Pondelok 25. novembra, 2024
Na snímke konferencia Národnej siete MAS vo Vysokých Tatrách. (Foto: FB / Národná sieť MAS)

Národná sieť miestnych akčných skupín: Situácia pri čerpaní eurofondov v rámci programu LEADER je kritická

Situácia miestnych akčných skupín (MAS) pri čerpaní eurofondov v rámci programu LEADER je kritická. Upozornila na to vo štvrtok vo Vysokých Tatrách na konferencii Národnej siete (NS) MAS jej odborná konzultantka Miroslava Vargová, podľa ktorej hrozí, že nebudú vyčerpané prostriedky z končiaceho sa programového obdobia a dokonca niektoré MAS budú musieť pre nedostatočné čerpanie časť financií vrátiť, čo môže ohroziť ich existenciu. Generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Marek Čepko ubezpečil, že riadiaci orgán, ktorým je Ministerstvo pôdohospodárstva SR, robí všetko preto, aby k tomu nedošlo.

„Na nepripravenosť a nezvládnutie procesov by mali doplatiť MAS. Keď projekt zostane stáť na PPA na dva alebo tri roky, nemáme na to dosah, ale v konečnom dôsledku máme byť za to finančne zodpovední,“ upozornila Vargová. Konkretizovala, že pri čerpaní zdrojov z programu LEADER v období rokov 2014 až 2022 prišli prvé reálne zdroje na účty žiadateľov až v roku 2021. Vtedy bolo čerpanie na úrovni len 1,7 percenta. „Sedem rokov sme na projekty nič nevyčerpali a teraz to chceme dobehnúť za dva roky. Nevidíme to reálne, keď k októbru 2024 bolo čerpanie 13,4 percenta,“ skonštatovala Vargová s tým, že alokovaná suma programu LEADER je 123 miliónov eur.

„Opatrenie LEADER sme prevzali vo veľmi zlom stave, urobili sme všetky možné systémové opatrenia, odstránili sme byrokraciu a snažíme sa dobehnúť čas. Za posledný mesiac sme vyčerpali 3,4 milióna eur, od nástupu novej vlády sme vyplatili o 6,5 milióna eur viac, ako to bolo za posledných päť rokov. Opatrenie LEADER môže veľmi pomôcť regiónom, mestám, obciam, ale aj súkromnému sektoru a je to spoločná výzva, aby sme celú alokáciu vyčerpali. Cieľom ministra Richarda Takáča je, aby neprepadlo ani jedno euro,“ ubezpečil Čepko. Je podľa neho potrebné prijať krízové riešenia a rokujú aj s Európskou komisiou o možnostiach, ako zdroje vyčerpať.

Na Slovensku je aktuálne 107 MAS, niektoré z nich sa budú musieť podľa podpredsedu NS MAS Petra Nemčeka zlúčiť. Podotkol, že sa im podarilo zrealizovať napríklad v blízkosti českých hraníc fungujúce projekty, ďalšie zámery sú však v ohrození. „Česi sú top v Európskej únii, čo sa týka programu LEADER, my sme na konci tohto rebríčka. Ministerstvá v Českej republike využívajú MAS naplno, sú zaangažované v mnohých programoch. Ak v rámci eurofondov nevedia ministerstvá minúť peniaze, ponúknu ich MAS, ktoré ich v regiónoch vedia zužitkovať. Sú to malé projekty v hodnote 20.000 až 50.000 eur,“ porovnal Nemček.

Manažér MAS Pro Tatry Ladislav Sisák dodal, že kým MAS v Estónsku dokázala za rovnaké obdobie zrealizovať 200 projektov, pod Tatrami ich bolo len okolo 30. „Je to obrovský rozdiel. Upozorňovali sme na to už dávno, pýtam sa, prečo sa to rieši až teraz,“ uzavrel.

Prečítajte si aj