
Nákaza slintačky a krívačky neustupuje: šieste ohnisko a prísne kontroly fariem
Nákaza slintačky a krívačky na Slovensku nepoľavuje. V piatok (4. 4.) ohlásil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v poradí už šieste ohnisko nákazy. Nachádza sa v obci Jurová na juhu Slovenska v okrese Dunajská Streda v blízkosti prvého zaznamenaného ohniska v obci Baka. Ide o približne 870 kusov býkov.
Šéf rezortu vnútra zároveň informoval o uzatvorení niektorých hraničných prechodov na juhu Slovenska. Dokopy sa dočasne zatvorí 16 hraničných prechodov s Maďarskom a jeden s Rakúskom. „Rovnako spúšťame námatkové kontroly dodržiavania jednotlivých opatrení na farmách. Kontroly budú zabezpečené spoločnými hliadkami príslušníkov Policajného zboru a príslušníkov štátnej veteriny,” povedal minister Šutaj Eštok na piatkovej tlačovej konferencii.
Cieľom je podľa neho predísť šíreniu nákazy a následnej likvidácii tisícov až desaťtisícov kusov dobytka. Do kontroly fariem štát nasadí aj bezpilotné lietadlá – drony.
Doteraz prebehlo usmrcovanie zvierat v štyroch obciach – Baka, Medveďov, Lúč na Ostrove a Ňárad. V pondelok (7. 4.) sa má dokončiť proces likvidácie dobytka v piatom ohnisku na farme v Plaveckom Štvrtku. Následne sa veterinári v utorok presunú do nového ohniska v Jurovej a začnú s usmrcovaním tam.
„Musím povedať, potom čo som dnes videl v Plaveckom Štvrtku a videl som to aj na začiatku v Bake, ako minister pôdohospodárstva budem na európskej úrovni otvárať iracionálne riešenia z pohľadu usmrcovania týchto chovov v 21. storočí,” uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD).
Musia sa utrácať zdravé zvieratá?
„Ak dokážeme využiť to, že máme vakcínu, kde vieme zaočkovať pomyselne celú Európu a vieme tie hospodárske zvieratá uchrániť a vieme ich normálne spracovať, piť z toho mlieko, atď, tak je nepredstaviteľné, aby tento postoj bol. Európska komisia a únia musí prehodnotiť tieto kroky. My momentálne, bohužiaľ, túto možnosť nemáme,” skonštatoval minister Takáč na margo stratégie likvidácie namiesto prevencie.
Minister dodal, že ľuďom, ktorí prichádzajú o svoje zvieratá a musia sa prizerať na ich likvidáciu, pomáhajú na dennej báze psychológovia. Minister zároveň vyzval všetkých chovateľov na celom Slovensku, aby si do stredy (9. 4.) prihlásili svoje „čierne” neregistrované chovy do Centrálneho registra hospodárskych zvierat v Žiline.
„Pokiaľ túto možnosť nevyužijú a potom sa im v budúcnosti na to príde, tak budeme postupovať veľmi striktne. Vidíme, že je to veľké ohrozenie a veľmi veľké riziko na potenciálne šírenie tohto vírusového ochorenia,” uviedol.
Niektorí farmári však nevidia dôvod na to, aby sa zabíjal zdravý chov, hoci sa nachádza v stanovenej blízkosti. „S tým súhlasíme v plnej miere, že kde sa vyskytne nákaza, všetky zvieratá by mali byť likvidované, ale v tom okruhu tých 3 km nie je dôvod v danej situácii. Dennodenne je to monitorované,” uviedol farmár z Rakús Anton Vdovjak minulý týždeň v relácii Braňo Závodský naživo.
Člen Iniciatívy farmárov skonštatoval, že nedokáže pochopiť, prečo sa vláda snaží toto opatrenie skryť za nariadenie Európskej Komisie (EK), keď je založené na dobrovoľnosti. Farmár sa odvoláva na Nariadenie EÚ (2003/85/EC), ktoré dáva členským štátom flexibilitu – utratenie je štandard, no nie je absolútnou povinnosťou.
Hovorkyňa EK pre oblasť zdravia Eva Hrnčířová ale vysvetlila, že slovenskí farmári musia pristúpiť k utrácaniu zvierat nie kvôli bruselskej legislatíve, ale preto, že slintačka a krívačka je extrémne nákazlivé ochorenie. „Utratiť zvieratá na postihnutých farmách je bohužiaľ jediný spôsob, ako predísť tomu, aby sa slintačka a krívačka rozšírili po celom Slovensku alebo po ďalších európskych krajinách,“ uviedla.
Začnú sa prísne kontroly fariem
Cez víkend na Slovensku nepribudlo žiadne nové ohnisko. V nedeľu (6. 4.) večer o tom na tlačovej konferencii informoval minister vnútra Šutaj Eštok.
Zároveň oznámil, že na ústrednom krízovom štábe sa dohodlo na zriadení tzv. vstupných kontrol v desaťkilometrových rádiusoch v šiestich ohniskách, pričom sa vykonajú kontroly na 93 veľkých farmách. Dôvodom je podľa ministra potvrdené nedodržiavanie aktuálne platných opatrení veľkými farmami v súvislosti s dezinfekciou, čistením, atď. Kontroly vykonajú zástupcovia štátnej veteriny s príslušníkmi Policajného zboru, armády alebo Finančnej správy.
„V rámci týchto šiestich desať kilometrových rádiusov okolo šiestich ohnísk sa nachádza viac ako 20-tisíc kusov hovädzieho dobytka a zhruba 115-tisíc kusov ošípaných. Sú to veľmi vysoké a závažné čísla,” doplnil minister Takáč.
Šéf rezortu pôdohospodárstva varoval, že v prípade nedodržiavania opatrení budú farmám a hospodárom udeľované pokuty a nebudú za prípadné usmrtené zvieratá finančne kompenzovaní. Minister zároveň kritizoval viaceré médiá, ktoré podľa neho rozširujú dezinformácie o podozreniach a pozitívnych prípadoch, ktoré neboli v skutočnosti preukázané.
„Budeme podávať viacero trestných oznámení z pohľadu šírenia rôznych zavádzajúcich informácií. Myslím si, že je potrebné, aby sa tým začali zaoberať aj orgány v trestnom konaní,” poznamenal.
Predseda SPPK víta zapojenie silových zložiek
Ďalší prítomný na tlačovej konferencii, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), Emil Macho, vyzval všetkých politikov a ľudí, aby na sociálnych sieťach nešírili svoje dohady a názory.
„Nešírte hoaxy po internete v zmysle – ideme plošne očkovať, prečo to nedáme premoriť?, prečo tejto pani sme mohli zabiť zvieratká… na to sú odborníci. Jediní, kto v tejto krajine a celej Európe najlepšie rozumie poľnohospodárstvu, sú samotní poľnohospodári a veterinári,” poznamenal.
Podľa neho je súčasná situácia stále pod kontrolou, avšak ak by sa nákaza slintačky a krívačky rozšírila na stredné a východné Slovensko, malo by to ďalekosiahle dôsledky.
„Som rád, že tých 93 fariem bude teraz pod kontrolou, že budú robené zoznamy ľudí, ktorí môžu chodiť na farmu, že budú kontrolované brody, dezinfekcie, či sa dodržujú pravidlá pri odbere mlieka,” uviedol v mene slovenských poľnohospodárov.
Opatrenia sa podľa neho musia začať dodržiavať na 100 až 120 %. Inak môže nastať kritická situácia, že štát nebude mať kapacity na usmrcovanie a následné zakopávanie zvierat.
„Som rád, že nás samotných poľnohospodárov budeme teraz motivovať aj takýmto opatrením, aby sme opatrenia dodržiavali a že v dedinách uvidíme aj policajtov aj armádu, aby sa slintačka a krívačka nešírila ďalej,” dodal.