Streda 18. decembra, 2024
Ilustračná snímka. (Foto: www.canva.com)

Nové zistenia – ako liečiť rany, ktoré sa ťažko hoja

Hyalurónan, známy aj ako kyselina hyalurónová, je prirodzený polysacharid s významnými protizápalovými a ochrannými vlastnosťami. Bežne sa využíva pri liečbe kĺbových ochorení, v očnom lekárstve a kozmetike. Jeho stabilitu však môžu narušiť reaktívne formy kyslíka, ktoré vznikajú pri určitých chemických reakciách, napríklad za prítomnosti medi a askorbátu.

„V našom výskume sme sa zamerali na ochranu hyalurónanu pred takouto degradáciou pomocou nových zlúčenín, tzv. Mn(III)porfyrínov. Tieto zlúčeniny boli testované na svoje antioxidačné schopnosti a ukázalo sa, že dokážu neutralizovať škodlivé kyslíkové radikály a tým zabrániť rozpadu hyalurónanu. Pri pokusoch sa zistilo, že tieto zlúčeniny fungujú na princípe prenosu elektrónov, čím efektívne eliminujú reaktívne látky, ktoré by inak spôsobili poškodenie,“ vysvetľuje Katarína Valachová, vedúca výskumného tímu z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie Centra experimentálnej medicíny SAV, v. v. i.

Tento objav prináša potenciál pre lepšiu ochranu tkanív pri terapii ťažko sa hojacich rán, čo môže nájsť využitie v medicíne aj v priemysle. Na výskume sa podieľal aj Ladislav Šoltés a Ivo Juránek z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie Centra experimentálnej medicíny SAV, v. v. i. Slovenský tím pri týchto zisteniach spolupracoval s prof. Nunom Mourom z Aveiro University z Portugalska.

Prečítajte si aj