Na dosiahnutie nulových emisií je potrebné zvýšiť ťažbu o 450%, tvrdí austrálsky minister
Austrálsky minister financií Jim Chalmers uviedol, že na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 bude potrebné zvýšiť ťažbu nerastných surovín o 450%.
Prehlásenie prišlo po tom, ako ministerka prírodných zdrojov Madeleine Kingová predstavila novú stratégiu, ktorej cieľom je urobiť z Austrálie svetového výrobcu surových a spracovaných vzácnych nerastov.
„Bez medi a kobaltu používaných v solárnych paneloch a veterných turbínach nemôžeme vyrábať energiu z obnoviteľných zdrojov, ani znížiť našu uhlíkovú stopu. A nemôžeme ju skladovať bez lítia, niklu a grafitu, ktoré sú potrebné pre batérie. Preto si podľa niektorých odhadov splnenie svetových klimatických cieľov do roku 2050 vyžiada 450% nárast ťažby týchto nerastov,“ povedal Chalmers v prejave na 26. svetovom kongrese o ťažbe nerastných surovín, ktorý sa konal 29. júna v Brisbane.
Austrália je podľa neho „pripravená“ podieľať sa na plnení svetových klimatických cieľov do roku 2050, ale pripúšťa, že na to potrebuje „silný a úspešný“ sektor surovín.
Sherry Duheová, dočasná generálna riaditeľka spoločnosti Newcrest Mining tiež prezradila, že náklady na výrobu elektromobilov sú oveľa vyššie ako u konvenčných vozidiel.
„Ak sa pozriete na množstvo zeminy, ktoré musíme vykopať, aby sme vyrobili jedno auto, je to desať ton,“ povedala výkonná riaditeľka na kongrese a dodala: „A keď si uvedomíte, že je to šesťnásobok celkového množstva materiálu, ktoré potrebujete na výrobu konvenčného vozidla, len to dokazuje obrovský problém a výzvu, ktorej čelíme. A to je len na elektrifikáciu vozidiel – ide len o jeden prvok elektrického systému.“
Predtým sa podobne vyjadrila aj banská magnátka Gina Rinehartová. „Elektromobily poháňané nerastnými surovinami jednoducho nemôžete vyrábať bez obrovských baní. Priemerný elektromobil obsahuje viac ako 206 kilogramov medi, lítia, niklu, mangánu, kobaltu, grafitu a prvkov vzácnych zemín,“ povedala Rinehartová.
Austrália je v súčasnosti najväčším svetovým producentom lítia, tretím najväčším producentom kobaltu a štvrtým najväčším producentom vzácnych zemín. Chalmers povedal, že pokiaľ ide o strategické minerály, Austrália má to, čo svet potrebuje.
„V súčasnosti existuje jedna krajina, ktorá dominuje v spracovaní medi, rénia, niklu, kobaltu, lítia a prakticky všetkých ostatných strategických surovín a vzácnych zemín, ktoré by som mohol vymenovať, a tou je Čína,“ povedal austrálsky minister financií.
Takáto koncentrácia výroby podľa neho ohrozuje celosvetové dodávky a Austrália je pripravená konkurovať Číne.
„Zvyšovanie suverenity Austrálie v oblasti spracovania nerastných surovín bude zahŕňať prechod od vývozu rúd k ich väčšej koncentrácii, separácii, rafinácii a taveniu,“ uvádza sa v strategickej správe vlády.
„Tieto chemikálie a kovy s vysokou čistotou a pridanou hodnotou môžeme využiť ako ekonomické výhody Austrálie,“ uvádza sa v správe.
Výkonný riaditeľ Rady pre zdroje štátu Queensland (QRC) Ian Macfarlane uviedol, že rada víta plán federálnych labouristov týkajúci sa strategických nerastných surovín.
„Queensland má bohaté zásoby nových nerastných surovín, ktoré svet potrebuje pri prechode na dekarbonizovanú budúcnosť a plán federálnej vlády pre strategické nerastné suroviny uznáva, že ak chceme splniť ambiciózne ciele v oblasti znižovania emisií, bude potrebných viac baní,“ povedal Macfarlane.
Z anglického originálu preložili Ondřej Horecký a LS. Článok bol redakčne skrátený.