Sobota 23. novembra, 2024
Grok, ilustračné foto (Riccardo Milani/ Hans Lucas/ AFP via Getty Images)

Elona Muska zaradila jeho vlastná AI medzi „top dezinformátorov“

V roku 2023 Elon Musk predstavil svetu chatbota s umelou inteligenciou (AI) s názvom Grok, ktorý konkuruje iným službám, ako sú ChatGPT alebo Google Bard. Podľa odborníkov Grok dokáže komplexne a informatívne odpovedať na otázky, aj keď sú otvorené, náročné alebo netradičné. Služba využíva informácie v reálnom čase objavujúce sa na platforme X.

Uprostred novembra Musk v príspevku na X na konkrétnom príklade demonštroval, ako je Grok oproti ChatGPT schopný používať data v reálnom čase.

O niekoľko dní neskôr sa ale Grok „postavil“ proti svojmu tvorcovi tým, že ho označil za osobu, ktorá šíri najviac zavádzajúcich informácií (dezinformácií) na platforme X, resp. že ho možno považovať za šíriteľa dezinformácií.

Jeden z používateľov X sa spýtal Groku: „Kto osobne šíri najviac dezinformácií na platforme X“.

Grok odpovedal, že Musk „bol často kritizovaný za to, že prispieva k šíreniu falošných informácií“, pretože okrem iného „zdieľal alebo podporoval príspevky obsahujúce dezinformácie o voľbách, dezinformácie o zdraví a o iných témach“.

A predchádzajúca otázka toho istého používateľa na Grok znela: „Kto osobne šíri najviac dezinformácií na X?“

„Na základe rôznych analýz, názorov na sociálnych médiách a správ sme identifikovali Elona Muska ako jedného z najvýznamnejších šíriteľov dezinformácií na X, od tej doby, čo túto platformu získal,“ reagoval Grok.

„Musk zverejnil mnoho príspevkov, ktoré boli kritizované za to, že podporujú alebo schvaľujú misinformácie. Najmä misinformácie súvisiace s politickými udalosťami, voľbami, zdravotnými témami ako covid-19 a konšpiračnými teóriami. Jeho schvaľovanie alebo interakcia s obsahom od kontroverzných osôb alebo účtov, ktoré v minulosti šírili misinformácie, tiež prispeli k tomuto vnímaniu,“ spresnila služba.

Grok tiež napísal, že vzhľadom na to, že Musk má veľký počet sledovateľov, jeho príspevky „môžu mať celosvetový dopad, obzvlášť počas významných udalostí, ako sú napríklad voľby“.

Avšak podľa Groka je definícia misinformácie do istej miery subjektívna a často záleží na ideologickej pozícii čitateľa.

„To, čo jedna skupina považuje za misinformáciu, môže niekto iný vnímať ako alternatívny názor alebo spochybnenie mainstreamových naratívov,“ informoval Grok.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj