![](https://www.epochtimes.sk/wp-content/uploads/2025/02/Von-der-Leyen-Trump.webp)
Lídri EÚ varujú, že po Trumpovom zavedení ciel na kovy podniknú odvetné opatrenia
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že ako protireakcia sa zvažujú „rozhodné a primerané protiopatrenia“.
Po rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zaviesť 25-percentné clá na dovoz hliníka a ocele z Európskej únie, Ursula von der Leyenová varovala, že 27-členný blok zavedie odvetné clá voči Spojeným štátom.
Trump v pondelok (10. 2.) podpísal dokumenty, ktorými zvýšil colnú sadzbu na hliník na 25 % z predchádzajúcej 10-percentnej sadzby a zameral sa na „odstránenie existujúcich medzier a výnimiek s cieľom obnoviť skutočné 25 % clo“ zamerané na oceľové výrobky zasielané do Spojených štátov.
V reakcii na to predsedníčka Európskej komisie Leyenová v utorok (11. 2.) uviedla, že EÚ prijme „rozhodné a primerané protiopatrenia“ voči Spojeným štátom, pričom dodala, že clá budú „zlé pre podniky“ a ešte „horšie pre spotrebiteľov“.
„EÚ bude konať, aby ochránila svoje hospodárske záujmy. Budeme chrániť našich pracovníkov, podniky a spotrebiteľov,“ povedala.
Komisár EÚ pre obchod Maroš Šefčovič v rovnaký deň v Európskom parlamente uviedol, že rozhodnutie USA zaviesť clá zvýši infláciu. Ubezpečil, že sa bude snažiť nájsť dohodu, ktorá bude prospešná pre EÚ aj USA.
„EÚ nevidí žiadne opodstatnenie pre uvalenie ciel na náš vývoz, je to ekonomicky kontraproduktívne,“ povedal Šefčovič. Doplnil, že EÚ prešetrí ‚opatrenia oznámené v noci a bude reagovať rozhodným a primeraným spôsobom protiopatreniami‘.
Americké clá, ktoré nadobudnú účinnosť 12. marca, sa budú vzťahovať na milióny ton ocele a hliníka dovážaných z Kanady, Brazílie, Mexika, Južnej Kórey a ďalších krajín, ktoré boli do USA dovážané bez cla (duty-free).
Kriticky sa k clám vyjadrili aj lídri iných krajín. Mexický minister hospodárstva Marcelo Ebrard v utorok uviedol, že rozhodnutie o clách je neodôvodnené a nespravodlivé. Kanadský premiér Justin Trudeau poznamenal, že clá sú neprijateľné.
Trumpovo pondelkové rozhodnutie zjednoduší procedúru zavádzania ciel na kovy, „aby každý presne pochopil, čo to znamená“, povedal prezident novinárom. „Je to 25 % bez výnimiek alebo oslobodení. To sa týka všetkých krajín – bez ohľadu na to, odkiaľ to pochádza – všetkých krajín.“
Americký prezident uviedol, že v priebehu nasledujúcich dvoch dní budú zavedené recipročné clá na všetky krajiny, ktoré uvalia clá na americký tovar, a že uvažuje aj o clách na autá, polovodiče a lieky.
Na otázku o hrozbách odvetných opatrení zo strany iných krajín voči jeho novým clám Trump odpovedal: „Nevadí mi to.“
Od nástupu do funkcie 20. januára Trump niekoľkokrát hovoril, že uvalí clá na iné krajiny kvôli problémom, ako je pašovanie fentanylu do USA a nelegálne prisťahovalectvo. Tiež vravel, že chce zaviesť clá, pretože sa domnieva, že iné krajiny zaobchádzajú so Spojenými štátmi nespravodlivo.
Počas kampane v roku 2024 hovoril, že sa chystá zaviesť clá na tovar, pričom chce, aby sa výroba vrátila do Spojených štátov.
„Vidíte tieto prázdne, staré, krásne oceliarne a továrne, ktoré sú prázdne a padajú,“ povedal Trump v októbri 2024 počas predvolebného podujatia. „My sa chystáme vrátiť tieto spoločnosti späť. Znížime dane pre spoločnosti, ktoré budú vyrábať svoje výrobky v USA. A budeme tieto spoločnosti chrániť silnými clami.“
Začiatkom februára Trump vyhlásil, že v súvislosti s imigráciou a obchodovaním s drogami zavedie 25-percentné clo na všetok tovar pochádzajúci z Kanady a Mexika. Následne po rozhovoroch s Trudeauom a mexickou prezidentkou Claudiou Sheinbaumovou súhlasil s odkladom ciel do marca.
Rovnako začiatkom tohto mesiaca Trump zaviedol dodatočné 10-percentné clo na Čínu. Dôvodil, že čínsky komunistický režim nedokázal zabrániť domácej výrobe chemických prekurzorov fentanylu.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK