Moskva sľubuje odpoveď po tom, čo rakety vyrobené v USA údajne zasiahli ruské letisko
Moskva odpovie na údajný ukrajinský raketový útok na vojenské letisko na juhu Ruska, uviedol hovorca Kremľa 12. decembra. Podľa ruského ministerstva obrany bol na útok, pri ktorom bol zranený ruský personál, použitý armádny taktický raketový systém ATACMS (Army Tactical Missile System) americkej výroby.
„Odpoveď bude nasledovať spôsobom, aký uvážime za vhodný,“ povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Ale určite bude nasledovať.“
Moskva 11. decembra uviedla, že ukrajinské sily vypálili šesť rakiet ATACMS na vojenské letisko nachádzajúce sa neďaleko mesta Taganrog v juhozápadnej Rostovskej oblasti Ruska. „Tento útok západných zbraní dlhého doletu nezostane bez odpovede,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení, ktoré citovala ruská štátna tlačová agentúra TASS. „Budú prijaté zodpovedajúce opatrenia.“
Podľa ministerstva dve rakety zostrelil ruský systém protivzdušnej obrany Pantsir, zatiaľ čo zvyšné boli odrazené systémami elektronického boja. Ministerstvo uviedlo, že padajúce úlomky rakiet spôsobili zranenia ruského personálu na letisku spolu s poškodením budov a vozidiel.
„Menšie škody (poškodenie črepinami) boli spôsobené na dvoch budovách v technickom areáli letiska, troch vojenských motorových vozidlách a civilných autách na parkovisku pri letisku,“ uviedlo ministerstvo obrany.
The Epoch Times sa obrátil na ministerstvo zahraničných vecí USA a ministerstvo obrany USA so žiadosťou o vyjadrenie k údajnému ukrajinskému raketovému útoku.
Hypersonická reakcia
Naposledy Ukrajina použila pokročilé západné raketové systémy na zasiahnutie cieľov v Rusku 21. novembra, keď odpálila kombináciu rakiet HIMARS americkej výroby a rakiet Storm Shadow britskej výroby na západnú časť ruskej Kurskej oblasti. Podľa ruských predstaviteľov si útok vyžiadal obete na životoch a zranenia ruského vojenského personálu.
Dva dni predtým, 19. novembra, ukrajinské sily odpálili pol tucta rakiet ATACMS na susedný ruský región Brjansk. K útokom došlo krátko po tom, ako Bidenova administratíva udelila Kyjevu povolenie – v rámci zmeny politiky – používať raketové systémy dodávané Západom na údery na ciele hlboko v Rusku.
Niekoľko hodín po útoku z 21. novembra Rusko odpálilo hypersonickú balistickú raketu – označovanú ako „Orešnik“ – ktorá zasiahla obranný priemyselný objekt neďaleko ukrajinského mesta Dnipro na stredovýchode krajiny. Rozsah škôd spôsobených úderom, ktorý neskôr potvrdili americkí a ukrajinskí predstavitelia, zostáva nejasný.
Ruský prezident Vladimir Putin vo vyhlásení z 21. novembra uviedol, že úder hypersonickou raketou bol odpoveďou na „útoky západných zbraní dlhého doletu“ proti jeho územiu.
Uviedol, že použitie západných raketových systémov Kyjevom na zasiahnutie cieľov vo vnútri Ruska znamená, že prebiehajúci konflikt na Ukrajine nadobudol „prvky globálneho charakteru“. Povedal tiež, že použitie raketových systémov Kyjevom „nebolo možné bez priamej účasti vojenských expertov z výrobných krajín“.
Na tlačovom brífingu 11. decembra zástupkyňa tlačového tajomníka Pentagónu Sabrina Singhová uviedla, že Rusko by mohlo v najbližších dňoch odpáliť druhú nadzvukovú raketu Orešnik. „Snažia sa použiť všetky zbrane, ktoré majú vo svojom arzenáli, aby zastrašili Ukrajinu,“ povedala novinárom. „Ale samozrejme, Ukrajina spolu so Spojenými štátmi a ďalšími partnermi na celom svete má naďalej našu podporu, pretože bojuje každý deň na bojisku.“
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK