
Najvyšší americký generál v Európe hovorí, že súčasný počet vojakov by sa mal zachovať
Cavoli uviedol, že prítomnosť USA v Európe sa pohybuje okolo 80 000 vojakov, čo je historicky najnižší počet, a že tento počet by sa mal zachovať.
Generál Christopher Cavoli, ktorý stojí v čele európskeho velenia USA, 8. apríla pred výborom Snemovne reprezentantov pre ozbrojené služby vypovedal, že krajina by mala zachovať svoju súčasnú prítomnosť v Európe, keďže Pentagón sa pod vedením prezidenta Donalda Trumpa snaží zmeniť svoju globálnu pôsobnosť.
Americký minister obrany Pete Hegseth povedal európskym kolegom, že by nemali predpokladať, že americká vojenská prítomnosť tam bude trvať navždy, keďže Spojené štáty sa snažia zamerať väčšiu pozornosť na boj proti Číne v indo-pacifickom regióne.
Cavoli na tento účel uviedol, že americká armáda má v súčasnosti v Európe približne 80 000 vojakov, čo je o niečo menej ako 100 000 po ruskej invázii na Ukrajinu v plnom rozsahu v roku 2022, a že neodporúča ďalšie znižovanie počtu vojakov. „Odporúčam zachovať toto rozmiestnenie síl tak, ako je teraz,“ povedal Cavoli.
„Počas celého tohto obdobia som dôsledne odporúčal zachovať sily, ktoré sme prudko vysunuli dopredu, a keby ma o to požiadali, robil by som to aj naďalej.“
Prítomnosť amerických vojsk v Európe je už teraz na historicky najnižšej úrovni v období po druhej svetovej vojne. Podľa údajov Hooverovho inštitútu, konzervatívneho think tanku, sa napríklad v 50., 60. a 70. rokoch priemerný počet amerických vojakov nasadených v Európe pohyboval od približne 290 000 do necelých 350 000.
Zároveň sa začal zvyšovať počet amerických vojakov nasadených v Ázii, keďže Spojené štáty sa snažia pokračovať v otáčaní smerom k odvráteniu potenciálneho konfliktu s komunistickou Čínou. Európski spojenci krajiny preto začali vyjadrovať obavy, že Spojené štáty ustupujú od svojich záväzkov voči aliancii NATO, ako aj od svojej historickej úlohy z čias studenej vojny ako obrancu Európy pred ruskou agresiou.
Tieto obavy sa len prehĺbili po sérii Trumpových výrokov z minulého mesiaca, v ktorých naznačil, že Spojené štáty nebudú brániť svojich zmluvných spojencov, ak budú na obranu vynakladať príliš málo prostriedkov. „Ak nebudú platiť, nebudem ich brániť. Nie, nebudem ich brániť,“ povedal Trump 6. marca novinárom v Bielom dome.
Európske mocnosti sa v rámci príprav na zníženie americkej prítomnosti snažia prevziať väčšiu zodpovednosť za obranu kontinentu, ale nie je jasné, ako by sa európske mocnosti mohli niekedy zbaviť závislosti od americkej armády alebo zbraní vyrobených v USA.
Nemecko oznámilo nové trvalé nasadenie v Litve a vedenie NATO minulý rok oznámilo, že v Nemecku bude zriadené nové vojenské veliteľstvo, ktorému bude veliť trojhviezdičkový dôstojník NATO z niektorej európskej krajiny a ktoré bude cvičiť a vybavovať ukrajinské jednotky bez pomoci USA.
Na otázku, či existujú nejaké plány na presun síl z východného krídla NATO, Cavoli odpovedal, že jednotky sa často presúvajú, ale že má v úmysle zachovať približne rovnaké rozmiestnenie síl, kým nedostane iný pokyn. „Hlavné miesta, kde máme teraz sily, tam sú a tam ich plánujem ponechať,“ povedal.
Republikánski a demokratickí zákonodarcovia na vypočúvaní naznačili, že by bolo chybou úplne stiahnuť vojská z Európy, ale o tom, čo sa nakoniec stane s prítomnosťou Spojených štátov v Európe, rozhodnú Hegseth a Trump v nasledujúcich mesiacoch a rokoch.
Katherine Thompsonová, ktorá v súčasnosti vykonáva funkciu asistentky ministra obrany pre medzinárodné bezpečnostné záležitosti, na vypočutí zákonodarcom povedala, že prebieha preskúmanie globálneho postavenia síl a že jeho výsledky budú vychádzať z „Trumpových deklarovaných záujmov“.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK