Štvrtok 3. apríla, 2025
Štátny tajomník M. Eštok na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti. (Foto: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR)

Ministerstvo zahraničných vecí: Dostupnosť a stabilné ceny energií sú predpokladom konkurencieschopnosti EÚ

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok zastupoval v utorok (25. 2.) Slovenskú republiku na zasadnutí Rady Európskej únie pre všeobecné záležitosti v Bruseli. „Upozornil predovšetkým na aktuálnu tému energetiky negatívne ovplyvnenú aj rozhodnutím Ukrajiny o zastavení tranzitu plynu cez jej územie,“ uviedol rezort v tlačovej správe.

Diskusia ministrov a štátnych tajomníkov rezortov diplomacií sa začala prípravou marcového zasadnutia Európskej rady. Lídri členských štátov Únie pricestujú do Bruselu už 6. marca 2025, kedy sa budú na mimoriadnom samite venovať európskej obrane a situácii na Ukrajine. Štátny tajomník zdôraznil, že z pohľadu Slovenska ostáva nevyhnutnosťou dosiahnutie komplexného, spravodlivého a trvalého mieru, uviedol rezort.

„Jednoznačne som partnerom potvrdil, že SR podporuje všetky mierové iniciatívy a zapojenie všetkých strán vrátane Ukrajiny a EÚ do mierových rokovaní. Ako dlhodobo opakujeme, nevidíme vojenské riešenie tohto konfliktu,“ zdôraznil M. Eštok.

Európski lídri budú pokračovať v rokovaniach 20. a 21. marca 2025 za účelom vyhodnotenia aktuálneho diania na Ukrajine, ako aj na Blízkom východe. Zamerajú sa tiež na otázky konkurencieschopnosti, rozpočtu Únie a migrácie. Vo svetle nedávneho oznámenia Komisie pod názvom Kompas konkurencieschopnosti sa sústredia na rozvoj s tým súvisiacich kľúčových oblastí. V čase konania Európskej rady by už mali byť publikované prvé návrhy dôležitých legislatívnych aktov, a to najmä Dohody o čistom priemysle a Akčnom pláne pre dostupnú energiu.

„Okrem dostupnosti a stabilných cien energií sú hlavnou prioritou vlády SR investície do jednotného trhu, znižovanie regulácií a administratívnej záťaže pre firmy a podniky. Veríme tiež, že Dohoda o čistom priemysle bude adresovať skutočné potreby automobilového priemyslu i priemyslu s veľkou energetickou náročnosťou, čo sa týka najmä oceliarskeho a chemického sektora,“ informoval po rokovaní štátny tajomník.

Na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti otvorili ministri a štátni tajomníci zároveň tému prípravy budúceho viacročného finančného rámca Únie po roku 2027. V súlade s Programovým vyhlásením vlády SR je pre Slovensko prioritou jednoznačne zachovanie adekvátnej výšky kohéznych fondov a spoločnej poľnohospodárskej politiky.

V Bruseli pokračovali už začaté rokovania o téme budúcnosti Európy, a to v súvislosti s vnútornými prípravami Európskej únie na jej ďalšie rozšírenie. Diskusia sa týkala úvah o možných reformách pilierov, tzv. základných hodnôt, na ktorých je EÚ postavená.

„Európska únia potrebuje reformu nielen vzhľadom na rozširovanie, ale aj vzhľadom na súčasné geopolitické zmeny. Jej súčasťou by mali byť garancie dodržiavania základných hodnôt a právneho štátu, na čo má EÚ už teraz k dispozícii viacero mechanizmov. Niekoľko kolegov spomínalo nutnosť posilniť tzv. rozpočtové kondicionality, teda podmienenosť čerpania fondov garanciami v oblasti právneho štátu. Za Slovensko som v tejto súvislosti informoval, že nebudeme súhlasiť s tým, aby bol tento mechanizmus politizovaný. Musí byť založený na faktických a právnych kritériách, nie na subjektívnych politických hodnoteniach,“ vyhlásil M. Eštok.

V rámci pracovného programu Komisie na rok 2025 a viacročného plánovania legislatívy EÚ je podľa ministerstva dôležité zamerať sa na viacero ústredných tém. Medzi nimi predovšetkým na konkurencieschopnosť, rozpočet, bezpečnosť a obranu či boj s nelegálnou migráciou.

„Okamžitú pozornosť je z nášho pohľadu nevyhnutné venovať energetike. Jedným z hlavných faktorov oslabujúcich konkurencieschopnosť európskeho priemyslu sú totiž vysoké ceny energií, pričom situáciu ešte viac zhoršilo rozhodnutie Ukrajiny zastaviť tranzit plynu do Európskej únie cez svoje územie,“ uzavrel štátny tajomník rezortu slovenskej diplomacie. 

Prečítajte si aj