Štvrtok 21. novembra, 2024
Na snímke podpredseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Oskar Dvořák (PS) a ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD). (Foto: FB / Oskar Dvořák • Progresívne Slovensko / Zuzana Dolinková)

Minimálna sieť ambulancií špecialistov sa určí podľa nových pravidiel. PS upozorňuje na hroziaci kolaps ambulancií

Minimálna sieť ambulancií špecialistov sa určí podľa nových pravidiel. Sieť by mala byť po novom definovaná na základe určených parametrov s každoročným prehodnocovaním a vyhodnocovaním jej naplnenia. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Vláda ho schválila na stredajšom rokovaní.

„Zdôvodnenie potreby prehodnotenia súčasného spôsobu definovania verejnej minimálnej siete sa opiera o skutočnosť, ktorou je potreba zvýšiť odolnosť a pripravenosť ambulantného sektora a jeho posilnenie vzhľadom na očakávaný dosah starnutia populácie a následne rastúci dopyt po zdravotnej starostlivosti v špecializovaných ambulanciách,“ vysvetlilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Aktuálne nastavenie siete podľa neho nedáva možnosť problém nedostatku lekárov a iných zdravotníkov v špecializovaných ambulanciách identifikovať, predvídať, kvantifikovať ani lokalizovať.

Rezort podotkol, že aktuálne sa pri vyhodnocovaní stavu naplnenia siete nezohľadňuje účel, ktorý daná špecializovaná ambulancia v systéme plní. „Dôsledkom je skutočnosť, že verejná minimálna sieť je v príslušnej odbornosti naplnená, pričom do verejnej siete pri vyhodnocovaní vstupujú aj ambulancie, ktorých nosnou činnosťou nie je poskytovanie špecializovanej ambulantnej starostlivosti na základe odporúčania od lekára vo všeobecnej ambulancii,“ vysvetlil.

Z tohto dôvodu sa navrhuje započítavať do verejnej siete iba tzv. verejne dostupné ambulancie, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť prevažne na základe výmenného lístka. „Rozhodnutie, či poskytovateľ bude poskytovať zdravotnú starostlivosť vo verejne dostupnej alebo nie verejne dostupnej ambulancii, bude slobodným rozhodnutím poskytovateľa,“ dodalo. Ambulancie by mali byť evidované v špeciálnom registri.

Okrem iného sa má zároveň posilniť úloha samosprávnych krajov pri tvorbe verejnej optimálnej siete, a to vo forme zvýšenia alebo zníženia optimálnej kapacity verejnej optimálnej siete podľa terénnych znalostí a špecifík v regióne. Posilniť sa má aj výmena údajov o poskytovateľoch medzi orgánmi verejnej moci a ostatnými zúčastnenými subjektmi s cieľom jednotnosti údajov v databázach.

Zároveň sa navrhujú úpravy v súvislosti s obmedzovacími prostriedkami, s elektronickou dočasnou pracovnou neschopnosťou, ktoré vyplynuli z aplikačnej praxe. Taktiež sa zavádza nový typ starostlivosti – komunitná starostlivosť, komplexná starostlivosť a prierezová starostlivosť s cieľom rozšíriť komplexnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti s prihliadnutím najmä na duševné zdravie.

Upraviť sa majú aj náležitosti v súvislosti s optimalizáciou siete nemocníc. „A to najmä technické náležitosti a taktiež aj úprava čakacích lehôt na plánovanú zdravotnú starostlivosť,“ spresnil rezort. Navrhovanou úpravou je riešený aj zoznam zdravotných výkonov, jeho vydávanie a náležitosti.

Vzhľadom na dĺžku legislatívneho procesu sa navrhuje účinnosť zákona od 1. januára 2025 s určeným prechodným obdobím na doplnenie údajov o verejne dostupných ambulanciách.

PS upozorňuje na hroziaci kolaps ambulancií pre konsolidačné opatrenia

Podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Oskara Dvořáka sa konsolidačné opatrenia negatívne dotknú ambulantného sektora a hrozí kolaps ambulancií alebo navýšenie poplatkov. Kritizoval najmä návrh spomalenia valorizácie platov zdravotníkov aj zavedenia novej transakčnej dane. Vyzval vládu, aby od zámerov ustúpila. Zároveň vyčítal ministerke zdravotníctva Zuzane Dolinkovej (Hlas-SD), že sa proti tomu nepostavila.

„Ja nepočujem pani ministerku. Nepočujem, že by sa hlasne postavila za pacientov, že by sa postavila za našich zdravotníkov, že by bojovala proti týmto škodlivým opatreniam,“ poznamenal poslanec na stredajšej tlačovej konferencii.

Skritizoval návrh spomalenia valorizácie platov zdravotníkov na tri percentá na jeden rok. Upozornil na to, že ambulancie dostanú menej peňazí. Namietal aj zámer zavedenia transakčnej dane. „Vláda, neviem, či úmyselne alebo zbabrala ten zákon alebo tú daň, ktorú predkladá do parlamentu tak, že sa bude vzťahovať aj na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ povedal. Poukázal na to, že sa to negatívne dotkne aj lekárov v ambulanciách. „Za každú transakciu, či už si objednajú laboratórne testy, zaplatia služby, zaplatia energie, budú musieť zaplatiť transakčnú daň,“ ozrejmil.

Poslanec sa preto obáva, že hrozí kolaps ambulancií alebo zvýšenie poplatkov pre pacientov. „Predstavte si, že príde situácia, že ambulancie budú mať ešte menej peňazí. My budeme sledovať, ako budú ambulancie kolabovať, ale aj ako pacienti budú platiť viac poplatkov a zároveň aj ako budú o mesiace dlhšie čakať,“ skonštatoval.

Ministerke Dolinkovej zároveň vyčítal aj situáciu vo Fakultnej nemocnici Trenčín. Tá v pondelok oznámila, že počas pracovných dní od 15.30 do 7.00 h a počas víkendov a sviatkov nebude fungovať ústavná pohotovostná príjmová pediatrická ambulancia. Dvořák hovoril o kolapse pediatrie. „Z nášho pohľadu už ide o naozaj nepopierateľnú priamu zodpovednosť ministerky Dolinkovej. Ona sa zastáva neschopného riaditeľa, ona zavádza, klame a okrúca realitu,“ dodal.

Prečítajte si aj