Na Jakubovom námestí v Bratislave zazneli varovania pred spochybňovaním zločinov komunizmu
Na Jakubovom námestí v Bratislave sa v nedeľu podvečer zišlo niekoľko desiatok ľudí, aby oslávili výročie Nežnej revolúcie a pádu bývalého režimu. Pri Pamätníku obetiam komunizmu vystúpilo niekoľko rečníkov a pripomenuli tragédie komunistickej ideológie, ako aj jej vplyv na súčasnú dobu.
Prvý s príhovorom vystúpil bývalý politik Peter Zajac, ktorý v roku 1989 v Bratislave spoluzakladal hnutie Verejnosť proti násiliu (VPN). VPN následne na Slovensku vyhralo prvé slobodné voľby v roku 1990. Zajac na pódiu vyjadril názor, že na Slovensku aj po 35 rokoch od úspešnej revolúcie žijeme vo svete, v ktorom „oscilujeme medzi demokraciou a autokraciou, medzi režimom, ktorý je slobodný, a režimom, ktorý je neslobodný“. Bývalý politik považuje súčasné veľké zmeny vo svete za obrovskú výzvu. Pokladá za mimoriadne dôležité, aby slovenská spoločnosť mala dosť síl na to, aby prichádzajúce civilizačné zmeny zvládla.
Ďalší bývalý politik Národnej rady Peter Osuský zaspomínal na prvé dni Nežnej revolúcie a na vtedajšie udalosti v Bratislave. Vo svojom prejave rozviedol ideu, že demokracia „nie je od Boha a natrvalo daná“. Je to niečo, o čo sa treba starať a bojovať. Naďalej sa podľa neho musíme snažiť demokraciu udržať, čo platí aj pre každý iný štát. „Nech nám je vzpruhou, že tento zápas o normálny svet bojujú mnohé milióny ľudí, široko-ďaleko, i v demokraciách,“ skonštatoval. Bývalý prorektor Univerzity Komenského dodal, že zápas medzi demokraciou a totalitou, ktorý ľudí čaká a bude znova a znova čakať, musia aj kvôli svojim deťom vyhrať.
Na zhromaždení dostala priestor aj téma súčasného komunizmu. Situáciu v totalitnej Číne priblížil Marek Tatarko, predseda Slovenskej asociácie Falun Gong. V úvode prejavu vyzdvihol hodnoty ako sú pravda, láska a sľub vydržať. Na tie podľa neho komunistický režim u nás nedokázal nájsť odpoveď, pričom rezonovali v srdciach ľudí, ktorí sa režimu postavili na odpor. „Komunistický duch, ak takto nazveme entitu, ktorá je za myšlienkami komunizmu, si z toho vzal ponaučenie a rozhodol sa, že tieto hodnoty už ľuďom viac nedovolí nasledovať,“ uviedol.
Tatarko následne spomenul duchovnú prax Falun Gong a históriu jej prenasledovania čínskym komunistickým režimom. Tvrdá perzekúcia prebieha už od roku 1999. Okrem zatýkania, mučenia a finančného prenasledovania priblížil znepokojivé fakty overené medzinárodným vyšetrovaním, podľa ktorých sa v Číne vo veľkom robia násilné odbery orgánov určených na transplantácie. Tatarko poukázal na to, že ideológia Čínskej komunistickej strany sa nemusí zastaviť na hraniciach Číny, keďže nemeniteľným cieľom komunizmu bola neustála expanzia a ovládnutie celého sveta. Cestou von je podľa neho nezabudnúť na dávne hodnoty, ktoré zasvietili na javisku aj v novembri 1989 – pravda, láska a sľub vydržať.
Novinárka a dokumentaristka Soňa Gyarfašová varovala pred relativizovaním zla a spochybňovaním zločinov komunistickej totality. Mrzí ju, že aj 35 rokov po páde bývalého režimu sa posledné žijúce obete totality a ich rodinný príslušníci musia s týmito tvrdeniami stretávať. Dokumentaristka sa vo svojej tvorbe venuje vyrovnávaniu sa s dvomi totalitami (fašizmu a komunizmu) na Slovensku. V týchto dňoch jej vychádza kniha Nenechali sa zlomiť, v ktorej mapuje príbehy politických väzňov v čase komunistickej totality.
Pripomeňme, že v priebehu komunistického režimu v Česko-Slovensku bolo pre politické trestné činy popravených 248 osôb, asi 4 500 osôb zomrelo vo väzení a najmenej 282 pri pokuse utiecť cez železnú oponu. Z politických dôvodov bolo do väzenia odsúdených vyše 205 000 ľudí, do táborov nútených prác zaradených asi 20 000 ľudí a do zahraničia utieklo takmer 171 000 občanov. Mnohí ďalší boli z politických či náboženských dôvodov perzekvovaní formou zákazu štúdia alebo vyhodenia zo školy či zamestnania, najmä v 50. a 70. rokoch.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK