Minister Kaliňák rozvíja zbraňový obchod s moslimskými krajinami bývalého ZSSR. Europoslankyňa hovorí o orientácii na diktatúry
Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) upozorňuje na zahraničné stretnutia, ktoré podľa nej signalizujú výraznú zmenu v orientácii Slovenska. V čase, keď premiér Fico dojednával strategické partnerstvá v Číne a poskytoval rozhovor v ruskej televízii, minister obrany Kaliňák prijal svojho azerbajdžanského náprotivka. Europoslankyňa poukázala, že Slovensko naďalej predáva zbrane režimu, ktorý ich používa proti arménskym kresťanom. Lexmann varuje, že Ficova politika „na všetky svetové strany“ môže byť vážnym rizikom pre bezpečnosť a hodnoty Slovenska.
Kritika slovenskej zahraničnej politiky
Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) upozornila na návštevu azerbajdžanského ministra obrany Zakira Hasanova, ktorého prijal vicepremiér Robert Kaliňák (Smer-SD). Stalo sa tak v čase, keď premiér Robert Fico (Smer-SD) dohadoval strategické partnerstvá v Číne a tesne predtým vystúpil v ruskej štátnej televízii. Poslankyňa európskeho parlamentu si na svojej sociálnej sieti kladie otázku, či žiadnemu vládnemu predstaviteľovi nevadí, že zbrane, ktoré Slovensko naďalej posiela režimu diktátora Alijeva do Azerbajdžanu, sú využívané proti arménskym kresťanom.
„Povestná Ficova zahraničná politika na štyri svetové strany je nielen obrovským hazardom s našou ekonomickou bezpečnosťou, ale aj popretím základných princípov a hodnôt slobodnej civilizácie,“ poznamenala Lexmann. Vládou deklarovanú politiku na štyri svetové strany vníma skôr ako orientáciu na totalitné režimy. Podčiarkuje pri tom, že takéto zahraničné návštevy prichádzajú v čase, keď si pripomíname 35. výročie pádu totality v našej krajine.
Obaja ministri navštívili Vojenský technický a skúšobný ústav Záhorie, kde si spoločne pozreli „skúšobné streľby z húfnice Zuzana 2, BVP, či z najnovšieho prototypu mínometu z produkcie ZŤS špeciál“, informovalo Ministerstvo obrany SR na Facebooku.
Dve zmluvy o spolupráci
Minister Kaliňák začiatkom mája rohto roku podpísal so svojím azerbajdžanským náprotivkom Dohodu o spolupráci v obrannej oblasti. Taktiež došlo k spečateniu Memoranda o porozumení s ministrom obranného priemyslu Azerbajdžanu Vugarom Mustafajevom. Predmetom je vzájomná dohoda na spolupráci vo vojensko-technickej oblasti.
„Tieto memorandá sú aj o tom, aby sme mali možnosť rozvíjať náš obranný priemysel v spolupráci s azerbajdžanským priemyslom. V niektorých prípadoch ide o priamu zmluvu alebo priame objednanie, v ďalších prípadoch ide o transfer technológií, o vyvezenie tých schopností, ktoré máme, postavenie spoločných podnikov,“ objasnil minister Kaliňák.
Kaliňák zdôraznil, že ide o kľúčový dokument a významný míľnik pre náš zbrojársky priemysel. „Možnosť rozvíjať náš zbrojný priemysel v spolupráci s Azerbajdžanom poskytuje veľký priestor pre hospodársky rast Slovenska,“ vyjadril sa. Doplnil, že Azerbajdžan má plány vybudovať technologické základne, ktoré by disponovali ťažkým priemyslom a Slovensko im v tom plánuje pomôcť.
Premiér Fico vníma významný potenciál pre spoluprácu medzi Azerbajdžanom a Slovenskom, najmä v oblasti energetiky. „Myšlienka dovozu plynu z Azerbajdžanu cez kontaktný bod na rusko-ukrajinskej hranici, s využitím ukrajinskej infraštruktúry a potom slovenskej infraštruktúry v objeme až do 20 miliárd metrov kubických, musí byť pre každého zaujímavá,“ zhrnul. Význam vidí v prospešnosti nielen pre Slovensko a okolité krajiny, ale aj pre samotný Azerbajdžan a tiež Ukrajinu, ktorá bude poskytovať tranzit plynu.
V rusko-ukrajinskej vojne sa Azerbajdžan stal kľúčovým partnerom Ruska. Exportuje mu energie a udržiava otvorené dopravné spojenie s Iránom. Rusko po sankciách z EÚ zvýšilo vývoz ropy a plynu cez Azerbajdžan.
Bývalý minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) v reakcii na oficiálnu návštevu vládnej delegácie v Azerbajdžane označil zahraničnú politiku slovenskej vlády za „krvavý biznis“. „Robert Fico prišiel do Azerbajdžanu, aby nedemokratický, autokratický, moslimský štát zaplavil zbraňami zo Slovenska, aby útočil na kresťanských demokratických Arménov,“ povedal na tlačovej konferencii.
Ďalšie zahraničné cesty
V piatok (8. 11.) vicepremiér Kaliňák navštívil ďalšiu moslimskú krajinu bývalého Sovietskeho zväzu – Kazachstan. S kazašským ministrom obrany, generálplukovníkom Ruslanom Fatychovičom Žaksylykovom, hovorili o možnej spolupráci v oblasti obranného priemyslu a výmeny skúseností vo vzdelávaní a výcviku príslušníkov ozbrojených síl. Okrem toho prebehli rokovania s hlavným veliteľom Národnej gardy Ministerstva vnútra Kazachstanu, rokovania na pôde kazašského ministerstva priemyslu a výstavby a tiež rokovania na pôde ministerstva pre mimoriadne situácie.
„Na všetkých rokovaniach s ministrami sme našli mnoho prienikov, ktoré nás spájajú. Vymenili sme si cenné informácie a skúsenosti, ktoré vieme využiť na spoluprácu Slovenska s Kazachstanom. A nielen v oblasti vyzbrojovania, ale aj výcviku, vzdelávania, či vojenského lekárstva,“ skonštatoval Kaliňák.
Jeho ďalšia pracovná cesta bude následne viesť do Uzbekistanu.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK