Streda 5. februára, 2025
Na snímke poslanec Národnej rady Roman Malatinec. (Zdroj: Roman Malatinec - HLAS sociálna demokracia / FB)

Nová zápletka vo vládnej koalícii: Malatinec opúšťa Hlas a pridáva sa k rebelom okolo Huliaka

Po odchode troch poslancov z klubu SNS (Huliak, Ľupták, Ševčík) sa tentokrát čoraz väčší vzdor objavuje v radoch poslancov Hlasu. Dvaja boli zo strany vylúčení (Migaľ, Šalitroš) a ďalší dvaja (Malatinec, Ferenčák) mali rokovať o svojej budúcnosti. Roman Malatinec sa napokon rozhodol stranu opustiť a pridať sa k nezaradeným poslancom okolo Rudolfa Huliaka. Napätie medzi bývalými členmi Hlasu a vedením strany sa prehlbuje, pričom v hre sú aj podozrenia o zasahovaní prezidenta Pellegriniho do vnútorných procesov. Premiér Fico rozdal domáce úlohy a vyzval lídrov problematických koaličných strán, aby si so svojimi poslancami urobili poriadok.

Nečakané spojenie s „huliakovcami“

Vládna koalícia v podaní Smer-SD, Hlas-SD a SNS stráca na pôde Národnej rady (NR) SR pevnosť pod nohami. Okrem troch odídencov z poslaneckého klubu SNS, tzv. huliakovcov (Rudolf Huliak, Pavel Ľupták a Ivan Ševčík), ktorí na jeseň odišli v dôsledku nezhôd s predsedom strany Andrejom Dankom, prejavujú vzdor aj štyria poslanci (traja z nich už bývalí členovia) strany Hlas-SD. Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš boli na pracovnom sneme Hlasu zo strany 24. januára vylúčení, pričom s dvoma ďalšími – Jánom Ferenčákom a Romanom Malatincom – sa malo ešte rokovať.

Posledný z menovaných sa však napokon rozhodol zmeniť politický „dres”. V utorok (4. 2.) pred zasadaním mimoriadnej schôdze parlamentu Malatinec na spoločnej tlačovej konferencii s „huliakovcami” oznámil svoj „prestup” do Národnej koalície.

Ako dôvod svojho odchodu uviedol frustráciu zo strany Hlas, pri ktorej zrode stál. Podľa jeho slov mu strana neumožňovala venovať sa rozvoju regiónov či ochrane kultúrneho dedičstva. „Nie je to pre mňa ako človeka, ktorý stranu Hlas zakladal, ľahké“, vysvetľoval.

Niečo o bližšej spolupráci už mohol nasvedčovať aj návrh zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý Malatinec a huliakovci spoločne predložili 16. januára.

Napriek tomu, že Malatinec patril medzi najhlasnejších kritikov ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, nevidí problém v tom, že ju do vedenia rezortu kultúry nominoval klub SNS, ktorého súčasťou v tej dobe boli aj Huliak, Ľupták a Ševčík. Odídenec z Hlasu-SD proklamuje, že vládu bude naďalej podporovať. K dianiu v pôvodnej strane sa vyjadrovať nechce.

Šutaj Eštok poslancov rozdelil

Štyria poslanci Hlasu dlhodobo kritizovali vývoj strany, pričom zdôrazňovali viditeľný príklon k Smeru, ktorý sa mal udiať s príchodom nového predsedu Hlasu Matúša Šutaja Eštoka. Svoju nespokojnosť začali dávať verejne najavo od polovice septembra, kedy dvaja z nich nepodporili koaličné odvolávanie Michala Šimečku (PS) z pozície podpredsedu parlamentu. Odvtedy sa niekoľkokrát v parlamente zdržali hlasovania, čím nepodporili vládne návrhy. V otvorenom liste žiadali o stretnutie s predsedom strany, aby prediskutovali svoje výhrady.

Predseda Hlasu Šutaj Eštok označil požiadavky a motivácie poslancov Migaľa a Šalitroša za výlučne osobné, čo je podľa neho nezlučiteľné s členstvom v strane. „V Hlase nie je pre vydieračov miesto,” vyhlásil Šutaj Eštok. 

Zvyšným dvom poslancom – Ferenčákovi a Malatincovi – podľa vlastných slov ponúkol možnosť rozhodnúť sa, či chcú stáť na strane sociálnej demokracie a hodnôt, ktoré majú za hlavnú prioritu pomoc ľuďom na Slovensku, alebo či si zvolia cestu vydierania a osobného prospechu. Malatinec sa napokon rozhodol ísť vlastnou cestou.

Premiér viní lídrov Hlasu a SNS

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) už viackrát deklaroval, že je nutné riešiť stav v parlamente a krehká väčšina koalície je dlhodobo neudržateľná. Zodpovednosť za aktuálny stav koalície podľa neho nesú predsedovia koaličných strán Andrej Danko (SNS) a Šutaj Eštok. „Ja im opakujem, nechcite odo mňa, že budem riešiť vaše vnútorné problémy,“ naznačil premiér v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy, pričom opätovne vyzval lídrov problematických koaličných strán, aby si so svojimi poslancami urobili poriadok.

„Ak sa rozpadne vláda, tak zodpovedný bude Hlas a Slovenská národná strana,” povedal Fico na tlačovej konferencii 27. januára.

Vylúčenie dvoch poslancov Hlasu komentoval veľmi kriticky. „Niekoho označíte za vydierača a očakáva sa odo mňa, že ja budem s vydieračom rokovať. Takéto detinské hry, keď si Hlas chce hrať, nech si hrá, ale s nami ich hrať nebude,“ skonštatoval. Zároveň dodal, že strana Smer je pevná ako kameň, avšak Hlas a SNS si nesplnili domácu úlohu.

„Ja som myslel, že to bude až v marci, keď sa bude rozhodovať o veciach a lámať chlieb, ale pri tomto postupe Hlasu sa obávam, že budem od nich očakávať rozhodnutie podstatne rýchlejšie, ako očakávali,“ naznačil predseda vlády.

Migaľ: Prezident chce, aby došlo k pádu vlády

Vylúčený poslanec Migaľ poprel, že by spoločne so Šalitrošom žiadali vysoké politické funkcie a zároveň v rozhovore pre Denník N uviedol, že prezident Peter Pellegrini pomocou ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD) stále kontroluje stranu a nespĺňa kritériá nadstraníckeho prezidenta. Poslanec ďalej zdôraznil, že všetci štyria poslanci chcú naďalej podporovať vládnu koalíciu, ale najprv sa ich situácia musí vyriešiť.

Migaľ tiež prezradil, že hlava štátu sa zúčastnila pracovného kongresu Hlasu, kde došlo k vylúčeniu dvoch poslancov. Pellegrini tam mal predniesť vášnivý prejav, v ktorom hovoril o nutnosti potrestania štvorice vzbúrencov a obvinil ich zo zrady straníckych hodnôt, uviedol poslanec.

Podľa Migaľa je prezident Pellegrini jediný, kto by si prial, aby došlo k pádu vlády. „Ak by sa to stalo, prezident má v rukách možnosť zostaviť úradnícku vládu. Dnes počúvame v kuloároch, že ak by došlo k pádu vlády, tak prezident vymenuje úradnícku vládu, v ktorej budú mať zaručené pokojné vládnutie ministri Hlasu. Obávam sa, či by nemohlo dôjsť k nejakej forme zneužitia tejto ústavnej funkcie,“ poznamenal.

Prezident odmieta, že by sa podieľal na rozpade vlády

Najvyšší ústavný činiteľ SR prezident Pellegrini dôrazne odmietol Migaľove vyhlásenia, že by si mal želať zostavovať úradnícku vládu.  „Chcem veľmi jasne povedať, že ani nerozmýšľam, ani sa nepodieľam na páde vlády a nechcem vymenovať úradnícku vládu. Toto nie je môj cieľ, toto absolútne odmietam,“ uviedol.

Kancelária prezidenta zároveň pripomenula, že ako zakladajúci predseda strany Hlas má prezident právo zúčastniť sa zasadnutí straníckych orgánov vo výnimočných situáciách. „Poprosil som ho ako zakladajúceho predsedu, že keď je v Banskej Bystrici, aby využil možnosť prísť medzi svojich bývalých kolegov, keďže sa vo verejnom priestore dvaja vydierači, pán Migaľ a Šalitroš, zaštiťovali jeho odkazom a jeho menom,“ potvrdil prítomnosť na sneme Hlasu aktuálny šéf strany Šutaj Eštok.

Malatincov doterajší súputník Migaľ v utorok (4.2.) skonštatoval, že o jeho spojení s Národnou koalíciou sa dozvedeli len z tlačovej konferencie.

Na mimoriadnej schôdzi parlamentu sa Migaľ spoločne so Šalitrošom a Ferenčákom odmietli prezentovať. Schôdzu sa napokon podarilo otvoriť na druhýkrát, keďže pri prvom pokuse sa pomýlil poslanec Smeru-SD preradený do SNS Dušan Muňko.

Ferenčák tak zostal jediný zo štvorice, ktorý je naďalej členom strany. „Som v strane Hlas, chcem zostať v strane Hlas a nemienim preskakovať z jedného brehu na druhý,“ uviedol primátor Kežmarku.

Poslanecký klub Hlasu sa momentálne zmenšil z pôvodných 27 na 24 členov.

Prečítajte si aj