Na Čurillovcov sa vyzbieralo rekordných 298-tisíc eur
Zbierku organizovala Nadácia Zastavme korupciu s neinvestičným fondom Donio.
Na podporu prokurátora Michala Šúreka a vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu sa Slováci vyzbierali 298 113 eur. Policajti a prokurátor vyšetrovali mafiu a korupčné kauzy prominentných ľudí. V súčasnosti sami čelia trestnému stíhaniu, sú postavení mimo službu a majú finančné ťažkosti. Zbierku organizovala v decembri Nadácia Zastavme korupciu s neinvestičným fondom Donio. „Výška vyzbieranej sumy nás pozitívne prekvapila. Je dôkazom, že na Slovensku je stále množstvo ľudí odhodlaných postaviť sa za správnu vec,“ konštatovala Zuzana Petková, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu. Celkovo do zbierky prispelo 6 549 Slovákov a Sloveniek.
Zo sumy bude 90 percent vyčlenených na dorovnanie ich príjmov. Zvyšok pôjde na pokrytie nákladov spojených s právnymi službami, okrem Martina Juhása s vlastným pro bono obhajcom, a prokurátora. Vďaka finančným prostriedkom sa budú môcť ďalej brániť voči nezmyselným obvineniam, ktorým čelia už niekoľko mesiacov.
Do zbierky sa zapojilo aj vydavateľstvo Švabach. Rozhodlo sa venovať dve eurá z každého predaného výtlačku knihy Čurillovci: Policajti v prvej línii boja s mafiou od Mareka Vagoviča, ktorá je aktuálnou novinkou v kníhkupectvách. „Sme radi, že sme týmto statočným vyšetrovateľom pomohli v nerovnom boji so zlovôľou moci. Veríme, že raz sa v plnej sile vrátia do práce a budú pokračovať vo vyšetrovaní korupčno-mafiánskych káuz s politickým pozadím,“ uviedol Marek Vagovič.
„Čurillovci“ boli elitnými policajtmi NAKA a vyšetrovali organizovaný zločin, ale aj korupčné prípady bývalého policajného prezidenta a dnes podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara (Smer-SD), oligarchu Norberta Bödöra, bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského a ďalších. Prokurátor Michal Šúrek niektoré z nich dozoroval, pred súd postavil pre korupciu už dvakrát odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Po nástupe novej vlády boli obvinení a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok policajtov postavil mimo službu, zrejme v rozpore so zákonom, za čo dostal aj pokutu od Úradu na ochranu oznamovateľov korupcie. Postavenie mimo služby pre čurillovcov znamená, že okrem toho, že niektorí nemôžu chodiť do práce, musia sa v služobnom čase po celý čas zdržiavať doma. Policajtom postaveným mimo služby znižuje plat na takmer úroveň minimálnej mzdy. V percentuálnom vyjadrení majú plat nižší o 70 až 75 percent.
Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia nutne odrážať stanovisko The Epoch Times.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK