Nemeckí podnikatelia zvolávajú veľkú demonštráciu: „SOS – nemecká ekonomika je v ohrození!“
Nemecké hospodárstvo bije na poplach: 29. januára sa pred Brandenburskou bránou a v ďalších mestách bude konať „Deň ekonomického varovania“, v rámci ktorého chce približne 50 združení upozorniť na sťažnosti, ako sú nadmerná regulácia, vysoké dane a strata konkurencieschopnosti. Ich cieľom je prebudiť politikov, aby zaviedli naliehavo potrebné reformy a zabezpečili, aby sa Nemecko stalo miestom pre podnikanie.
Podnikatelia plánujú na 29. januára pred Brandenburskou bránou v Berlíne a ďalších mestách takzvaný „Deň ekonomického varovania“ pod heslom „SOS – nemecká ekonomika je v ohrození“. Mnohí šéfovia firiem chcú vyjsť do ulíc, aby vláda zvolená 23. februára stanovila smer hospodárskeho vzostupu, nových pracovných miest a vyšších čistých príjmov.
„Nemecká ekonomika sa prepadá. Domáce firmy sa sťahujú preč. Zahraniční investori sa držia ďalej. Rýchlo strácame príťažlivosť ako miesto na podnikanie. Situácia je vážna,“ uvádza sa vo výzve.
Zúčastní sa na ňom takmer 50 združení
„Nachádzame sa v bode hospodárskeho zlomu a strácame viac hospodárskej podstaty ako kedykoľvek predtým,“ píšu iniciátori vo svojej výzve. Mala by byť „budíčkom pre politikov“, aby „prijali nevyhnutné opatrenia a zabezpečili hospodársku stabilitu krajiny“.
Kampane sa plánuje zúčastniť takmer 50 podnikateľských zväzov, medzi ktorými sú napríklad Zväz zamestnávateľov Gesamtmetall, Nemecký zväz hotelov a reštaurácií (DEHOGA), Spolkový zväz veľkoobchodu, zahraničného obchodu a služieb (BGA), Zväz rodinných podnikateľov, zväz „Podnikateľov v oblasti nehnuteľností“ a Spolkový zväz malých a stredných podnikov (BVMW). Podľa informácií tieto združenia zastupujú spolu približne 20 miliónov zamestnancov.
„Dňom ekonomického varovania bojujeme za hospodársky obrat,“ uviedla pre Bild Marie-Christine Ostermannová, šéfka organizácie rodinných podnikov. Februárové spolkové voľby sa majú stať „referendom“: „Ktoré politiky, ktoré strany dajú podnikom opäť priestor na dýchanie?“
Konkrétne podnikatelia požadujú nižšie dane, zastavenie rastu sociálnych odvodov a menej predpisov a zákonov.
„Nesprávne rámcové podmienky nás zrazili na kolená“
Stefan Wolf, prezident celonemeckej federácie zamestnávateľov Elektro- a Metalindustrie Gesamtmetall, vyčíta vláde kancelára Olafa Scholza (SPD) závažné chyby: „V politike si stále neuvedomujú, aká dramatická je situácia.“ Priemysel je „zrazený na kolená nesprávnymi rámcovými podmienkami“.
Spoločenská súdržnosť a sociálna bezpečnosť sú možné len so silnou strednou triedou a silným priemyslom, hovorí Jens Meiser, generálny riaditeľ spoločnosti Carl Meiser GmbH+Co KG z Albstadtu v Bádensku-Württembersku. Tento podnikateľ v textilnom odvetví požaduje od politikov, aby bola regulácia a byrokracia zredukovaná.
Spoľahlivé a bezpečné rámcové podmienky musia podporovať a chrániť hospodárske prostredie. Rovnako je potrebné zaistiť dostupnú energiu. Podľa Meisera viac ako 50 % cenovej zložky drahej energie tvoria štátom vyvolané poplatky za elektrinu a plyn. Podniky teraz potrebujú lepšie rámcové podmienky a slobody. „Inak budeme udusení a budeme musieť ako dôležitá opora našej spoločnosti ustúpiť,“ predpovedá podnikateľ.
O rámcových podmienkach pre podnikateľov vyjadruje nespokojnosť aj Thomas Henneke, generálny riaditeľ spoločnosti KB Schmiedetechnik GmbH v Hagene v Severnom Porýní-Vestfálsku. Spoločnosť podľa vlastných údajov zamestnáva 100 ľudí. Henneke hovorí:
„Pozrite sa realite do očí!“
V rozhovore pre Welt am Sonntag oznámil šéf metalurgických zamestnávateľov Stefan Wolf ďalšie prepúšťanie v nadchádzajúcich rokoch. „Priemysel stratí v najbližších piatich rokoch podstatne viac pracovných miest. Už teraz je prepúšťanie realitou, a to desať mesiacov po sebe,“ uviedol Wolf.
Vyhliadky odvetvia sú na úrovni priemerných 75 %. „To znamená, že nemôžeme udržať pracovné miesta. Tržby na to nestačia,“ pokračoval prezident zamestnávateľov. V súčasnosti pracuje v metalurgickom a elektrotechnickom priemysle 3,91 milióna zamestnancov.
Dirk Jandura, prezident Zväzu veľkoobchodu, zahraničného obchodu a služieb (BGA), zhrnul situáciu na internetovej stránke „Deň ekonomického varovania“. Dobré predsavzatia a prázdne sľuby teraz nepomôžu. Teraz je potrebná skutočná „ekonomická zmena“ skôr, ako bude neskoro. „Deň ekonomického varovania“ by mal byť preto prebudením pre všetkých politických činiteľov: „Pozrite sa realite do očí!“ hovorí Jandura.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK