Pondelok 16. septembra, 2024
Podpredseda NRSR Michal Šimečka (Progresívne Slovensko) (Foto TASR/ Jaroslav Novák)

M. Šimečka (PS) a J. Krúpa (SaS) kritizujú programové vyhlásenie vlády

V utorok sa začala mimoriadna schôdza Národnej rady SR k programovému vyhláseniu vlády (PVV). Kabinet prišiel predložiť svoj program a požiadať parlament o dôveru.

Podľa podpredsedu parlamentu a predsedu Progresívneho Slovenska (PS) Michala Šimečku je programové vyhlásenie nedostatočné a zaseknuté v minulosti. Uviedol to v utorkovej diskusii k vládnemu programu v pléne Národnej rady (NR) SR. Dokument označil za vágny, deravý a nekonkrétny. Deklaroval, že PS bude hlasovať proti vysloveniu dôvery vláde.

„Robert Fico (Smer-SD) nám predkladá programové vyhlásenie vlády, ktoré je kompilátom rôznych pasáží naozaj rôznorodej kvality. Sú tam úplné nezmysly a úlety, sú tam viaceré škodlivé a nerealizovateľné návrhy a sú tam aj pasáže, ktoré asi celkom solídne spísali ministerskí úradníci, ale ktoré nikdy nebudú naplnené,“ zhodnotil Šimečka.

Predloženému dokumentu podľa lídra PS chýba obsah, cesta aj cieľ. Tvrdí, že kabinet ním neplní svoje sľuby a nereaguje ani na hlavné výzvy, ktorým Slovensko čelí. Jediné, čo vládu motivuje a na čo má plán, je podľa Šimečku pomsta a čistky na ministerstve vnútra.

Kritizuje napríklad chýbajúce riešenie pre najohrozenejšie skupiny, v školstve mu chýba zmienka o nedostatku inklúzie či potrebe desegregácie. Obáva sa aj zámeru prehodnotiť ochranu národných parkov či prehodnotenia dôchodkových pilierov. Hovorí aj o snahe politicky ovládnuť RTVS. Chýba mu tiež zmienka o hrozbe ruskej zahraničnej politiky pre európsku bezpečnosť. Ďalšie roky očakáva Šimečka stagnáciu Slovenska.

Poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa (SaS) skonštatoval, že programové vyhlásenie vlády je plné kontroverzií a balastu, je málo ambiciózne z pohľadu zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politiky. V predloženom programe podľa neho nie sú pomenované ambície, ktoré vláda už naznačila svojím konaním. Hovorí o snahe ovládnuť RTVS či zastrašovať policajtov a robiť čistky, ale aj o negatívnych zásahoch v oblasti kultúry aj ochrany prírody.

„Je to niečo ako slohová práca plná vaty, balastu a protichodných vyjadrení,“ opísal Krúpa vládny program. V súvislosti s bezpečnostnou a zahraničnou politikou sa obáva ústupu Slovenska z pozície rešpektovaného a akceptovaného partnera v rámci Európskej únie a NATO. Skonštatoval, že naši zahraniční partneri si urobia názor podľa krokov vlády a uvidia zmenu v orientácii Slovenska. Vo vládnom programe mu chýbajú aj zmienky týkajúce sa kyberpriestoru, pričom upozornil na hybridné hrozby.

J. Krúpa kritizoval aj doterajšie kroky novej vlády. Hovorí o čistkách v polícii a o zásahoch do súdnej moci, pričom poukázal na zmeny v Súdnej rade. Upozornil aj na snahu o ovládnutie RTVS. Dochádza podľa neho tiež k obmedzovaniu slobody v kultúre, a to „zakazovaním podľa ideologických predstáv nového a nekultúrneho vedenia ministerstva kultúry“. Kritizoval výmeny šéfov národných parkov a zásahy do financovania mimovládneho sektora.

Prečítajte si aj