Piatok 22. novembra, 2024
Karob, rohovník obyčajný (Pixabay/ PublicDomainPictures)

Návrat karobu – oceníte ho ako funkčnú a zdravú potravinu

V 70. rokoch minulého storočia sa o ňom hovorilo ako o zdravej potravine s vysokým obsahom vlákniny a minerálov a nízkym obsahom tuku.

Spomínate si na karob? Pravdepodobne áno, ak máte určitý vek. Ak ste zažili 70. a 80. roky 20. storočia, boli ste svedkami rozmachu karobu, ktorý debutoval ako zdravá alternatíva čokolády a objavoval sa v obchodoch so zdravou výživou a v kuchárskych receptoch pre vegetariánov.

O karobe sa hovorilo ako o zdravšej verzii čokolády. Nikdy sa však celkom neujal – možno preto, že sa nikto nedal oklamať. Zemitý a zrnitý karob sa chuťou veľmi nepodobá čokoláde a nakoniec ako náhrada čokolády vyšiel z módy. Teraz sa však opäť objavuje ako „funkčná potravina“, ktorá sa používa napríklad ako prísada do kávových alternatív a zmesí na brownies, ale aj vo forme prášku pridávaného do rôznych receptov.

Čo presne je karob? Je pre vás naozaj dobrý? Oplatí sa ho zaradiť do jedálnička?

Čo je to karob?

Podľa prehľadu v časopise Reviews on Recent Clinical Trials možno karob – „opomínanú strukovinu Stredomoria“ – zaradiť medzi funkčné potraviny vďaka vysokému obsahu vlákniny a minerálov a nízkemu obsahu tuku.

Stálozelený strom rohovník obyčajný rodí struky, ktorých obsah tvoria z 10 až 20 % semená. Struky obsahujú „cukry, bielkoviny, hrubú vlákninu, minerálne látky, vitamíny, polyfenoly a lipidy“, píšu autori recenzie pôsobiaci na Čínskej akadémii poľnohospodárskych vied v Pekingu.

Struky sú známe aj ako „kobylky“. Verí sa, že kobylky, ktoré podľa Biblie jedol svätý Ján Krstiteľ, boli v skutočnosti struky rohovníka. Preto sa im niekedy hovorí „ svätojánsky chlebík“.

Podľa povestí o strukovinách je termín „karát“, jednotka hmotnosti pre drahé kamene, odvodený od slova „karob“ a to vďaka starovekému zvyku. Podľa zosnulého Rona Bracewella, profesora elektrotechniky na Stanfordskej univerzite, ktorého láska k botanike viedla k napísaniu knihy o stromoch nachádzajúcich sa v areáli Stanfordu a jeho okolí, vrátane stromu rohovníka, slúžili rovnako veľké semená rohovníka ako štandardná váha karátu. Dnes sa karát stále meria podľa hmotnosti semienka rohovníka – 200 miligramov.

Je pre vás karob vhodný?

Sophie Schoenová, registrovaná licencovaná dietologička zo spoločnosti Cleveland Nutrition v Clevelande v štáte Ohio, pre denník The Epoch Times uviedla, že struky rohovníka sú „výživovou jednotkou“. Podľa nej obsahujú vitamíny a minerály, aké sa v rastlinných potravinách často nenachádzajú, ako napríklad železo, horčík, vápnik a niektoré vitamíny skupiny B, ako napríklad riboflavín a niacín.

„Karob tiež obsahuje významné množstvo polyfenolov bohatých na antioxidanty, ktoré môžu byť prospešné pre [zlepšenie] črevného mikrobiómu, zníženie hladiny cholesterolu, zlepšenie hladiny cukru v krvi a zmiernenie zápchy,“ uviedla Schoenová.

K otázke karobu v porovnaní s čokoládou Schoenová dodala: „V porovnaní s čokoládou má karob lepší profil vitamínov a minerálov, obsahuje viac vlákniny a menej tuku a kalórií, takže je skvelou alternatívou pri pečení a varení.“

„Aj keď ste milovníkom čokolády a nehľadáte jej alternatívu, karob môže byť fantastickým doplnkom bohatým na živiny, keď sa pridá do potravín, ako sú ovsené vločky alebo koktaily.“

Čo sa dá z karobu pripraviť?

Karobový prášok neobsahuje lepok, takže ho pri pečení môžu používať aj ľudia s celiakiou alebo citlivosťou na lepok. Kombinácia karobovej múky s múkou z cíceru a lieskových orieškov zlepšuje chuť bezlepkových sušienok, uvádzajú potravinárski vedci v Turecku.

Neobsahuje ani kofeín, takže tí, čo sa chcú vyhnúť kofeínu obsiahnutému v kakau, môžu karob nahradiť v receptoch, v ktorých sa vyžaduje kakao, napr.

Karob môže dokonca zlepšiť chuť mäsa z vnútorností, ako napríklad v tomto recepte na čokoládovú pečeňovú paštétu s chilli.

Ak vás karob odradil, keď sa objavil ako maskovaná čokoláda, možno ho budete chcieť vyskúšať teraz, keď sa jeho všestranná, funkčná a jemná chuť vracia v nečakaných podobách.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj