Piatok 22. novembra, 2024
Takzvané nápravné školy v Číne čelia obvineniam z porušovania ľudských práv mladistvých (Zhu Xinhai)
»

Nápravné školy v Číne: Mreže, fyzické násilie a psychický teror

Skorá zamilovanosť na strednej škole a túžba študovať v zahraničí môžu viesť k bitiu a elektrickým šokom, hovorí 18-ročný Zhu Xinhai, ktorý práve prišiel do Spojených štátov za vysokoškolským vzdelaním.

Mladík bol v roku 2019 vo veku 15 rokov poslaný do nápravnej školy na vojenskej výcvikovej základni pre mládež Xi’an. Kvôli študentovej láske, ktorá ovplyvnila jeho študijné výsledky, ho rodičia poslali do nápravnej školy na šesť mesiacov.

Polročná skúsenosť sa pre neho stala nočnou morou, ktorú opísal o niekoľko rokov neskôr. Už jeho pobyt v nápravnom zariadení sa začal brutálne, keď ho vyzdvihli zamestnanci školy.

„Domov prišli dvaja silní cudzí muži. Klamali, že sú zamestnancami jesenného rekreačného tábora a že ma berú do tohto tábora, aby som sa stretol s rodičmi,“ napísal vo výpovedi v Číne, ktorú videl denník The Epoch Times.

„Po odchode z domu ma posadili do bielej dodávky a prinútili ma sedieť na sedadle uprostred. Dodávka smerovala z centra mesta na východné predmestie… Vystúpil som z auta a po rodičoch nebolo ani stopy. Odviezli ma do úzkej chodby na prvom poschodí budovy.“

Vtedy si naplno uvedomil, že ho nečaká žiadny oddychový tábor. „Strčili ma do miestnosti, ktorá mala zamrežované dvere s bezpečnostnou sieťou na oknách…Vedúci výcviku mi hlasno vynadal a udrel ma do tváre. Sotil ma do kúta. Nasledovala spŕška úderov od vedúceho a druhého muža, staršieho študenta, pričom obaja na mňa kričali.“

Na nasledujúcich šesť mesiacov prišiel Zhu o slobodu a bol nútený v nápravnom zariadení pre mládež každý deň absolvovať intenzívny fyzický tréning s ostatnými študentmi. Museli písať úvahy na dané témy podľa pokynov nadriadených. Ak sa vedúcim spracovanie nepáčilo, znamenalo to bitku.

Screenshot z oficiálnej webovej stránky nápravnej školy na vojenskej výcvikovej základni pre mládež v Xi´ane so sprievodným textom (Zhu Xinhai)

Všetci žiaci v nápravnej škole boli mladší ako 18 rokov, napísal Zhu. „Niektorí majú 13, 14, 15, 16 rokov. Nikto nie je starší ako 18 rokov. Najmladší, ktorého som videl, mal deväť rokov. Jeho rodičia si mysleli, že je príliš neposlušný a má ADHD, tak ho tam poslali.“

Zbitý za to, že chcel študovať v USA

Xinhai vo svojej výpovedi uviedol, že riaditeľ výcviku ho skopal na zemi kvôli textu v jeho úvahe, v ktorom prosil matku, aby ho vzala z nápravnej školy. Vysvetlil tiež svoje plány študovať v zahraničí a prisľúbil, že sa chopí iniciatívy a urobí si skúšku z anglického jazyka IELTS a podá si prihlášku na americkú strednú školu.

„Chceš byť zradcom? Chceš študovať v Amerike?“ nakričal naňho vedúci cvičenia a policajným  elektrickým obuškom ho popálil. Podľa chlapca sú mnohí vedúci v tábore vyslúžilci čínskej armády so silným nacionalistickým cítením.

Na tomto zábere, ktorý Zhu Xinhai urobil okolo novembra 2020 z dronu nad nápravnou školou v meste Xi´an, kope učiteľ študenta do brucha. (Zhu Xinhai)

V apríli 2020 mohol Zhu opustiť školu a ísť nakúpiť jedlo pre vedúcich. Využil túto príležitosť a utiekol domov. Keď sa rodičia dozvedeli o skutočných podmienkach v zariadení, ospravedlnili sa svojmu synovi a vynadali škole, že v zmluve, ktorú podpísali, nezverejnila žiadne informácie o používaní telesných trestov voči študentom.

Rodina kontaktovala Ministerstvo školstva a miestnu policajnú stanicu. Polícia s odvolaním sa na zmluvu, ktorú rodičia so školou podpísali, odmietla vo veci konať. „Jeden policajt požiadal o oficiálnu webovú stránku školy a povedal, že možno sa  pokúsi kontaktovať školu. Čakali sme na aktuálne informácie, ale potom už nič,“ spomína mladý muž.

Po príchode do Spojených štátov v roku 2022 s cieľom študovať na vysokej škole, Xinhai náhodou narazil na webovú stránku školy. Keď sa dozvedel, že je stále v prevádzke, bol rozzúrený.

Interiér nápravnej školy pre mládež na vojenskej výcvikovej základni v Xi´ane (Zhu Xinhai)

Na populárnej čínskej sociálnej sieti Weibo potom zverejnil príspevky, ktoré odhalili tábor a prilákali viac ako 40 000 zobrazení. Prostredníctvom WeChat dostal správu od vedúceho školy: „Ak tento príspevok nevymažeš, poznám tvoju adresu, nájdem tvojich rodičov.“

Príspevok na Weibo, ktorý obviňoval miestnu políciu a úrady z nečinnosti, bol neskôr vymazaný.

Denník Epoch Times sa 6. septembra obrátil na nápravné zariadenie Xi´an so žiadosťou o reakciu na obvinenia, ale naša správa bola na WeChate zablokovaná.

Škola priznala, že láka študentov

„Alex“, ďalší študent, ktorý je stále v Číne, a preto sa rozhodol používať pseudonym, povedal, že má podobnú skúsenosť ako Zhu.

Alex bol vo februári nalákaný na Školu pre kvalitné vzdelávanie mládeže v meste Xiangtan v juhočínskej provincii Hunan a zostal tam dva mesiace. Spomína si na príhodu so spolužiakom. „Vedúci ho zviazal a mlátil panvicou a dokonca ho bil plastovou hadicou. Keď som ho znova uvidel, celé telo mal sčerneté,“ napísal o svojom zážitku v škole.

Ďalší študent si na internáte podrezal žily ostrým predmetom po tom, ako ho vedúci slovne urážal. „Po celej podlahe bola krv, ale nezomrel.“ Podľa Alexa, keď mal vedúci výcviku zlú náladu, mohol požiadať všetkých študentov, aby sa zhromaždili uprostred noci o druhej alebo tretej hodine ráno.

„Tie dva mesiace môjho života boli najbolestivejšie, aké som kedy zažil. Stále som hľadal slobodu a rovnoprávnosť. Každá sekunda tam bola mučením. Skutočne som pochopil hodnotu civilizácie a stratu ľudských práv,“ povedal.

Zamestnanec školy poprel, že by dochádzalo k telesným trestom, ale priznal, že do školy boli v prvom rade nalákaní miestni študenti.

„Deti neprijmú školu, ako je tá naša. Nebudú mať pocit, že by sem mali chodiť na školenia a mierniť sa. Deti sú veľmi znechutené naším typom školy,“ povedal zamestnanec školy pre The Epoch Times v telefonickom rozhovore 6. septembra.

Viac ako 2 000 nápravných škôl po celej Číne

V roku 2017 akadémia Yuchang, samozvaná konfuciánska reformná škola, ktorá o sebe tvrdí, že dokáže „odstrániť zlé správanie detí“, vzbudila širokú pozornosť po tom, ako sa v nej odhalilo porušovanie ľudských práv.

Podľa neoficiálnych štatistík je v Číne 2 000 takýchto škôl, pričom väčšina z nich sa nachádza v provinciách Hunan a Shandong, uviedol nemenovaný zdroj pre The Epoch Times. Reklamy týchto škôl obsahujú frázy ako „zachraňujeme deti, ktoré sú rebelantské, anorektické, závislé od internetu, predčasne zamilované, na úteku, autistické, s nízkym sebavedomím a problémové“.

Často sa objavujú aj slová „zvyšovanie kvality osobnosti, výchova k vďačnosti, inšpiratívna výchova, patriotická výchova“. Mnohí rodičia, ktorí uverili reklamám a chceli vyriešiť výchovné problémy svojich detí, poslali svojich potomkov do týchto škôl, kde sa platí školné 30 – 50 tisíc jüanov (3 850 – 6 450 eur) ročne.

Na základe vyšetrovania denníka The Epoch Times je možné skonštatovať, že väčšinu študentov tvoria trinásť alebo štrnásťroční žiaci nižších ročníkov stredných škôl, dievčatá aj chlapci. V niektorých školách sú aj osem alebo deväťroční žiaci základných škôl, dospelí až štyridsiatnici. Dôvody vstupu do týchto škôl sú rôzne, vrátane drogovej závislosti, LGBT či problémov s duševným zdravím.

Na tejto správe spolupracovala Xin Ning.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj