Menia sa morálne hodnoty ľudí v závislosti od ročného obdobia?
Všímavosť, vďačnosť, poctivosť, láskavosť, zdvorilosť alebo tradícia: existujú rôzne morálne hodnoty, ktoré sú pre nás v živote a pre mierové spolužitie dôležité. Tieto hodnoty sa môžu líšiť v závislosti od osobnosti človeka, jeho životných skúseností, lokality a náboženstva. Podľa výskumníkov z Univerzity Britskej Kolumbie v kanadskom Vancouveri sú ďalším ovplyvňujúcim faktorom ročné obdobia. Ak sa tento predpoklad potvrdí, mohol by potenciálne ovplyvniť politiku, právo a zdravie.
Akumulácia v lete a v zime
Ian Hohm, doktorand psychológie na Univerzite v Britskej Kolumbii, a jeho kolegovia sa v priebehu posledných desiatich rokov opakovane pýtali viac ako 230 000 občanov USA na ich morálne hodnoty.
Zistili, že ich postoje kolíšu v závislosti od ročného obdobia. Tento sezónny vzorec sa prejavil aj v menších prieskumoch v Kanade a Austrálii.
„Súhlas ľudí s morálnymi hodnotami, ktoré podporujú skupinovú súdržnosť a rovnosť, je silnejší na jar a na jeseň ako v lete a v zime,“ uviedol Ian Hohm, hlavný autor štúdie. „Morálne hodnoty sú základnou súčasťou toho, ako sa ľudia rozhodujú a posudzujú. Preto sa domnievame, že tento výsledok by mohol byť len špičkou ľadovca, pretože má dôsledky pre najrôznejšie ďalšie oblasti.“
Od roku 2009 zhromažďuje webová stránka vytvorená výskumníkmi v oblasti sociálnej psychológie údaje z prieskumu, ktorý zisťuje súhlas účastníkov s piatimi morálnymi hodnotami:
1. Lojalita: Oceňovanie príslušnosti k skupine a udržiavanie silných skupinových väzieb
2. Autorita: Rešpektovanie a dodržiavanie vedenia a stanovených pravidiel
3. Vnútorná čistota: Dôraz na čistotu, zbožnosť a zachovávanie tradícií
4. Starostlivosť: Uprednostňovanie láskavosti a vyhýbanie sa ubližovaniu druhým
5. Spravodlivosť: Zabezpečenie rovnakého zaobchádzania so všetkými
Lojálnosť, autorita a čistota sú výskumníkmi označované ako „záväzné“ hodnoty, pretože podporujú dodržiavanie skupinových noriem. Sú tiež úzko spojené s moderným politickým konzervativizmom.
Starostlivosť a spravodlivosť sú považované za liberálnejšie hodnoty, pretože sa zameriavajú na práva a blaho jednotlivca. Ukázalo sa, že všetky tieto hodnoty ovplyvňujú úsudky ľudí o tom, čo je správne a čo nie.
Viac hodnôt zo strachu
Výskumníci zistili, že respondenti viac podporujú „záväzné“ hodnoty na jar a na jeseň, ale menej v lete a v zime. Podľa výskumníkov je tento vzorec pozoruhodne konzistentný po dobu desiatich rokov.
Okrem toho výskumníci zrejme identifikovali možnú príčinu: strach. Psychológovia dospeli k tomuto záveru po zapracovaní rozsiahlych údajov o sezónnej úzkosti, ktoré poskytol spoluautor štúdie Dr. Brian O’Shea. „Zistili sme, že úzkosť je najvyššia na jar a na jeseň. To sa zhoduje s ročným obdobím, keď sú ľudia viac naklonení záväzným hodnotám,“ vysvetľuje Prof. Dr. Mark Schaller, hlavný autor štúdie.
Vplyv na oblasti života
Podľa výskumníkov môžu mať sezónne hodnoty ďalekosiahly vplyv na rôzne oblasti života. Napríklad načasovanie volieb by mohlo ovplyvniť ich výsledky, keďže zmeny morálnych hodnôt ovplyvňujú politické názory a správanie.
To isté platí aj pre právne rozhodnutia, takže zástancovia „záväzných“ hodnôt častejšie trestajú tých, ktorí páchajú trestné činy a porušujú spoločenské normy.
Vedci tiež vidia vplyv na sociálne reakcie na epidémie a iné ohniská chorôb, ako bol covid-19. „Počas pandémie bola miera, do akej si ľudia udržiavali sociálny odstup a nechali sa očkovať, ovplyvnená ich morálnymi hodnotami,“ uvádzajú vedci.
Sezónne zmeny morálnych hodnôt by mohli ovplyvniť aj to, ako ľudia vnímajú outsiderov alebo ľudí, ktorí sa nezhodujú so zaužívanými skupinovými normami, a zároveň podnecovať predsudky.
Kanadskí psychológovia plánujú v budúcnosti bližšie preskúmať možnú súvislosť medzi strachom a morálnymi hodnotami. Cieľom je zistiť, ako by mohli sezónne vzory ovplyvniť predsudky a právne úsudky.
Štúdia bola uverejnená v augustovom vydaní časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences v roku 2024.
Pôvodný článok