Streda 18. decembra, 2024
Na tejto fotografii je hromada trosiek z plechu a dreva po cyklóne Chido, ktorý zasiahol francúzske územie Mayotte v Indickom oceáne 14. decembra 2024 v hlavnom meste Mamoudzou. (Foto: DANIEL MOUHAMADI/AFP via Getty Images)

Na ostrovy Mayotte dorazila vojenská pomoc, počet obetí po cyklóne môže dosiahnuť tisíce

Záchranári sa snažia nájsť preživších a obnoviť služby na Mayotte, zámorskom departemente Francúzska v Indickom oceáne. Môže ísť až o viac ako 1 000 mŕtvych v dôsledku cyklónu Chido, najhoršieho na ostrovoch za takmer storočie.

Podľa hovorcu francúzskej civilnej bezpečnosti Alexandre Jouassarda zostali niektoré oblasti 16. decembra pre záchranárov neprístupné. Pre televíziu France 2 povedal: „Nasledujúce minúty a hodiny sú veľmi dôležité. Sme zvyknutí pracovať v týchto podmienkach a po niekoľkých dňoch sú tu ohniská, v ktorých sa nachádzajú preživší.“

Mayotte, ktorý je pod francúzskou správou od roku 1841, má približne 321 000 obyvateľov a tvoria ho dva hlavné ostrovy, ktoré sa nachádzajú v Indickom oceáne na polceste medzi pobrežím Mozambiku na africkej pevnine a veľkým ostrovným štátom Madagaskar.

Provizórne domy obyvateľov ostrova zdecimoval vietor a ich trosky sú roztrúsené po svahoch Mayotte. Podľa fotografií, ktoré zdieľali miestne médiá a polícia, boli strechy poškodené lietajúcimi kokosovými palmami a chodby nemocníc zaplavila voda.

Keďže dodávky vody boli prerušené, ľudia sa 16. decembra postavili pred obchody s potravinami a hľadali balenú vodu a základné potraviny, uviedli obyvatelia pre francúzske televízne stanice.

Po tom, ako cyklón Chido zasiahol Mayotte, dosiahol pevninu v severnom Mozambiku, kde rýchlo zoslabol a 15. decembra bol preklasifikovaný na tropickú búrku. Prefekt François-Xavier Bieuville uviedol, že počet obetí na životoch určite dosiahne vysoké stovky a možno aj tisíce. Stanovenie počtu mŕtvych je ťažšie, pretože mnohí obyvatelia Mayotte sú moslimovia, ktorí v súlade s islamskými náboženskými pravidlami rýchlo pochovávajú mŕtvych členov rodiny.

Na záberoch z Mayotte bolo vidieť vyvrátené lode, autá pochované pod troskami a ľudí, ktorí sa po údere cyklónu krčili pod stolmi.

Toto územie je ohniskom nelegálnej migrácie z neďalekých Komor a Somálska napriek tomu, že je najchudobnejším francúzskym departementom a najchudobnejším územím v Európskej únii. Migrantov sem láka vyššia životná úroveň a možnosť prístupu k francúzskemu systému sociálneho zabezpečenia.

To viedlo k tomu, že Mayotte sa v posledných rokoch stal baštou podpory Marine Le Penovej a strany Národné zjednotenie, za ktorú v druhom kole prezidentských volieb v roku 2022 hlasovalo 60 % respondentov.

Podľa úradov v Paríži prebiehali námorné a letecké operácie na prepravu pomoci a vybavenia, pričom časť z nich pochádzala z Réunionu, ďalšieho francúzskeho zámorského departementu. Hlavné letisko na Mayotte však zostalo ráno 16. decembra pre civilné lety uzavreté, čo sťažilo logistiku.

Francúzska ministerka zdravotníctva Geneviève Darrieussecqová pre televíziu BFMTV uviedla, že z centrálnej nemocnice boli odstránené záplavové vody, ale podmienky v nej zostávajú ťažké. Uviedla, že na Mayotte bolo nasadených 100 zdravotníckych záložníkov.

Od decembra do marca je v juhozápadnej časti Indického oceánu obdobie cyklónov a v posledných rokoch túto oblasť pravidelne zasahujú búrky. V roku 2019 cyklón Idai zabil viac ako 1 300 ľudí v Mozambiku, Malawi a Zimbabwe a v roku 2023 cyklón Freddy usmrtil viac ako 1 000 ľudí vo viacerých krajinách Indického oceánu.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj