
Ministerstvo školstva vyhlásilo výzvu na podporu polovodičového priemyslu na Slovensku
Zriadenie národného kompetenčného centra pre polovodiče je cieľom výzvy s názvom „ChipsJU CCC – Podpora účasti v aktivitách Európskeho aktu o čipoch“, ktorú vyhlásilo ministerstvo školstva. Centrum má podporiť výskum a vývoj pokročilých polovodičových technológií, prepájať slovenské inštitúcie s európskymi projektmi a posilniť vzdelávanie i rozvoj talentov v tejto oblasti.
„Kompetenčné centrum bude slúžiť ako „one-stop shop“ pre firmy a inštitúcie, pričom bezodplatne poskytne technické know-how, možnosti experimentovania a prepojenie na celoeurópsku sieť kompetenčných centier pre polovodiče,“ uviedlo tlačové oddelenie ministerstva.
Jedným z hlavných cieľov výzvy je podpora prístupu slovenských žiadateľov k európskym projektom pilotných liniek pre čipy, transferu poznatkov i medzinárodnej spolupráce v polovodičovom sektore. Zároveň má prispieť k rozvoju vzdelávania a podpore talentov v tejto oblasti, vrátane technologických startupov.
„Výzva je v súlade s Európskym aktom o čipoch, ktorý má posilniť konkurencieschopnosť a odolnosť Európy v oblasti polovodičových technológií a aplikácií a napomôcť digitálnej transformácii,“ uviedlo tlačové oddelenie rezortu.
Jedným z kľúčových prvkov európskeho partnerstva CHIPS JU je vytvorenie siete národných kompetenčných centier v členských štátoch EÚ. „Ich cieľom je ponúknuť technické know-how a možnosti experimentovania, čo pomôže najmä malým a stredným podnikom zlepšiť ich projekty a rozvíjať produktové línie,“ dodalo tlačové oddelenie rezortu. Zároveň by mali podporiť vznik startupov a zvýšiť počet odborníkov v polovodičovom sektore.
Dopytovo-orientovaná výzva je financovaná zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu Slovensko, konkrétne z prioritnej osi 1P1 Veda, výskum a inovácie. Na vyčerpanie sú určené 4 milióny eur (zdroj EÚ). Finančné prostriedky sa poskytujú ako národné spolufinancovanie pre žiadateľa zo Slovenska, ktorý uspeje vo výzve CHIPS JU na vytvorenie národného kompetenčného centra. Projekt je zároveň spolufinancovaný z programu Digital Europe v rovnakej výške – teda najviac 4 mil. eur.