Sobota 23. novembra, 2024
Mária Kolíková počas protestov proti zrušeniu ÚŠP v Košiciach (Foto: FB / Mária Kolíková)

M. Kolíková: Mení sa len to, čo je v prospech páchateľov trestnej činnosti

Hazardujeme s bezpečnosťou krajiny. Vyhlásila to Mária Kolíková (SaS) v pléne Národnej rady (NR) SR počas diskusie o návrhu na skrátené legislatívne konanie k novele trestného zákona. V zrýchlenom režime sa tak podľa jej slov bez riadnej diskusie pretláčajú kľúčové zmeny v trestnej politike a rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry bez diskusie s odborníkmi.

„Tu sa dejú vážne veci. Naraz sa menia kľúčové veci, na ktorých je postavený celý Trestný zákon. A zaujímavé je, že sa mení len to, čo je v prospech páchateľov trestnej činnosti,“ tvrdí M. Kolíková. Pozerať sa podľa nej treba nielen na nastavenie trestov, ale celého procesu. Ten považuje v súčasnosti za ťažkopádny, čo môže sťažovať aj postavenie páchateľov pred súd. To podľa nej treba aktuálne riešiť.

Zdôraznila, že takýto vážny legislatívny text by nemal prichádzať bez diskusie s odborníkmi a dotknutými subjektmi. Argumenty vlády na takéto zásadné zmeny označila za „rozprávky starej matere“. Pýta sa, prečo radšej vláda nevyužila pripravený zámer novelizácie, ktorá prešla aj medzirezortným pripomienkovým konaním a osvojili si ho i predošlí ministri spravodlivosti.

M. Kolíková odmieta aj argumenty predkladateľa, že novelizácia má náš trestný systém priblížiť zahraničiu a európskym štandardom. Upozornila, že pri navrhovaných zmenách sa budú môcť bohatí a skorumpovaní ľudia vykúpiť z trestov. „Celá právna úprava je postavená tak, že vytvára tlak na sudcu, aby najprv zvážil podmienečný trest, ak to nie je možné, tak peňažný trest, a ak to nie je možné, domáce väzenie. A toto je bez ohľadu na to, o aký závažný trestný čin ide. A to je bezprecedentné,“ povedala. Je podľa nej v poriadku zvažovať alternatívne tresty, ale nie pri akomkoľvek trestnom čine.

Ako príklad uviedla, že pri praní špinavých peňazí by v súčasnosti páchateľovi nad hranicou 130 000 eur hrozil trest 12 až 20 rokov odňatia slobody. Po novom by mu podľa jej slov pri hranici nad 750 000 hrozil trest tri až desať rokov, a to s možnosťou podmienky či peňažného trestu.

Prečítajte si aj