Nadácia Zastavme korupciu hodnotí ročné vládnutie koalície Smer-SD, Hlas, SNS
Zrušenie špeciálnych inštitúcií, ktoré vyšetrovali korupciu, zníženie trestov za korupčné a ekonomické trestné činy a pochybné obsadzovanie kľúčových pozícií v štáte. To všetko podľa Nadácie Zastavme korupciu (NZK) stihla za rok vládnutia koalície Smer-SD, Hlasu a SNS.
Vláda bola vymenovaná 25. októbra 2023. „V piatok tak bude ročné výročie. Ide o čierny rok pre boj s korupciou, ktorý sprevádzalo podkopávanie pilierov právneho štátu, ataky na novinárov a nezávislé média,“ uviedla riaditeľka nadácie Zuzana Petková. Dodala, že nejde len o jej subjektívny názor, ale
podobné hodnotenie dostalo Slovensko aj v pravidelnej Správe Európskej komisie o právnom štáte.
Koalícia hneď v úvode zrušila Úrad špeciálnej prokuratúry a Národnú kriminálnu agentúru (NAKA), ktoré sa roky špecializovali na boj proti korupcii. V prípade špeciálnej prokuratúry to bolo dvadsať rokov a NAKA existovala desať rokov.
Znížením trestov za korupciu a skrátením premlčacích lehôt vláda pomohla „svojim ľuďom“. Vďaka zmene pravidiel bolo zastavené trestné stíhanie v prípade podpredsedu parlamentu Petra Žigu (Hlas) podozrivého z korupcie, premiérovho priateľa, podnikateľa Miroslava Výboha, rovnako obvineného v korupčnom prípade, či Petra Košča, bývalého biznis partnera ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS), ktorý bol obžalovaný z uplácania špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Toho súd, zatiaľ nie právoplatne, uznal za vinného.
„Okrem týchto dôsledkov na spravodlivosť, vláda pripravila legislatívu tak neodborne, že ju musela opakovane opravovať a spôsobuje v praxi totálny chaos,“ povedal právnik nadácie Ľubomír Daňko, ktorý v minulosti pôsobil ako šéf NAKA. S interpretáciou novely majú podľa neho problém aj súdy, ktoré v niektorých kauzách trestné konanie zastavili, v iných ho ďalej vedú – napríklad pri guvernérovi NBS Petrovi Kažimírovi konajú ďalej.
Výpočet krokov, ktorými vláda oslabuje právny štát, je dlhý: útoky na slobodné médiá, inštitúcie, mimovládky, odvolávanie štátnych manažérov a riaditeľov a ich nahrádzanie ľuďmi bez potrebnej odbornosti a skúsenosti (najmä v životnom prostredí), zneužívanie zrýchleného konania na presadzovanie zákonov, prenasledovanie vyšetrovateľov korupcie a prokurátora Michala Šureka (dozoroval trestnú vec D. Kováčika), rozhodnutie ministra spravodlivosti, vďaka ktorému je právoplatne odsúdený D. Kováčik na slobode, ovládnutie SIS a kontroly nad tajnou službou vládnou stranou Smer, oslabenie ústavného práva informácie, politizácia vedenia verejno-právnej televízie a rozhlasu a mnohé ďalšie.
„Tieto zmeny majú vplyv aj na bežný život občanov, napríklad keď v obchodoch začínajú hlásiť väčšie množstvo krádeží, lebo zlodeji sú posmelení nízkymi trestami a tieto kvôli odlivu policajtov nemá kto riešiť. Alebo, keď z vrecka daňových poplatníkov pôjde historicky najvyššia pokuta 80 tisíc eur, ktorú Úrad na ochranu oznamovateľov udelil ministrovi vnútra za to, že nerešpektoval status chránenej osoby u policajtov a postavil ich mimo služby,“ uzavrela Z. Petková.
Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia nutne odrážať stanovisko The Epoch Times.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK