Na Komenského univerzite vybudovali jedno z najmoderenejších laboratórií svojho druhu na Slovensku
Na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (UK) vzniklo Laboratórium pokročilých materiálov (Laboratory for Advanced Materials – LAM), ktoré patrí k najmodernejším pracoviskám svojho druhu na Slovensku. Vyvíja napríklad materiály pre novú generáciu solárnych článkov či nové nanomateriály na využitie v zdravotníctve, informovala hovorkyňa UK Eva Kopecká.
„V našom výskume využívame moderné chemické metódy na prípravu materiálov, ktoré majú potenciál vylepšiť existujúce alebo byť základom pre úplne nové technológie. Ide o interdisciplinárny výskum, prienik medzi chémiou, fyzikou, biochémiou, inžinierstvom, medicínou a ďalšími vednými oblasťami. Cielené aplikácie sú zamerané na pozitívny spoločenský efekt, napríklad v oblastiach obnoviteľnej energie, medicíny a biotechnológie,“ priblížil Milan Sýkora, ktorý laboratórium zriadil a vedie.
Výskum laboratória je v súčasnosti zameraný predovšetkým na tri druhy materiálov – anorganické nanokryštály, nanografény a polovodičové materiály, nazývané perovskity. Podľa univerzity ide o mimoriadne aktuálne výskumné témy, čoho dôkazom sú aj viaceré nedávno publikované práce laboratória v prestížnych odborných časopisoch a dve podané medzinárodné patentové prihlášky. Jedna sa týka novej metódy na prípravu chalkogenidových perovskitov, materiálov s potenciálom podstatne zvýšiť efektivitu solárnych článkov. Druhá patentová prihláška sa týka nového typu anorganických nanokryštálov, ktoré môžu byť využité ako efektívne kontrastné látky v oblasti medicínskeho zobrazovania. Obidve technológie už zaznamenali komerčný záujem.
Vybudovanie laboratória financovali poväčšine z európskeho výskumného grantu v rámci programu Horizont, schémy ERA Chairs. Výskumný tím LAM získal druhý takýto grant v histórii Slovenska. Ako priblížila hovorkyňa, cieľom grantu je pomôcť inštitúciám v krajinách, ktoré zaostávajú v medzinárodnom výskumnom priestore, prilákať etablovaných medzinárodných odborníkov a manažérov, aby na hosťovskej inštitúcii vybudovali medzinárodne uznávaný výskumný program a stimulovali zmeny na dosiahnutie excelentnosti.
Tím LAM po piatich rokoch fungovania tvoria okrem Sýkoru štyria výskumní zamestnanci, jeden administrátor a deväť študentov, z toho šesť doktorandov. Vyše polovica tímu je zo zahraničia. Medzi zamestnancami a študentmi sú podľa UK bývalí študenti prestížnych medzinárodných univerzít, ako aj slovenskí študenti, finalisti chemických a fyzikálnych olympiád, ktorí si aj vďaka možnosti už počas štúdia pracovať v špičkovom laboratóriu, zvolili štúdium na slovenskej univerzite.
„Už len uspieť v grantovej výzve ERA Chair má v stredoeurópskom priestore veľký význam. Na našej univerzite sme dokázali za päť rokov grantovej podpory z Európskej únie vybudovať pracovisko, ktoré nám umožňuje podporovať kvalitný ľudský potenciál a robiť špičkový výskum, čím zároveň prispieva k napĺňaniu poslania univerzity,“ zhodnotil rektor UK Marek Števček.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK