Štvrtok 21. novembra, 2024
Na snímke návštevníci si prezerajú výstavu fotografií na podujatí s názvom 35 rokov slobody - pocta novembru 1989 v priestoroch Kasárne/Kulturpark v Košiciach 17. novembra 2024. (FOTO TASR - Roman Hanc)

M. Slosiarik: Po 35 rokoch od Nežnej revolúcie stojí veľká výzva pred politikmi

Po 35 rokoch od Nežnej revolúcie stojí veľká výzva pred politikmi, aby sa medzi nimi našli politickí lídri, ktorí sa budú ochotní opätovne nadchnúť pre ideály demokracie a slobody. Skonštatoval to sociológ a riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik. Mali by to byť podľa neho predovšetkým politici, ktorí majú dôveru na jednej či druhej strane politického spektra.

„Takíto zodpovední politici sa medzi sebou môžu ‚hádať‘ o tom, aké konsolidačné opatrenia budú najoptimálnejšie, ale musia byť jednotní v názore na to, kde Slovensko patrí a chce v budúcnosti patriť,“ zhodnotil. Odkaz Nežnej revolúcie v súčasnosti je podľa Slosiarika v jednote, schopnosti zomknúť sa a nerozdeľovať sa na principiálnych veciach.

Ako podotkol, slovenská spoločnosť sa postupne vyvíja, stala sa súčasťou vyspelého demokratického sveta vďaka vstupu do Európskej únie a dnes sa jej podobne ako mnohým iným západným krajinám nevyhýbajú globálne politické trendy. „Prejavujú sa nárastom populizmu z oboch strán politického spektra, nárastom dopytu po autoritatívnejších formách spravovania spoločnosti, rastom nacionalizmu, spochybňovaním vedeckých autorít, serióznych médií a celkovo znižujúcou sa sociálnou súdržnosťou a z toho vyplývajúcim rastom antagonistických tendencií v spoločnosti a jej polarizácie,“ dodal.

D. Malová: Odkaz Nežnej revolúcie je v schopnosti riešiť nezhody pokojnou cestou

Politologička Darina Malová uviedla, že odkazom Nežnej revolúcie je nenásilie či schopnosť riešiť odlišné názory a nezhody pokojnou cestou. „A práve tu vidím aj novú aktualizáciu odkazu Nežnej revolúcie, keďže v spoločnosti rastie polarizácia, prejavuje sa nenávisť a sklony k násiliu. To všetko sú dôvody, prečo by sme si mali neustále pripomínať jej odkaz,“ uviedla Malová.

Politologička vyjadrila znepokojenie nad tým, že veľká časť spoločnosti síce vyjadruje rastúcu podporu slobode a občianskym právam, no stále nie je zhoda o obsahu, uplatňovaní a dôsledkoch prípadného porušovania týchto hodnôt. „Niekedy sa mi zdá, že náš život v ´bublinách´ vytvára klamlivé zdanie, že všetci podporujeme slobodu a práva, ale len pre vlastné názory a požiadavky,“ podotkla.

Podľa Malovej sa ľudia po 35 rokoch od revolúcie uzatvárajú do svojich právd a odmietajú diskusiu. Tvrdí, že dostatočne sa v našej spoločnosti neudomácnil rešpekt voči odlišnostiam. „A bez tohto základu demokracia nemôže fungovať,“ povedala s tým, že v spoločnosti chýba politický konsenzus o základných hodnotových pilieroch a celkovom smerovaní spoločnosti.

Malová pripomenula, že sa vraciame k zásadám, keď sa politika a vládnutie legitimizuje len cez schopnosť vyhrávať voľby. Podľa nej to však nie je dostatočný základ pre slobodu a pre demokraciu. Ako pripomenula, opozičné strany majú právo podieľať sa na vládnutí efektívnou kontrolou vlády. „A občania majú právo slobodne vyjadrovať podporu alebo nesúhlas,“ doplnila.

Výzvou tejto doby je podľa politologičky zachovať samotnú demokraciu a slobodu. „To predpokladá ochranu demokratických inštitúcií, ako sú médiá, občianske združenia, politické práva, právny štát a rešpekt voči opozícii,“ vymenovala.

Prečítajte si aj