Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že je súčinné pri riešení situácie so žltačkou na východe Slovenska
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR tvrdí, že sa o situáciu v súvislosti s výskytom hepatitídy typu A (VHA) v Prešovskom kraji zaujíma a je plne súčinné. Podľa rezortu ju rieši v prvom rade Regionálny úrad verejného zdravotníctva Prešov v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, nakoľko nebola vyhlásená mimoriadna situácia.
„Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, nemocnice v Prešove, Košiciach a Michalovciach majú k dispozícii voľné lôžka. Zisťujeme aktuálne voľné lôžka na infekčných oddeleniach v Žilinskom a Banskobystrickom kraji a ak to bude potrebné aj v ďalších krajoch,“ uviedli z komunikačného odboru MZ.
V michalovskej nemocnici bolo v utorok (16. 7.) hospitalizovaných 12 pacientov s hepatitídou typu A (VHA). K dispozícii mali ďalšie štyri lôžka pre pacientov s týmto ochorením. Uviedla to PR špecialistka Penta Hospitals Bianka Krejčíová.
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove mala v utorok na infekčnom oddelení 35 pacientov s VHA, väčšina hospitalizovaných boli deti. Ako uviedla PR manažérka prešovskej nemocnice Martina Pavliková, kapacity oddelenia sú naplnené. Nemocnica podľa nej požiadala o pomoc a súčinnosť RÚVZ v Prešove, aby sa na riešení tejto závažnej situácie podieľali aj ďalšie zdravotnícke zariadenia.
V prešovskej nemocnici od vlaňajšej jesene evidujú zvýšený počet pacientov hospitalizovaných v súvislosti s výskytom hepatitídy typu A. Nemocnica uviedla, že 82 percent pacientov je však z iných okresov, najmä zo Starej Ľubovne – osady Podsadek. Ďalší pacienti sú z okresov Humenné, Bardejov, Stropkov, z osady Jarovnice a predpokladajú, že pacientov nakazených týmto vírusovým ochorením bude pribúdať.
V DFN Košice je so žltačkou hospitalizovaných 19 detí, kapacita je plná
Detská fakultná nemocnica (DFN) v Košiciach eviduje v súčasnosti 19 hospitalizovaných detí s hepatitídou typu A (VHA). Vzhľadom na počet lôžok na infekčnom oddelení je kapacita naplnená a príjem iných infekčných diagnóz výrazne limitovaný. Uviedla to hovorkyňa nemocnice Zuzana Baníková s tým, že v poslednom období zaznamenali aj nárast počtu detských pacientov s tuberkulózou (TBC).
Na Detskom infekčnom oddelení DFN je podľa jej slov aktuálne hospitalizovaných 23 detí. Z toho je s diagnózou VHA 19 detí predškolského a mladšieho školského veku. „Trend je stabilný, neklesajúci, postupuje smerom na západ regiónu,“ povedala s tým, že v súčasnosti majú najviac pacientov z obce Rudňany v okrese Spišská Nová Ves. V DFN sú hospitalizovaní aj detskí pacienti so závažnou formou TBC.
Z. Baníková pripomenula, že so žltačkou bojujú v DFN už druhý rok, pričom v danom období došlo aj k preťaženiu jej infekčného oddelenia. Vlani celkovo evidovali viac ako 545 pacientov s VHA, ktorí tu boli hospitalizovaní. „Od začiatku roka 2024 evidujeme už viac ako 300 pacientov s diagnózou akútnej hepatitídy A. Priemerne je za mesiac s touto diagnózou prepustených 50 pacientov,“ spresnila s tým, že najmenej pacientov so žltačkou evidovali v máji, a to 39.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice v súčasnosti eviduje na Klinike infektológie a cestovnej medicíny hospitalizovaných piatich pacientov so žltačkou. „Ide o sporadický výskyt tohto ochorenia v danom období, títo pacienti nepochádzajú z endemických lokalít,“ uviedla hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK