Štvrtok 3. apríla, 2025
Rakúska národná knižnica, Viedeň (S láskavým dovolením Richarda Silvera)
»

Muž navštívil 101 krajín a odfotil impozantné knižnice po celom svete (+Foto)

Fotograf Richard Silver (60) navštívil už 101 krajín, aby svojím objektívom zachytil nadčasové architektonické skvosty. Jeho najobľúbenejšou témou sú knižnice – a jeho ohromujúca zbierka ukazuje ich nádheru a veľkoleposť naprieč celým svetom.

„Knižnice ponúkajú symetriu,“ hovorí Silver pre Epoch Times. „Knihy sú zoradené, uličky, stoly – všetko je čisté a symetrické, s rovnými a usporiadanými líniami.“

Zachytáva rôzne druhy knižníc – zatiaľ približne 40 – a hoci sú rôzne, majú spoločný pokoj a krásu. Diváci sa môžu stratiť v nadčasovej atmosfére miest, ako je knižnica Sainte-Geneviève v Paríži či Newyorská verejná knižnica, alebo obdivovať bohaté interiéry Strahovskej knižnice v Prahe či Rakúskej národnej knižnice vo Viedni.

Morganova knižnica a múzeum v New Yorku (S láskavým dovolením Richarda Silvera)
Knižnica Rakúskej akadémie vied, Viedeň (S láskavým dovolením Richarda Silvera)
Kráľovská portugalská čitáreň, Rio de Janeiro (S láskavým dovolením Richarda Silvera)
Celsova knižnica v Efese, Turecko. Postavená v roku 117 po Kr. (S láskavým dovolením Richarda Silvera)

„Obdivujem staršie knižnice s klasickým drevom, ale aj veľmi moderné a čisté priestory mi ponúkajú nový pohľad na knihy. Páči sa mi aj farebné usporiadanie kníh,“ vysvetľuje.

Silver, ktorý zbožňuje Strahovskú knižnicu, hovorí, že mu pripomína rokokovo zdobený kostol a je podľa neho „jednou z najzdobnejších knižníc na svete“.

Jeho ďalšou favoritkou je Mestská knižnica (Stadtbibliothek) v nemeckom Stuttgarte: „Je to čistá, biela kocková miestnosť s niekoľkými poschodiami. Vďaka tomu, že je celá biela, pôsobí sterilne, ale jej architektúra s čistými líniami a skvelým osvetlením z nej robí moderný zázrak.“

Strahovská knižnica, Praha (S láskavým dovolením Richarda Silvera)
Mestská knižnica v Stuttgarte, Nemecko (S láskavým dovolením Richarda Silvera)
Knižnica Joãnin, Coimbra, Portugalsko (S láskavým dovolením Richarda Silvera)

Silver, ktorý vyštudoval informatiku, začal s fotografovaním ako koníčkom na strednej škole v rodnom New Yorku. V Brooklyne ho fascinovali mrakodrapy, najmä panoráma mesta.

Po práci často v noci cestoval na Manhattan, aby tam fotografoval budovy. Na architektúre obdivuje jej trvalosť. „Je tu pre vás, môžete ju používať, čaká, až ju prídete obdivovať, a pýta si to: odfoťte ma,“ zdieľa Silver. „Architektúra bude vždy mojou prvou láskou. A v posledných rokoch má k nej veľmi blízko aj krajina.“

Rakúska národná knižnica, Viedeň (S láskavým dovolením Richarda Silvera)
Rakúska národná knižnica, Viedeň (S láskavým dovolením Richarda Silvera)
Verejná knižnica v Los Angeles (S láskavým dovolením Richarda Silvera)

Na dovolenke bol Silver vždy tým, kto mal v ruke fotoaparát – a to bolo ešte pred časmi digitálnych a mobilných fotoaparátov. Neskôr si zaobstaral zrkadlovku a začal brať fotografovanie vážne. Jeho „stálou múzou“ boli mestské mrakodrapy. S úsilím a odhodlaním postupne zvyšoval svoje schopnosti a záujem.

„Začal som to brať vážne, keď som sa naučil používať Photoshop – to mi zmenilo život. V rokoch 2001 až 2013 som predával nehnuteľnosti na Manhattane, ale cítil som, že potrebujem zmenu,“ spomína.

Potom sa rozhodol venovať naplno cestovateľskej fotografii.

Knižnica Hendrika Consciencena, Antverpy, Belgicko (S láskavým dovolením Richarda Silvera)
Knižnica v rezidencii House of the Redeemer, New York (S láskavým dovolením Richarda Silvera)

Na jeseň plánuje presun z New Yorku do Miami a zároveň chce pokračovať v dobrodružstvách po knižniciach. Niekedy musí požiadať o zvláštne povolenie – napríklad do „nádhernej neoslohovej budovy“ knižnice Sainte-Geneviève sa dostal ešte pred jej otvorením pre verejnosť. Mnohé knižnice zakazujú fotografovanie v prítomnosti návštevníkov – alebo si účtujú „premrštené“ poplatky.

Ak má šťastie, môže fotografovať so statívom. „To má obrovský vplyv na kvalitu snímok pri tlači,“ dodáva.

Niektoré miesta majú prísne pravidlá, iné sú prekvapivo ústretové. „Knižnica Červeného kríža v Lisabone bola jedným z tých miest, kde som mal jednoducho šťastie, že bola počas mojej návštevy otvorená,“ spomína Silver. „Pani, ktorá tam pracovala, sa veľmi potešila, že som si želal odfotiť knižnicu.“

A potom je tu Kráľovská portugalská čitáreň v Riu de Janeiro (Real Gabinete Português de Leitura): „To miesto leží v dosť chudobnej štvrti a je to taký skrytý klenot.“

V rýchlom digitálnom svete, kde kvantita často prevyšuje kvalitu, pôsobí Silverova knižničná zbierka ako vzácny drahokam v piesku.

Pozrite si ďalšie majestátne knižnice sveta:

Verejná knižnica v Bostone (S láskavým dovolením Richarda Silvera)
Verejná knižnica v Los Angeles (S láskavým dovolením Richarda Silvera)
Knižnica múzea Rijksmuseum, Amsterdam, Holandsko.(S láskavým dovolením Richarda Silvera)
Knižnica múzea Rijksmuseum, Amsterdam, Holandsko.(S láskavým dovolením Richarda Silvera)
Newyorská verejná knižnica (S láskavým dovolením Richarda Silvera)
Knižnica Sainte-Geneviève, Paríž (S láskavým dovolením Richarda Silvera)
Knižnica Červeného kríža, Lisabon, Portugalsko (S láskavým dovolením Richarda Silvera)
Knižnica Národného paláca v Mafre, Portugalsko (S láskavým dovolením Richarda Silvera)
Univerzitná knižnica v Leuvene, Belgicko (S láskavým dovolením Richarda Silvera)

Pôvodný článok

Prečítajte si aj