Streda 18. decembra, 2024
Colné úrady zadržali tony zakázaných hormonálnych látok (Colná správa)

Milióny zisku a tony zakázaných anabolík. Česko-slovensko-poľské vyšetrovanie rozbilo skupinu online predajcov

Medzinárodný vyšetrovací tím pod vedením brnianskeho protidrogového oddelenia Generálneho riaditeľstva colnej správy rozbil gang predajcov obchodujúcich so zakázanými anabolikami.

Do vyšetrovania boli zapojené aj poľské a slovenské orgány. Prvá časť vyšetrovania prebehla v Českej republike začiatkom februára 2024, nasledovalo Slovensko v lete toho istého roku a posledná razia sa uskutočnila v Poľsku v novembri.

V Českej republike boli podľa zistení Colnej správy zadržaní dvaja páchatelia. Boli obvinení z nezákonného dovozu a distribúcie látok s hormonálnym účinkom a neoprávneného podnikania. Zásahová jednotka Colnej správy mala zaistiť „vozidlo v hodnote jeden a pol milióna korún, viac ako milión korún (českých, pozn. red.) v hotovosti, látky s hormonálnym účinkom v hodnote pol milióna korún a výpočtovú techniku“. Celkovo medzinárodný tím zaistil niekoľko ton zakázaných výrobkov a látok s hormonálnym účinkom.

V Poľsku sa mal nachádzať gang, ktorý vyrábal, skladoval a expedoval výrobky aj do Českej a Slovenskej republiky. Tamojšie miestne orgány v spolupráci s českými orgánmi zatkli 7 osôb. Slovenská skupina predávala výrobky na viacerých e-shopoch, cez ktoré prešli do celého sveta státisíce zásielok v hodnote viac ako 8 miliónov eur, dodáva správa.

Páchatelia mali dovážať nelegálne výrobky najmä z Poľska, ale aj z Hongkongu, a následne ich predávať v Českej republike na niekoľkých voľne dostupných e-shopoch, kde sa k nim mohli dostať deti a mladiství.

„Išlo o širokú škálu zakázaných produktov, ale najmä o selektívne modulátory androgénnych receptorov SARM, ktoré sú v Českej republike na zozname zakázaných látok s hormonálnym účinkom,“ uvádza sa v tlačovej správe colníkov.

V e-shopoch boli k dispozícii aj zakázané výrobky obsahujúce látky ako Efedrín, Johimbin, DMAA, DMHA. Ide o látky zaradené na zoznam antidopingovej agentúry WADA. To však nie je všetko.

„Nebezpečnosť ich konania znásoboval fakt, že výrobky často neobsahovali deklarovaný obsah. Napríklad SARM na tekutej báze, ktoré dovážali z Hongkongu, sa často predávali pod iným názvom. Napríklad koncový zákazník si objednal dva druhy Ibtutamorenu a Testolonu, ale zásielka obsahovala úplne inú zakázanú látku, Ligandrol. Kupujúci mohol nevedomky skonzumovať látku s odlišným účinkom v dvojnásobnom množstve,“ upozorňuje Colná správa.

Podľa doterajšieho vyšetrovania podvodníci za necelý rok a pol predali „najmenej osemtisíc takýchto výrobkov a výnos z trestnej činnosti presiahol päť miliónov korún“. Hlavný páchateľ bol pritom už v minulosti za rovnaký trestný čin zadržaný a nachádzal sa v podmienke. Teraz čaká vo väzbe na súd. V prípade usvedčenia hrozí českým predajcom osem rokov väzenia.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj