Sobota 23. novembra, 2024
Predseda KDH Milan Majerský (Zdroj: Milan Majerský / FB)

M. Majerský: Vláda prekrýva neschopnosť konsolidovať odvolávaním M. Šimečku

Odvolávaním opozičného podpredsedu parlamentu Michala Šimečku (PS) vláda prekrýva svoju neschopnosť postaviť kvalitný program na konsolidáciu verejných financií. V TASR TV to povedal predseda KDH Milan Majerský.

Dodal, že opozičné strany ešte stále dúfajú, že k odvolaniu opozičného predstaviteľa z vedenia Národnej rady (NR) SR napokon nepríde. „Je to o základných demokratických princípoch. Máme tu 34 rokov slobody a demokracie a zrazu niekto povie, že sa mu nepáči tento konkrétny podpredseda NR SR zo strany opozície, tak ho ideme odvolať,“ konštatoval Majerský.

Dôvody na odvolanie, ktoré prezentujú vládne strany, teda čerpanie štátnych dotácií osobami blízkymi Šimečkovi v posledných rokoch, Majerský za relevantné nepokladá. „O tom, ktorý projekt má alebo nemá dostať podporu od štátu, má rozhodovať jeho kvalita,“ vyhlásil predseda KDH.

Opozičné strany podľa neho už rokujú o krokoch, ktorými by dali najavo svoj nesúhlas v prípade, že Šimečku vládna koalícia z funkcie podpredsedu parlamentu odvolá.

Majerský zopakoval, že ak koaličné strany dlhodobo nebudú schopné zvoliť predsedu parlamentu, opozícia navrhne vlastného kandidáta. Aktuálne je podľa neho v opozícii zhoda na mene Františka Mikloška (KDH). Pripomenul, že na rozdiel od vládnych strán opozíciu nespája žiadna „opozičná zmluva“ a ak sa opozícia vie zjednotiť na jednom mene, mala by to dokázať aj vládna koalícia.

Na otázku, či by sa opozícia nevedela na mene Mikloška zhodnúť aj v prípade, že sa uvoľní post opozičného podpredsedu parlamentu, predseda KDH reagoval, že o tejto téme v opozícii nerokovali. „V tomto bode ešte nie sme,“ upozornil s tým, že Šimečka je stále podpredsedom parlamentu.

Podľa Majerského má odvolávanie Šimečku prekryť fakt, že Slovensku hrozí konsolidácia verejných financií formou zvýšenia dane z pridanej hodnoty. Takéto opatrenie by podľa neho znamenalo, že konsolidáciu zaplatia všetci občania, keďže sa prejaví na koncových cenách v obchodoch. „To nebude opatrenie, ktoré zaviaže vládu a ministerstvá, aby si utiahli opasok a pripravili konsolidáciu tak, ako má byť,“ povedal.

V júli KDH predstavilo svoje priority v oblasti možných ústavných zmien. Týkali sa výhrady vo svedomí, posilnenia práva rodičov ovplyvňovať vzdelávanie ich detí v súlade s ich presvedčením, zákazu surogátneho materstva, doplnenia poistky pred zneužívaním skráteného legislatívneho konania, rozšírenia generálnej prokuratúry o osobitné oddelenia pre boj proti terorizmu a proti korupcii, spravodlivejšieho volebného systému, posilnenia Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a podpory podnikania. „Týchto osem priorít je možno aj nadčasových a v dnešnej dobe bytostne dôležitých,“ povedal Majerský s tým, že KDH bude pokračovať v snahe presadiť ich do ústavy.

Pripomenul, že 22. septembra sa uskutoční Národný pochod za život, ktorý chce hnutie, ako jedna z kresťansky orientovaných politických síl, podporiť.

V parlamente chcú presadzovať zákaz hazardu a vidia priestor na diskusiu o podpore „nežnej revolúcie“ vo vzdelávaní ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD). „Prichádza nová koncepcia reformy školstva, verím, že bude úspešná. Začal ju už bývalý minister školstva, náš dnešný poslanec Ján Horecký,“ pripomenul Majerský.

Hnutie má tiež ambíciu využiť prácu bývalého ministra spravodlivosti Viliama Karasa na trestných novelách. Ak by si aktuálna vládna koalícia osvojila Karasovu koncepciu a presadila ju miesto vlastnej novely, dnes by podľa Majerského nemala opakované problémy obhajovať parametre trestných kódexov pred Európskou komisiou.

Prečítajte si aj