Piatok 20. septembra, 2024
Operácia oka realizovaná lekármi z Univerzitnej nemocnice Bratislava, pri ktorej implantovali do oka pacienta špeciálny teleskop. (Zdroj: FB / Zuzana Dolinková)

Na Slovensku sa dnes po prvýkrát uskutočnila unikátna operácia oka (+Foto)

(Zdroj: FB / Zuzana Dolinková)

Lekári z Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) dokážu prinavrátiť zrak vďaka implantovaniu teleskopu do oka. Vo štvrtok vykonali operáciu pacienta s makulárnou degeneráciou v poslednom štádiu ochorenia. Vekom podmienená makulárna degenerácia je najčastejšia príčina nezvratného poškodenia zraku v populácii nad 50 rokov v rozvinutých krajinách. Operáciu ako prví na Slovensku realizovali špecialisti z Očnej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a UNB Petr Kolář a Nora Majtánová.

(FOTO TASR – Martin Baumann)
Na snímke unikátna operácia vyfotografovaná z projekcie, realizovaná lekármi z Univerzitnej nemocnice Bratislava, ktorí ako prví na Slovensku implantujú do očí pacientov špeciálny teleskop, ktorý dokáže pacientom s makulárnou degeneráciou v poslednom štádiu ochorenia prinavrátiť zrak. Na snímke implantovanie špeciálneho teleskopu počas operácie 11. júla 2024 v Bratislave. (FOTO TASR – Martin Baumann)

„Pacient, ktorý má atrofickú formu makulárnej degenerácie má výpad centrálnej časti zorného poľa,“ uviedla N. Majtánová s tým, že ochorenie mu znemožňuje videnie najmä na blízke a detailné predmety. „Pozerá sa do tváre, ale nevidí ju. Vidí machuľu, vidí rozmazane. Keď chce čítať, tak vidí všetko pokrivene,“ objasnila. Implantovanie teleskopu mu podľa nej zlepší kvalitu videnia aj života. Podotkla tiež, že slovenskí pacienti dostanú vďaka grantu osem teleskopov bez nutnosti úhrady.

Ako priblížili špecialisti, teleskop sa implantuje podobným princípom, ako umelá vnútroočná šošovka pri operácii sivého zákalu. Ide podľa nich o mikrochirurgickú metódu, pri ktorej vložia teleskop do pôvodného vaku šošovky oka. „Tvoria ho dve mikrošošovky, ktoré sú uložené v silikónovom nosiči. Celkový priemer teleskopu je menší ako 11 milimetrov. Zväčšuje obraz dopadajúci na sietnicu trojnásobne, čím funguje ako zväčšovacia lupa v oku pacienta,“ vysvetlil P. Kolář.

Na operácii sa zúčastnila aj ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD). Teší ju, že aj Slovensko sa zaradilo medzi krajiny, ktoré takéto výkony dokážu sprocesovať.

„Inovatívny postup je prvým svojho druhu na Slovensku a prináša novú nádej pacientom, ktorí čelili nevratnej strate zraku,“ uviedla na sociálnej sieti ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD).

„Som hrdá na to, že máme na Slovensku odborníkov, ktorí prinášajú svetové medicínske novinky a posúvajú hranice medicíny,“ dodala ministerka.

Prečítajte si aj