Nedostatok spánku narúša našu schopnosť potlačovať nežiaduce spomienky
Nedávna štúdia o role spánku v emocionálnej pamäti ukázala, že bezsenná noc nevedie len k únave, ale tiež sťažuje zvládanie nežiaducich spomienok. Výskum uverejnený v PNAS poukazuje na rozhodujúci význam spánku – najmä fázy REM – pri spracovaní emocionálne náročných spomienok.
„Spomienky na nepríjemné zážitky sa často vkrádajú do nášho vedomia v reakcii na určité podnety, ale zvyčajne sú prchavé a môžeme ich opäť potlačiť,“ uviedol Scott Cairney, docent psychológie na Univerzite v Yorku a spoluautor štúdie.
Ako odpočinok ovplyvňuje našu schopnosť zabúdať
Pomocou funkčnej magnetickej rezonancie (fMRI) vedci skúmali aktivitu mozgu u 85 zdravých dospelých ľudí, ktorí boli rozdelení do dvoch skupín: jedna mala pokojný spánok, druhá zostala hore celú noc.
Účastníkom boli ukazované tváre spojené s rôznymi scénami, vrátane negatívnych obrazov, ako sú autonehody alebo hádky. Potom boli požiadaní, aby si scénu vybavili alebo ju potlačili.
„Spánkovo deprivovaní účastníci neboli schopní aktivovať oblasť mozgu zodpovednú za potlačovanie nežiaducich spomienok. Kvôli tomu nedokázali zastaviť procesy v hipokampe, ktoré vyvolávajú dotieravé myšlienky,“ vysvetlil Scott Cairney.
Dobre oddýchnutí účastníci vykazovali vyššiu aktivitu v pravom dorsolaterálnom prefrontálnom kortexe – oblasti mozgu zodpovednej za kontrolu myšlienok, činov a emócií – v porovnaní s tými, ktorí boli nevyspatí. Zároveň bola u nich znížená aktivita v hipokampe, ktorý sa podieľa na oživovaní spomienok.
Podľa vedcov sú tieto zistenia obzvlášť dôležité pre ľudí s duševnými poruchami, ako je depresia, úzkosť alebo posttraumatická stresová porucha, kde sa vtieravé spomienky objavujú často a môžu byť veľmi obťažujúce.
REM spánok ako kľúč k potlačeniu spomienok
Účastníci, ktorí mali viac spánku REM – fázy spojenej s najživšími snami – lepšie aktivovali pravý dorsolaterálny prefrontálny kortex pri potláčaní spomienok. To naznačuje, že REM spánok obnovuje schopnosť mozgu ovládať nežiaduce myšlienky. „Tieto zistenia sú kľúčové pre pochopenie duševných chorôb, pretože ľudia s úzkosťou, depresiou alebo PTSD často trpia poruchami spánku,“ uviedol Scott Cairney.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK