Minimálna sieť ambulancií špecialistov sa určí podľa nových pravidiel
Minimálna sieť ambulancií špecialistov sa určí podľa nových pravidiel. Sieť má byť po novom definovaná na základe určených parametrov s každoročným prehodnocovaním a vyhodnocovaním jej naplnenia. Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili.
Ministerstvo zdravotníctva, ktoré za úpravou stojí, ozrejmilo, že predchádzajúca úprava nesignalizovala problém dostupnosti v špecializovaných ambulanciách v SR. „Jej nastavenie nedávalo možnosť problém nedostatku lekárov a iných zdravotníckych pracovníkov v špecializovaných ambulanciách identifikovať, predvídať, kvantifikovať ani lokalizovať,“ ozrejmilo. Upozornilo na to, že dosiaľ do verejnej siete pri vyhodnocovaní vstupovali aj ambulancie, ktorých nosnou činnosťou nebolo poskytovanie špecializovanej ambulantnej starostlivosti na základe odporúčania od všeobecného lekára.
Novelou sa preto budú započítavať do verejnej siete iba tzv. verejne dostupné ambulancie, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť prevažne na základe výmenného lístka. „Rozhodnutie, či poskytovateľ bude poskytovať zdravotnú starostlivosť vo verejne dostupnej alebo nie verejne dostupnej ambulancii, bude slobodným rozhodnutím poskytovateľa,“ poznamenalo ministerstvo. Ambulancie by mali byť evidované v špeciálnom registri.
Úprava prináša aj novú definíciu prierezovej starostlivosti. Zavádza aj nový typ zdravotnej starostlivosti, a to komunitnej. Tá má prihliadať okrem iného na duševné zdravie pacienta. Upravuje sa aj postavenie, pôsobnosť a úlohy Slovenskej komory psychológov. Tá by po novom mohla registrovať všetkých psychológov aj mimo rezortu zdravotníctva.
Upraviť sa majú aj náležitosti v súvislosti s optimalizáciou siete nemocníc či náležitosti týkajúce sa čakacích lehôt na plánovanú zdravotnú starostlivosť. Novela má zároveň priniesť nové skríningové programy, a to skríning rakoviny pľúc a rakoviny prostaty. Ministerstvo zdravotníctva v tejto súvislosti poukázalo na to, že zmena má zvýšiť efektívnosť prevencie onkologických chorôb. „Usilujeme sa o to, aby prevencia zohrávala významnejšiu úlohu v každodennom živote ľudí. Výsledkom bude zníženie výskytu chorôb, skvalitnenie života pacientov a v konečnom dôsledku aj odľahčenie zdravotného systému a verejných financií,“ dodal minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).
Sestrám s odbornou prípravou v Rumunsku sa bude uznávať kvalifikácia
Sestrám zodpovedným za všeobecnú starostlivosť, ktoré absolvovali odbornú prípravu v Rumunsku, bude na Slovensku uznaná odborná kvalifikácia. Vyplýva to z vládnej novely zákona o uznávaní dokladov o vzdelaní a uznávaní odborných kvalifikácií, ktorú v utorok schválili poslanci NR SR. Nová legislatíva reaguje na smernicu Európskeho parlamentu a odporúčanie Rady Európskej únie.
Novela tiež zavádza koncept takzvaného automatického uznávania kvalifikácií v rámci členských krajín Európskej únie na pokračovanie v štúdiu. „Cieľom je zabezpečiť, aby vysokoškolská kvalifikácia alebo kvalifikácia umožňujúca prístup na vysokoškolské štúdium získaná v jednom členskom štáte bola automaticky uznaná na rovnakom stupni na účely prístupu k ďalšiemu štúdiu v iných členských štátoch,“ ozrejmil predkladateľ, ktorým je ministerstvo školstva.
Právo inštitúcie vysokoškolského vzdelávania určiť osobitné kritériá prijatia pre osobitné študijné programy alebo overiť pravosť dokumentov zostane po zmene nedotknuté. „Automatické vzájomné uznávanie kvalifikácií na pokračovanie v štúdiu bez osobitného administratívneho procesu bude zabezpečené databázou kvalifikácií z členských štátov, ktorá bude obsahovať možnosť vytvorenia doložky ako elektronického dokumentu, ktorým uchádzač preukáže stupeň dosiahnutého vzdelania ako základnú podmienku prijatia podľa paragrafu 56 zákona o vysokých školách v znení neskorších predpisov. Ostatné podmienky prijatia sú predmetom prijímacieho konania na vysoké školy,“ dodal.
Novela zákona má nadobudnúť účinnosť 1. marca 2025.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK