Sobota 22. februára, 2025
Americký viceprezident JD Vance (vpravo), americký minister zahraničných vecí Marco Rubio (druhý vpravo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (druhý vľavo) sa stretávajú na 61. Mníchovskej bezpečnostnej konferencie v nemeckom Mníchove 14. februára 2025. (Foto: Tobias Schwarz/AFP via Getty Images)
» ,

Minister Rubio tvrdí, že keď mierové rokovania pokročia, bude do nich zapojená aj Ukrajina a Európa

Európski lídri usporadúvajú mimoriadny samit o Ukrajine v čase, keď sa lídri Spojených štátov a Ruska v súvislosti s konfliktom stretávajú v Saudskej Arábii.

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v nedeľu uviedol, že proces rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine sa ešte nezačal naostro a že ak rokovania pokročia, Ukrajina a ďalšie európske krajiny budú do nich zapojené.

Po tom, čo generálporučík vo výslužbe Keith Kellogg – Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu a Rusko – Európu do rokovaní o budúcnosti Ukrajiny po rokoch vojny s Ruskom nezahrnul, francúzska vláda v nedeľu (16. 2.) oznámila, že v pondelok (17. 2.) bude hostiť samit európskych lídrov, na ktorom sa bude diskutovať o rusko-ukrajinskej vojne a európskej bezpečnosti 

Rubio miernil európske výhrady z vyradenia z prvých rokovaní medzi Ruskom a USA, ktoré sa majú uskutočniť v najbližších dňoch v Saudskej Arábii. V rozhovore pre televíznu stanicu CBS povedal, že Ukrajina a Európa budú súčasťou všetkých „skutočných rokovaní“ s cieľom ukončiť vojnu s Moskvou.

„Prezident Trump minulý týždeň hovoril s Vladimirom Putinom a Vladimir Putin vyjadril záujem o mier a prezident (Trump) vyjadril želanie, aby sa tento konflikt skončil spôsobom, ktorý bude trvalý a ktorý ochráni ukrajinskú suverenitu,“ povedal Rubio pre CBS.

„Je zrejmé, že teraz musia nasledovať konkrétne kroky, takže najbližšie týždne a dni určia, či je to seriózne alebo nie. V konečnom dôsledku, jeden telefonát mier neuzavrie,“ skonštatoval Rubio.

Kremeľ v nedeľu uviedol, že význam telefonátu medzi Putinom a Trumpom spočíva v tom, že teraz budú Rusko a Spojené štáty hovoriť o mieri, a nie o vojne.

„Je to silný signál, že sa teraz budeme snažiť riešiť problémy prostredníctvom dialógu,“ povedal v nedeľu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pre reportéra štátnej televízie Kremeľ Pavla Zarubina. „Teraz budeme hovoriť o mieri, nie o vojne.“

V nedeľu večer mali odcestovať do Saudskej Arábie vyslanec USA pre Blízky východ Steve Witkoff a poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz mali. Rubio poznamenal, že v Saudskej Arábii mal byť tak, či tak, kvôli predtým dohodnutej oficiálnej ceste. Zloženie ruskej delegácie podľa neho ešte nebolo ukončené.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron bude v pondelok hostiť európskych lídrov na mimoriadnom samite o vojne na Ukrajine.

Francúzske predsedníctvo v nedeľu uviedlo, že Macron zvolal „konzultačné rozhovory“, ktoré sa budú zaoberať zmenou prístupu USA k Ukrajine a prípadnými súvisiacimi rizikami pre bezpečnosť európskeho kontinentu.

Podľa šiestich európskych diplomatov Macron na samit pozval minimálne Veľkú Britániu, Nemecko, Poľsko, Taliansko a Dánsko – zastupujúce pobaltské a škandinávske krajiny – vedenie Európskej únie a generálneho tajomníka NATO. Tí uviedli, že cieľom stretnutia je prediskutovať, akú okamžitú pomoc možno poskytnúť Ukrajine a akú úlohu môže Európa zohrávať pri poskytovaní bezpečnostných záruk Kyjevu a celej Európe.

Trumpova administratíva tlačí na európskych spojencov v NATO, aby prevzali hlavnú úlohu v bezpečnostných zárukách pre región, keďže Spojené štáty uprednostňujú otázku bezpečnosti svojich hraníc a čelia čínskemu politickému a vojenskému vplyvu.

Deň predtým vyslanec prezidenta Donalda Trumpa pre Ukrajinu uviedol, že Európa nebude zahrnutá do mierových rozhovorov pre Ukrajinu, ale to neznamená, že jej „záujmy sa neberú do úvahy, nepoužijú alebo nerozvinú“.

Na konferencii o globálnej bezpečnosti v Mníchove Kellogg uviedol, že Spojené štáty budú v rozhovoroch medzi Ukrajinou a Ruskom vystupovať ako sprostredkovateľ.

„Som [zo] školy realizmu,“ povedal Kellogg v súvislosti s tým, či má európska strana sedieť počas rokovaní pri stole. „Myslím si, že sa to nestane.“

Niektorí európski lídri sa voči potenciálnemu vylúčeniu ohradili.

„Neexistuje spôsob, akým by sme mohli viesť diskusie alebo vyjednávania o Ukrajine, budúcnosti Ukrajiny alebo európskej bezpečnostnej štruktúre, bez Európanov,“ povedal fínsky prezident Alexander Stubb novinárom v Mníchove.

„Súčasná situácia znamená, že Európa sa musí dať dokopy. Európa musí menej hovoriť a viac konať,“ dodal.

Dotazník, ktorý Kellogg poslal Európanom, „prinúti Európanov premýšľať,“ povedal Stubb.

Generálny tajomník NATO Mark Rutte vyzval Európanov, aby sa zapojili.

„A svojim európskym priateľom by som povedal, zapojte sa do diskusie, nie tým, že sa budete sťažovať, že by ste mohli byť pri stole, ale tým, že prídete s konkrétnymi návrhmi, nápadmi, zvýšite výdavky [na obranu],“ povedal.

Kellogg uviedol, že do rozhovorov o ukončení vojny medzi Ruskom a Ukrajinou by mohli byť zahrnuté aj územné ústupky zo strany Ruska a zameranie sa na jeho príjmy z ropy.

„Rusko je skutočne petroštát (petro-state),“ povedal a dodal, že Západ musí urobiť viac pre adekvátne presadzovanie sankcií voči Rusku.

Podľa republikána Michaela McCaula (R-Texas) sa predstavitelia USA a Ruska v najbližších dňoch stretnú v Saudskej Arábii, aby pokračovali v mierových rozhovoroch. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po stretnutí s americkým viceprezidentom JD Vanceom v Nemecku 14. februára oznámil, že jeho národ nebol na rozhovory do Saudskej Arábie pozvaný a Kyjev sa bude najprv radiť so strategickými partnermi, než začne komunikáciu s Ruskom.

Rubio, Waltz a Witkoff odcestujú do Saudskej Arábie, uviedol McCaul.

Cieľom rozhovorov je dohodnúť stretnutie medzi Trumpom, Putinom a Zelenským, aby „konečne nastolili mier a ukončili tento konflikt“, povedal.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj