Utorok 26. novembra, 2024
Tymián a mäta sú bežné kulinárske bylinky, ktoré majú aj dôležité zdravotné účinky (DimaBerlin/ Shutterstock)

Najvhodnejšie liečivé byliny, ktoré môžete pestovať doma

Máte slnečné miesto vo svojej domácnosti? Naplňte ho nenáročnými liečivými bylinami a ďalšími bylinnými prípravkami na chrípkové obdobie i mimo neho.

Či sa to už nazýva ľudové bylinné liečiteľstvo, botanické liečiteľstvo alebo fytomedicína, liečba rastlinami má dlhú a úctyhodnú históriu. Niektoré názvy sa vám môžu zdať známe, ako napríklad echinacea, rimbaba obyčajná, harmanček a zázvor – všetky ich nájdete vo forme čajových lístkov vo väčšine supermarketov alebo obchodov so zdravou výživou, najmä v čase blížiacej sa chrípkovej sezóny.

Tieto bylinky dobre rastú v interiéri a nič nenahradí živú a čerstvú úrodu z rastlín, ktoré neboli postriekané pesticídmi. Nasledujúce rastliny sa dajú ľahko vypestovať zo semien – alebo z podzemku v prípade zázvoru a jeho príbuznej – kurkumy.

Nemáte veľké skúsenosti so záhradničením? Začnite s odolnou a na údržbu nenáročnou aloe vera, ktorá poskytuje nielen praktický gél na popáleniny a rany, ale tiež prostriedok na liečbu akné. Jej šťava dokáže zmierniť pálenie záhy a zápchu.

Hneď po ruke

Tri bežné kulinárske bylinky na okennom parapete, ktoré zároveň ponúkajú významné zdravotné benefity, sú mäta, tymián a cesnak.

Mätový čaj zo sušených alebo čerstvých listov sa používa na podporu trávenia, upokojenie brušných kŕčov a zmiernenie plynatosti a nadúvania. Žuvanie čerstvých listov môže pomôcť otvoriť dutiny, zmierniť bolesti v krku a utíšiť nepríjemný kašeľ. Mäta sa v interiéri pestuje tak ľahko, že by sa jej mal venovať vlastný kvetináč, pretože sa mimoriadne rýchlo šíri a rada zaberá priestor.

Tymiánový olej, ktorý sa získava z listov tymiánu, je bežnou zložkou prírodných prípravkov proti kašľu. Pre jednoduchú domácu verziu pridajte niekoľko tymiánových listov do medu, aby ste rýchlo upokojili bolesť hrdla. Tymián je plný vitamínov A a C, medi, vlákniny, železa a mangánu a výborne chutí aj s vajíčkami, paradajkami a kuracím mäsom. Tymián zasaďte do hlineného kvetináča, aby mohol medzi zalievaním čo najviac vyschnúť.

Cesnak nielenže dokáže zahnať Draculu – dokáže zahnať tiež bacily a vírusy a posilniť imunitný systém. Môže sa mu dariť aj pod pestovateľským osvetlením, ale v skutočnosti uprednostňuje približne šesť hodín prirodzeného slnečného svetla. Potrebuje pravidelnú zálievku a dobre priepustnú pôdnu zmes, aby sa zabránilo zamokreniu. Ako bonus možno počas čakania na dozretie klinčekov konzumovať zelenú vňať.

Balíčky so semenami

Echinacea (známa aj ako echinacea purpurová), ktorú milujú priaznivci byliniek na celom svete v období nachladnutia a chrípok pre jej schopnosť posilňovať imunitný systém, sa prekvapivo ľahko pestuje v interiéri. Potrebuje len štyri hodiny priameho slnečného svetla denne. Je to chladná rastlina, ktorá uprednostňuje teplotu medzi 18 a 24 stupňami Celzia v interiéri.

Rimbaba obyčajná, ktorej anglický názov feverfew obsahuje slovo fever (horúčka), získala svoje meno vďaka údajnej schopnosti podporovať potenie, ktoré vyplavuje toxíny z tela a pomáha znižovať horúčku. Pre udržanie rovnomernej vlhkosti je najlepšie zalievať ju raz týždenne. Má podobné podmienky na pestovanie ako echinacea, ale pozor!: svoje semená vo veľkom šíri, preto pravidelne kontrolujte sadenice v kvetináčoch iných rastlín.

Rumanček kamilkový je najviac známy svojou schopnosťou zlepšovať spánok, čo je dôležité pre boj s prechladnutím alebo chrípkou, ako aj pre moderný životný štýl vo všeobecnosti. Upokojuje tiež žalúdok a môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Existujú dva druhy: rímsky a nemecký, pričom kompaktnejší rímsky je vhodnejší do interiéru. Na tvorbu kvetov potrebuje šesť až osem hodín slnečného svetla denne.

Málo známa, ale veľmi všestranná rastlina, Acmella oleracea (nazývaná aj „boľavý zub“), má výstižný názov. Jednoduché žutie kvetu môže znecitliviť boľavý zub, pretože táto rastlina obsahuje lokálne anestetikum spilantol. Pri liečbe stomatitídy (zápalu ústnej dutiny) pôsobí proti bolesti aj protizápalovo a stimuluje slinné žľazy, čo pomáha ľuďom trpiacim suchosťou v ústach. Darí sa jej pri slnečnom svetle viac ako šesť hodín denne a vo vlhkom vnútornom prostredí.

Osviežujúce korene

Zázvor obsahuje gingerol, účinnú liečivú látku, ktorá sa používa proti príznakom chrípky a nachladnutia. Tradične sa používa aj pri nevoľnosti vrátane rannej nevoľnosti a pri chudnutí.

Jeho príbuzná kurkuma je známa tým, že zmierňuje zápaly a pomáha pri depresiách. Jej svieže listy dodajú zimnej výzdobe nádych trópov. Obe rastliny potrebujú priestor, aby sa mohli horizontálne rozrastať. Najlepší je kvetináč s priemerom 30 cm, avšak keďže majú tendenciu rásť plytko, v krajnom prípade postačí aj kvetináč s priemerom 15 až 20 cm.

Obe rastliny sú atraktívne a voňavé a prispievajú k veľmi zdravému domovu.

Vyberte si svoj kvetináč

Všetky tieto rastliny možno zasadiť do jednotlivých kvetináčov alebo – s výnimkou rýchlo sa šíriacej mäty a rimbaby – pestovať spoločne v jednom veľkom kvetináči. Jednou z výhod väčších nádob, napríklad dlhých kvetináčov určených špeciálne na okenný parapet, je to, že menej rýchlo vysychajú, a preto je potrebné ich menej zalievať.

Kvetináč naplňte zeminou alebo výsevnou zmesou – záhradná zemina je príliš ťažká. Semená zasejte do hĺbky odporúčanej na obale. Pôdu udržiavajte vlhkú, nie premočenú. Umiestnite na okno, ktoré je každý deň päť až šesť hodín vystavené slnečnému svetlu (alebo použite pestovateľské osvetlenie, ktoré je dostupné v širokej škále veľkostí).

Rastliny raz mesačne prihnojte organickým hnojivom s polovičnou účinnosťou a pripravte sa na zber.

Za okenným parapetom

Stále máte nejaké voľné miesto? Tu sú ďalšie tri domáce rastlinky na doplnenie domácnosti.

Sväté prekvapenie

Ľubovníku bodkovanému (známemu aj ako svätojánska bylina) sa bude v interiéri dariť, ak bude mať osem alebo viac hodín slnečného svetla denne pri teplotách od 18 do 21 stupňov Celzia. Z listov a kvetov sa pripravuje vynikajúci čaj, olej, tinktúra alebo obklad.

Strom života

Zatiaľ čo vonku môže moringa olejodarná narásť do enormných rozmerov, vo vnútri ju možno ľahko udržať pod kontrolou. Pravidelne zbierajte listy a stonky, ktoré obsahujú bielkoviny, mangán, esenciálne aminokyseliny, betakarotén a vitamíny A, B, C, E a K. Doprajte jej šesť alebo viac hodín denne na plnom slnku.

Zlatá dobrota

Koreň zlatobyle obyčajnej pomáha liečiť a predchádzať prechladnutiu a alergiám a zmierňuje zápaly a infekcie dutín. Keď sa z neho pripraví ústna voda, pomáha pri bolestiach hrdla, ďasien a vredoch. Dáva prednosť tieňu.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj