Sobota 4. januára, 2025
Bedrovník anízový (Pixabay/ Nennieinszweidrei) (Franz Eugen Köhler, Köhler's Medizinal-Pflanzen, 1887)

Liečivá sila v koreničke: Čím je aníz už tisícročia taký výnimočný

Nádych sladkosti a korenia, ktorý vie viac než len dobre chutiť: zistite, prečo je aníz už tisícky rokov zasväteným tipom pre zdravie a pohodu.

Aníz je korenie s dlhou históriou. Už v staroveku Gréci používali aníz na dochutenie jedál aj ako liek, napríklad na kašeľ alebo pri tráviacich ťažkostiach. Učenec Plínius Starší opisuje aníz v písomných prameňoch ako liek, ktorý dodáva dychu príjemnú vôňu a tvári mladistvý vzhľad.

Dnes poznáme aníz nielen ako tradičnú prísadu do chlebového korenia alebo vianočného pečiva, ale aj do alkoholických nápojov. Známe sú najmä grécke ouzo a francúzsky pastis, ktoré sa podávajú po jedle ako digestív. V orientálnej kuchyni sa aníz používa aj do slaných jedál, ako sú mäsové a rybie jedlá alebo polievky a dusené jedlá.

Od Indie až po domácu záhradu

Aníz (Pimpinella anisum) – bedrovník anízový, pochádza pôvodne z východného Stredomoria a patrí do čeľade mrkvovitých (Apiaceae). Je teda úzko príbuzný rasci a feniklu, s ktorými vytvára skvelú kombináciu v koreninových alebo čajových zmesiach.

V súčasnosti sa pestuje v južnej Európe, Južnej a Strednej Amerike a Indii. Táto jednoročná koreninová rastlina však môže ľahko prosperovať aj v záhrade, ak má teplé, slnečné miesto s piesočnatou a na živiny bohatou pôdou. Príležitostne možno nájsť divý aníz rastúci na okrajoch lesov a lúk.

Liečivé účinky

Typická sladká a korenistá vôňa anízových plodov, pripomínajúca sladké drievko, pochádza z 2 až 6 % esenciálneho oleja. Ten sa skladá z 80 až 95 % trans-anetolu a 2 až 3 % estragolu. Anetol je prítomný aj vo fenikli, čo vysvetľuje podobnú vôňu. Okrem toho plody anízu obsahujú 30 % mastného oleja a 20 % bielkovín.

Vedecké štúdie preukázali, že anetol má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Potvrdili tiež jeho schopnosti uvoľňovať hlieny, uľahčovať odkašliavanie a pôsobiť proti kŕčom, čo je v súlade s jeho používaním v tradičnej medicíne.

V rastlinnej medicíne sa aníz používa vo forme čaju, mastí alebo tabliet proti kašľu, napríklad pri dýchacích problémoch a bronchitíde. Anetol aktivuje riasinky v pľúcach, čím podporuje vykašliavanie hlienu z priedušiek.

Pre mladých aj starších

Aníz tiež zmierňuje nadúvanie, koliky a kŕče v tráviacom trakte. Obľúbená čajová zmes na podporu trávenia, vhodná pre dospelých a malé deti, sa skladá z rovnakých dielov rasce, feniklu a anízu.

Na prípravu čaju sa jedna čajová lyžička anízových plodov alebo zmesi na podporu trávenia zaleje 250 mililitrami vriacej vody a nechá sa lúhovať desať minút. Potom sa scedí. Semená by sa mali pred použitím rozdrviť alebo rozpučiť. Počas dňa sa môžu vypiť dve až tri šálky tohto čaju, pričom u detí mladších ako desať rokov je potrebné dávku znížiť.

Anízové semienka tiež posilňujú žalúdok a povzbudzujú chuť do jedla. Okrem toho zlepšujú prekrvenie a majú celkovo povzbudzujúci a zahrievací účinok. Ak po jedle rozžujete niekoľko anízových semienok, zlepší sa vám dych a podporíte trávenie.

Anízový éterický olej sa používa aj v medicíne. Vzhľadom na jeho intenzitu by sa však mal používať len zriedený a nie príliš dlho.

Možné alergické reakcie

V zriedkavých prípadoch môže aníz vyvolať alergické reakcie na koži, v dýchacích cestách alebo v tráviacom trakte. Obzvlášť astmatici, dojčatá a malé deti môžu negatívne reagovať na koncentrované látky, hlavne na anízový olej. V prípade akýchkoľvek ťažkostí okamžite kontaktujte lekára.

Rozdiel medzi anízom a badiánom

Badián vôňou veľmi pripomína aníz. Pochádza z južnej Číny a Vietnamu a rastie na malom vždyzelenom strome. Jeho účinky a chuť sú anízu veľmi podobné, pretože obsahuje čiastočne rovnako účinné látky. Botanicky však nie je s európskym anízom príbuzný.

Recept: Anízové kolieska

Prísady:

  • 2 vajcia
  • 60 g cukru
  • 80 g hladkej múky (typ 405 alebo podobná)
  • aníz na posypanie

Postup:

  1. Zahrejte rúru na 190-200 °C.
  2. Vajcia a cukor vyšľaháme do peny, potom opatrne primiešate múku.
  3. Na vymastený alebo voskovým papierom vystlaný plech nanášajte vykrojené tenké plátky s priemerom 5 cm v dostatočných odstupoch a posypte ich anízom.
  4. Pečte 6-8 minút, pokiaľ okraje nie sú dozlatista opečené. Medzitým si pripravte ďalší plech.
  5. Horúce anízové kolieska opatrne vyberte z plechu tenkým nožom a ihneď ich ohnite cez varechu. Nechajte vychladnúť.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj