Meta ukončuje program overovania faktov (fact-checking) v USA a zavádza komunitné poznámky v štýle platformy X
Generálny riaditeľ Mark Zuckerberg uviedol, že Meta bude spolupracovať so zvoleným prezidentom USA Donaldom Trumpom.
Spoločnosť Meta 7. januára oznámila, že v Spojených štátoch končí s programom overovania faktov a nahrádza ho komunitnými poznámkami, podobne ako to robí sociálna platforma X vlastnená Elonom Muskom.
Potom, čo bol Donald Trump v roku 2016 zvolený za prezidenta, spustila spoločnosť Meta program na overovanie faktov. Niektoré témy riešili tretie strany, čo viedlo k odstraňovaniu alebo označovaniu príspevkov. „Je čas vrátiť Facebook a Instagram k našim koreňom v oblasti slobodného vyjadrovania,“ uviedol vo videu generálny riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg. Podľa neho sa „overovatelia faktov stali príliš politicky zaujatými a zničili viac dôvery, ako jej vytvorili, najmä v USA“.
Komunitné poznámky vychádzajú zo spätnej väzby od užívateľov. Pod príspevkami sa zobrazujú komentáre, ktoré získajú určitý počet hlasov medzi ľuďmi zastávajúcimi rôzne ideológie.
Poznámky „umožňujú svojej komunite rozhodnúť, kedy sú príspevky potenciálne zavádzajúce a potrebujú viac kontextu, a ľudia rôznych uhlov pohľadu rozhodujú, aký kontext je užitočné vidieť pre ostatných používateľov,“ uviedol 7. januára Joel Kaplan, vedúci globálnych záležitostí v spoločnosti Meta.
Spoločnosť Meta vlastniaca Facebook, Instagram, Threads a WhatsApp tiež zjednodušuje svoje zásady tým, že odstraňuje pravidlá týkajúce sa tém, ako je prisťahovalectvo a pohlavie.
Tieto pravidlá „jednoducho nie sú v súlade s hlavným prúdom diskurzu“, povedal Zuckerberg. „To, čo sa začalo ako hnutie za väčšiu inkluzívnosť, sa čoraz viac využíva na uzatváranie názorov a odstavovanie ľudí s odlišnými názormi. A zašlo to príliš ďaleko.“ Neskôr dodal: „Chcem zaistiť, aby ľudia mohli na našej platforme zdieľať svoje skúsenosti a názory.“
Zatiaľ čo v prípade závažných porušení v témach, ako sú napríklad drogy, bude spoločnosť Meta stále postupovať rovnako, proti príspevkom, ktoré budú považované za menej závažné, bude spoločnosť zasahovať, len ak ľudia príspevok nahlásia. Výsledkom tejto zmeny bude menej odstraňovaných príspevkov, a zároveň sa zníži počet náhodných odstránení, uviedol Zuckerberg. V minulosti totiž dochádzalo k chybám.
„Aj keby náhodou cenzurovali len jedno percento príspevkov, sú to milióny ľudí. A dosiahli sme bod, keď je to príliš veľa chýb a príliš veľa cenzúry,“ dodal Zuckerberg.
Viac politiky
Meta vo veľkej miere prestala užívateľom zobrazovať politický obsah. „Nebudeme proaktívne odporúčať obsah o politike na odporúčacích plochách v rámci Instagramu a Threads,“ uviedla spoločnosť v roku 2024.
Podľa Zuckerberga ľudia v poslednom čase hovorili predstaviteľom spoločnosti Meta, že chcú vidieť viac politického obsahu, takže spoločnosť Meta bude politický obsah postupne vracať do kanálov. „Nechceme sa stavať medzi ľudí a príspevky, ktoré môžu považovať za hodnotné, a po testovaní rôznych prístupov k politickému obsahu v posledných rokoch s ním začneme zaobchádzať tak ako s inými typmi obsahu na našich platformách,“ uviedla Meta vo vyhlásení.
To zahŕňa odporúčanie politických príspevkov užívateľom, ktorí vysielajú signály, že chcú vidieť takýto obsah, dodal Kaplan.
Meta tiež presúva svoj tím pre moderovanie obsahu z Kalifornie, kde má spoločnosť sídlo, do Texasu. Zuckerberg vyjadril nádej, že tento presun pomôže obnoviť dôveru v tento tím.
Zuckerberg, ktorý sa nedávno stretol s Trumpom, tiež uviedol, že Meta bude s novozvoleným prezidentom spolupracovať na postupe proti vládam na celom svete, ktoré sa snažia cenzurovať ľudí, vrátane Čínskej komunistickej strany. Poznamenal tiež, že počas Bidenovej vlády to bolo náročné, pretože aj americká vláda presadzovala cenzúru, čo podľa neho „povzbudilo“ ostatné vlády.
„Teším sa na túto ďalšiu kapitolu,“ dodal Zuckerberg.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK