolagénu v zahojenom tkanive viac podobala basketbalovej lopte, čo viac zodpovedá regenerovanému tkanivu.
Naopak, u myší, ktorým bol do rany podávaný len fyziologický roztok, bola tvorba kolagénu viac paralelná, čo zodpovedá zjazvenému tkanivu.
Okrem toho v zahojenom tkanive zaznamenali aj vlasové folikuly. V zjazvenom tkanive nie sú potné žľazy ani vlasové folikuly.
Cotsarelis, ktorý sa na tejto štúdii nepodieľal, vyjadril určité pochybnosti o jej výsledkoch. „Keď urýchlite hojenie rán, zvyčajne je to opak regenerácie, pretože regenerácia zvyčajne trvá dlhšie,“ povedal a dodal, že „výsledok je trochu kontraintuitívny“. Upozornil tiež, že štúdia má obmedzenia v spôsobe hodnotenia vlasových folikulov.
„Po liečbe prostredníctvom TGM sme zaznamenali rýchlejšie uzatváranie rán. Následná regenerácia tkaniva však trvá určitý čas, ako ukazujú výsledky,“ povedal Gause. Doplnil, že k regenerácii tkaniva došlo až po uzavretí rany.
Liečba proti tvorbe jaziev neexistuje
V súčasnosti nie je k dispozícii žiadna liečba, ktorá by podporovala regeneráciu kože namiesto tvorby jaziev počas hojenia rany. Cotsarelis povedal, že existuje len veľmi málo zásahov, ktoré môžu ľudia podstúpiť, aby zabránili tvorbe jaziev.
Závažnosť zjazvenia sa u jednotlivých ľudí líši a závisí od ich genetiky a veku, povedal.
„Ukázalo sa, že starší ľudia majú tendenciu ku vzniku menej jaziev ako mladší,“ skonštatoval Cotsarelis. „Mladší ľudia majú búrlivejšie reakcie na hojenie rán, majú tendenciu mať väčšie jazvy a tendenciu byť viac symptomatickí, napríklad majú výrazné svrbenie. Takže v tomto majú starší ľudia výhodu.“
Hoci zdravotný stav človeka má vplyv na to, ako dobre sa rana hojí, nie je to jednoznačne prepojené so vzhľadom a závažnosťou zjazvenia pri hojení tkaniva.
„Určite, pre hojenie rán je potrebné mať dobrú výživu, nefajčiť, a ak ste diabetik, [mali by ste] to mať pod kontrolou, aby sa rana zahojila. Ale nie som si istý, či to skutočne nejako ovplyvňuje samotné zjazvenie,“ povedal Cotsarelis.
„Závisí to najmä od veľkosti rany a jej naťahovania – to sú hlavné faktory určujúce veľkosť zjazvenia.“
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK