Nová štúdia varuje pred dlhodobými následkami zmeny DNA užívaním marihuany
Nová štúdia poukazuje na genetické zmeny pri pravidelnej konzumácii marihuany s vysokým obsahom THC.
Nová štúdia naznačuje, že pravidelné užívanie kanabisu s vysokým obsahom tetrahydrokanabinolu (THC) môže spôsobiť merateľné zmeny v ľudskej DNA, čo vyvoláva obavy zo zdravotných dôsledkov čoraz silnejších a dostupnejších marihuanových produktov.
Vedci objavili u užívateľov marihuany s obsahom THC nad 10 % genetické zmeny, ktoré ovplyvňujú mitochondriálne funkcie a bunkové regulačné procesy a súvisia s duševnými chorobami.
Psychické účinky
Štúdie ukazujú, že joint marihuany prenáša do pľúc najmenej štyrikrát viac dechtu ako porovnateľná tabaková cigareta.
Štúdia z roku 2019 uverejnená v časopise The Lancet Psychiatry naznačuje, že každodenné užívanie marihuany, najmä vysokopotentnej marihuany, výrazne podporuje vznik psychózy. Výskumníci zistili, že v mestách s ľahko dostupnou vysokopotentnou marihuanou sa vyskytuje výrazne viac prípadov psychózy.
Duševné choroby a závislosť sa často vyskytujú spoločne. Užívanie návykových látok môže vyvolať symptómy duševnej choroby, a problémy s duševným zdravím môžu viesť k tomu, že ľudia siahnu po návykových látkach, aby sa „samoliečili“. Obe poruchy majú často spoločné príčiny, ako sú genetické faktory, zmeny v mozgu a traumatické zážitky.
Viac ako štvrtina dospelých v USA so závažným duševným ochorením zápasí aj s užívaním návykových látok – to je obzvlášť časté u ľudí s depresiou, úzkostnými poruchami, schizofréniou alebo poruchami osobnosti.
Epoch Times sa rozprával s doktorom Matthewom Shermanom, primárom ambulantnej psychiatrie a behaviorálnej medicíny pre dospelých v univerzitnej nemocnici Stony Brook v New Yorku. Dr. Sherman uvádza, že užívanie kanabisu je medzi ľuďmi s duševnými chorobami rozšírené a často narúša výsledky liečby.
Zmeny v DNA
V aktuálnej štúdii, publikovanej v časopise Molecular Psychiatry, vedci zistili, že vysokopotentná marihuana zanecháva stopy v ľudskej DNA. Ide o prvú štúdiu, ktorá dokumentuje biologické dôsledky intenzívneho užívania kanabisu na molekulárnej úrovni.
U ľudí, ktorí konzumujú veľmi silnú marihuanu (s obsahom THC 10 % alebo viac), vedci objavili zmeny vo viacerých génoch vrátane CAVIN1, MCU, SH3BP4 a ECHDC3. Tieto gény sú dôležité pre zásobovanie buniek energiou a regulačné procesy. Genetické zmeny by mohli viesť k narušeniu biosyntézy buniek, čo súvisí s rôznymi ochoreniami, ako je napríklad autizmus alebo schizofrénia.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK